TECHNOhrátky Pardubického kraje, projekt na podporu technických oborů a řemesel, se rozloučily v úterý 11. listopadu s letošním programem ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Lanškrouně. Tečka byla nejen stylová, ale především barevná.
Kromě atraktivních elektrotechnických oborů představila škola 120 žákům z osmi devítiletek v regionu také netradiční aktivity spojené s extravagantními účesy a malbou na tělo.
Už při slavnostním zahájení akce potvrdil nový starosta města Radim Vetchý vysokou kvalitu absolventů SOŠ a SOU Lanškroun. „Zdejší střední škola vychovala už několik generací odborníků v elektrotechnických, strojírenských i službových oborech. Věřím, že i v dalších letech naváže na tuto tradici,“ uvedl Radim Vetchý. Jeho slova potvrzují i četné úspěchy lanškrounských studentů v celostátních oborových soutěžích. Letos byla například vyhlášena Talentem roku všestranná kadeřnice Erika Příhodová.
Martin Pecháček, ředitel patronátní společnosti Forez Ostrov, vyzdvihl v posledním období intenzivní spolupráci se SOŠ a SOU Lanškroun. „Naše firma nabízí zdejším žákům oborů nástrojař a mechatronik plastikář motivační prospěchová stipendia ve výši až 2 000 korun měsíčně a případně i pracovní uplatnění,“ upřesnil Martin Pecháček.
V průběhu TECHNOhrátek firma prostřednictvím krátké prezentace ještě dětem představila svou výrobu a zázemí.
TECHNOhrátky v Lanškrouně všechny školáky bavily. Aktivní formou prostřednictvím nejrůznějších soutěží a aktivit se v technických oborech mechanik elektrotechnik, elektromechanik pro zařízení a přístroje nebo nástrojař se vyřádili hlavně chlapci. Vyzkoušeli si na lisu výrobu lžíce na obuv, zapojení elektronického zabezpečovacího systému a nahlédli do tajů mechatroniky.
Naopak dívky si program užívaly hlavně v učebnách a salonech kadeřnic a kosmetiček, kde si vyzkoušely cvičné účesy na figurínách, barvení vlasů, ale i malování na tělo, tzv. body art. Velký zájem vzbudilo i představení oboru knihař pro ruční zpracování, který škola v Lanškrouně vyučuje jako jediná v České republice.
„Službové obory však nebyly jen pro dívky, s barevnými proužky na vlasech, kde se střídaly pestré barvy od modré, přes zelenou, červenou až po růžovou, odjížděli i všichni chlapci. Potěšilo mne, že při všech aktivitách byli žáci pečlivými pozorovateli, což předvedli i v závěrečné vědomostní soutěži,“ doplnil program ředitel školy Jaroslav Novák. Vysoké mistrovství žáků a učitelů odborného výcviku souvisí i s tím, že učiliště je již léta pořadatelem exkluzivní kadeřnické a kosmetické show Kalibr Cup.
Na závěr akce žáci opět soutěžili o sladké dorty. Největší manuální zručnost z jednotlivých stanovišť prokázali školáci ze ZŠ Běly Jensen v Opatově. Vědomostní kvíz se naopak nejlépe vydařil žákům ze ZŠ Kostelní náměstí v Moravské Třebové.
TECHNOhrátky v letošním roce oslovily na deseti akcích zhruba 1 300 žáků sedmých až devátých tříd základních škol z celého Pardubického kraje a představily jim pět desítek technických oborů a řemesel. Také zásluhou tohoto projektu vzrostl počet zájemců o technické obory na středních školách v regionu o čtrnáct procent.
Definitivní tečkou za letošním ročníkem projektu pak budou speciální TECHNOhrátky spojené s workshopem pro výchovné a kariérní poradce, které se uskuteční 25. listopadu ve Střední průmyslové škole chemické Pardubice.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.
Eva Hromádková
manažerka projektu TECHNOhrátky