Asi 150 návštěvníků sobotní vernisáže výstavy SVĚT BAREVNÝCH KOSTEK nevědělo, kam se podívat dříve – taková díla z kostek populární dánské stavebnice LEGO se vidí jen zcela výjimečně. Jsou tu pohádkové scény i postavičky, lodi od pirátských po parník z řeky Mississippi i několik železničních nádraží a ještě mnoho jiného.
Exponáty dodali členové klubu Československé LEGO ® fórum. Ti jsou organizovaní prostřednictvím webu KOSTKY.ORG.
O rozsahu výstavy svědčí i to, že předchozí víkend ji po dva dny intenzivně instalovalo deset členů zmíněného klubu. Nejsložitějším exponátem je kolesový parník z předminulého století, plavící se po řece Mississippi, s příznačným názvem „Mark Twain“ po slavném americkém spisovateli, který plavbu po této řece proslavil ve svých knihách a povídkách. Parník je složený ze 250 tisíc kostek LEGO (ano, čtvrt milionu kostek!).
Vernisáž otevřela ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová a uvítala především pana Ing. Miroslava Enderleho z Berouna, organizátora celé akce, jehož několik exponátů je zde také k vidění.
Pan Ing. Enderle nám popsal vznik kostek LEGO u původního dánského výrobce dřevěných hraček, jménem Ole Kirk Christiansen. Ten od roku 1947 začal vyrábět hračky i z plastu, a o dva roky později uplatnil už dříve známý princip „automaticky spojitelných kostek“ a dal jim název LEGO, odvozený ze slov „Leg godt!“ (česky „Hraj si dobře!“). Klub Československé LEGO ® fórum pořádá výstavy jen zřídka, je to velice organizačně náročné.
Nyní chystají a v červnu otevřou obrovskou dlouhodobou expozici na Lipně. Bude to zde už třetí výstava, ale tentokrát díky podpoře místního sponzora, hradícího rozsáhlé prostory i tvorbu nových výtvorů z kostek LEGO, bude dlouhodobá. Z nových výtvorů bude stát za zmínku například maketa chrámu Sv. Víta stavěná ze 400 tisíc kostek. Významným inspirátorem projektu Lipno je i podnikatel a neformální vedoucí činitel fóra Radovan Pekárek.
Pan Enderle rovněž ocenil roli pana Karla Hrodka z firmy HaS Lanškroun na uskutečnění lanškrounské výstavy LEGO.
Hudbou se nám představila lanškrounská skupina TIME OFF složená ze tří bratranců Kráčmarových, Štěpána, Jana a Ondřeje, a Jordana Tomeše. Zahráli dvě rockové skladby a k závěru vernisáže další dvě.
Pan Enderle pak předal dárky vytvořené ze stavebnice LEGO: Paní Dr. Borkovcová obdržela maketu lanškrounské radnice, a pan Hrodek miniaturní historické rádio LEGO „do jeho sbírky historických rádií“. V ústředním exponátu na konci výstavní síně, funkčním železničním nádraží, má firma pana Hrodka svůj nákladní vagon s logem HaS, dokonce i s nákladem svých výrobků.
Paní Dr. Borkovcová poděkovala za krásný dar a svěřila se, že právě v den vernisáže to je 25 let od začátku její činnosti v Městském muzeu Lanškroun.
Pan Ing. Endrle popřál výstavě úspěch. Podle zkušeností odjinud odhaduje i zde rekordní návštěvnost.
Soutěž
Městské muzeum Lanškroun ve spolupráci s kulturní komisí města vyhlašuje soutěž pro děti, mládež i dospělé o nejzajímavější lanškrounskou stavbu vytvořenou z kostek LEGO, a to buď již existující, nebo takovou, jakou bychom si zde v Lanškrouně přáli mít. Jsou stanoveny čtyři soutěžní věkové kategorie: do 5 let, 5 – 10 let, 10 – 15 let a nad 15 let.
Výtvory budou vystaveny po dobu konání výstavy v muzeu a k vyhlášení vítězů dojde na její derniéře v neděli 17. května v 15 hodin v místním kině, kde se bude promítat film LEGO příběh.
Křest nové knihy
Vernisáž měla i další vrchol v podobě křtu nové knihy autorské dvojice Mgr. Petr Boček a Mgr. Miroslav Zubík „Výprodej nočních můr“. Povídková kniha podle internetové charakteristiky „přináší skvěle namíchaný koktejl hrůzy a černého humoru“ a je k dostání jak v knihkupectví Hvězda, tak i v recepci místního muzea.
Výstavu SVĚT BAREVNÝCH KOSTEK sponzorovala firma HaS Lanškroun prostřednictvím pana Karla Hrodka, a to jak zprostředkováním kontaktů, tak i vytvořením poutače ze tří obřích kostek LEGO před výstavní síní a pohoštěním pro návštěvníky.
Zajímavé odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lego
http://www.databazeknih.cz/knihy/vyprodej-nocnich-mur-228970
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4747-lego-jake-jsme-jeste-nevideli#sigProIda2d8fb3295