Seriál o Společenském domě, díl 1.: Langerova vila

sd1Přední část budovy Společenského domu byla postavena roku 1885 jako rodinná vila lanškrounského podnikatele Rudolfa Emila Langera, výrobce stříbrného a zlatnického zboží. Firma R. E. Langera byla založena v roce 1872, jako tovární výroba zaprotokolována v roce 1877.

Produkovala stříbrné řetízky, křížky, prsteny, hodinky, náušnice, brože, náhrdelníky, dámské jehlice, ale i čestné poháry, zlaté mešní náčiní, ozdobné desky diplomů apod. Exportovala do Prahy, Kroměříže, Kutné Hory, Vídně, Innsbrucku, Štýrského Hradce, Kecskemetu, také do Itálie, Švýcarska a Francie. Tovární výroba byla úspěšná na mnoha hospodářských výstavách.

R. E. Langer byl členem městského zastupitelstva od roku 1891 až do své smrti 1915. V roce 1885 si dal vystavět luxusní vilu (dnešní Společenský dům), za ní byly provozy firmy.

V roce 1894 zde hostil při císařských manévrech i arcivévodu Albrechta.

Prosperita firmy byla založena na silné zakladatelské osobnosti Rudolfa Emila seniora. Po jeho smrti došlo k vleklým dědickým sporům mezi šesti sourozenci a vdovou Berthou. Projevila se malá obchodní zdatnost následující generace.

V roce 1926 byla firma vymazána z firemního rejstříku rozhodnutím Krajského soudu v Chrudimi.

V rámci stavebních akcí podniku TESLA Lanškroun byla v 50. letech vila přestavěna na Společenský dům a později ještě rozšířena hotelová část.


Zdroj: Vlastivěda Lanškrounska (zkráceno)

 

Obr. 1 a 2 - Stavební projekt na Langerovu vilu z roku 1885, stavební odbor, Městský úřad Lanškroun
Obr. 3 – pohlednice z konce 19. století
Obr. 4 a 5 - Staré pohlednice s nádhernou parkovou úpravou ze sbírky Karla Uhlíře z konce 19. století
Obr. 6 – pohlednice ze sbírky Karla Uhlíře, rok 1907
obr. 7 - 1. zlatnická továrna, 20. léta 20. století