Sochař v těchto dnech opravuje praskliny

sochaV prostoru křižovatky ulic Seifertova a Opletalova byla koncem října umístěna figura muže v nadživotní velikosti, kterou v rámci letního Hlínafestu vytvořil student Tomáš Otoupal a nazval ji Osud sudet. V těchto dnech můžeme Tomáše vídat, jak na soše provádí nějaké úpravy.

O jaké práce se jedná? - zeptali jsme se ho.

Opravuji praskliny, které tady vznikly v minulém týdnu při vylívání betonem, když jsme neodhadli tlak betonu, který jsme dovnitř lili. Bohužel ten beton to trochu potrhal.
Což ale nezměnilo nic na nosnosti sochy, jen na estetice. Díly jsme tedy naklapli zpátky a rozhodli se vylévat sochu postupně.

 

Teď je tedy vylitá přibližně do poloviny?
Momentálně do poloviny s tím, že teď musíme alespoň týden počkat, aby beton dost vyzrál a ten tlak se opravdu rozložil na celou sochu.
Příští týden bude dolitá kompletně. Potrvá ještě tak týden, čtrnáct dní, dokud beton zase nevyzraje a pak bude možné odstranit podpůrnou lať a lana.

 

Je v plánu ještě nějaká povrchová úprava?
Místa, která jsou zanešena cementem budu obrušovat a budou se opět zatírat lakem, který je na povrchu celé sochy. Ten lak je barva určená pro beton a funguje jako impregnace materiálu, kdy vlastně navrchu vytvoří glazuru, přes kterou se dovnitř nedostane voda. Takže zajistí životnost materiálu o deset, patnáct let delší, než kdyby nebyla povrchově řešena vůbec.

 

Socha je odlita ze sklocementu. Jak dlouhá životnost se u tohoto materiálu předpokládá?
Momentálně, tím že je vylita betonem, jí nehrozí žádná degradace, akorát degradace klasického betonu. A o betonu se říká, že sto let zraje a sto let se rozpadá. Ale záleží samozřejmě na vlivu ovzduší, znečištění vzduchu, co lidi vyprodukovávají z komínů atd., takže to se nedá nikdy odhadnout. Ale trvanlivost betonu je kolem padesáti, sta let, přičemž po dvaceti, třiceti letech by se měla udělat nějaká povrchová úprava, očistit a dotmelit co vypadalo.

 

Dokážete odhadnout váhu hotové sochy?
Odhadovaná váha může být kolem dvou tun. Teď je vlastně vylitá do poloviny a je tam šest set kilogramů hmoty s tím, že samotný odlitek vážil kolem 400 až 500 kilo. Takže momentálně jsme asi na tuně a když se vylije ještě vrch, tak se můžeme dostat na tunu a půl, dvě tuny.

 

S díky za vysvětlení

 

Marie Hrynečková