Výstava Malířství, grafika a kresba Dolního Slezska v lanškrounském zámku

walorDopoledne o masopustní sobotě proběhla vernisáž výstavy neprofesionálního umění, jak to nazývají naši polští partneři z města Dzierżoniów. Výstava potrvá pouhé tři týdny a proto je vhodné ji navštívit co nejdříve. S podporou Euroregionu Glacensis se ve spolupráci Kulturního centra Dzierżoniów a Městského muzea Lanškroun podařilo vystavit zhruba 50 maleb, kreseb a grafických děl.

Vernisáže se za polskou stranu zúčastnili představitelé družebního města Dzierżoniów, ležícího skoro uprostřed Dolního Slezska: místostarosta pan Andrzej Bolisęga, ředitel kulturního centra pan Krzystof Tokarski a pracovnice kulturního centra paní Grażyna Zuzel, kurátorka a tvůrkyně podoby původní výstavy v Dzierżoniówě. Město Lanškroun reprezentovali starosta pan Radim Vetchý, místostarosta pan Bohumil Bernášek a ředitelka Městského muzea paní Marie Borkovcová.

A že to je česko-polská výstava, přišel mezi nás i pan Zbygniew Czendlik.

Masopust byl znát i v oblečení hostitelů a hostů: měli na sobě nejrůznější maškarní převleky a zřetelně je to bavilo. Ve svých vystoupeních vysvětlovali okolnosti, které napomohly uskutečnění této výstavy: je to výběr z děl shromážděných v roce 2014 pro 6. dolnoslezskou přehlídku soutěžních prací v oblasti neprofesionálního umění. Tehdy se shromáždilo neuvěřitelných 700 výtvarných prací. Z nich Kulturní centrum Dzierżoniów disponuje třemi sty, a z toho naši lanškrounští představitelé vybrali padesát, a to ty, jež byly oceněné buď 1., 2. či 3. cenou nebo vyznamenáním.

V pozvánce na vernisáž se uvádí, že se jedná o výběr děl vystavených na přehlídce v galerii partnerského kulturního centra. Tematika obrazů je velice pestrá a na vysoké úrovni. Najdeme zde krajinomalby, ztvárnění architektury, zátiší, portréty i fantastické představy. Prostřednictvím citlivého zamyšlení umělců budeme vnímat krásu přírody v jejích prchavých okamžicích, mystické ikony, spravedlivost víry a také každodenní život s projevy nostalgie, radosti i hlubokého humanismu. Díla vyjádřená konkrétními i abstraktními tvůrčími prostředky v nás vyvolávají mnoho otázek a myšlenek. V neposlední řadě tato výstava podporuje také kulturní propojení mezi národy a evokuje podobnost či odlišnost různých myšlenkových směrů.

Na vernisáži byl také k dispozici tiskařsky dokonalý osmdesátistránkový barevný polsko-český katalog vydaný Kulturním centrem Dzierżoniów s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce a státních zdrojů prostřednictvím Euroregionu Glacensis „Překračujeme hranice“. Jedna věta z tohoto katalogu výstavy rozhodně stojí za zmínku. Pan Cyryl Bartkowiak, jeden ze tří porotců, udělujících ceny neprofesionálním umělcům, ve svém příspěvku napsal:  „Zaručuji, že během návštěvy výstavy se nebudete omezovat jen na povrchní hodnocení hezké – nehezké, ale ve vašem vědomí vyklíčí mnoho otázek a myšlenek. Odpovědi budou záležet na vaší aktivitě a snaze proniknout do světa umělců, jejichž díla budete pozorovat“.

Vernisáže se zúčastnilo okolo 40 hostů nejrůznějšího věku a bylo příjemné pozorovat, že rozverný masopust může poskytnout i hluboký kulturní zážitek.

K samotným obrazům se vrátíme ještě samostatným článkem, protože je dobré si předem většinu obrazů na fotografiích prohlédnout a dospět k přesvědčení „ano, tohle stojí za moji osobní návštěvu“.

A kdy?  Výstava potrvá do 8. 3. 2015, tedy jen tři týdny, a její otevírací doba je od pondělí do čtvrtka v časech 7:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 a v pátek 8:00 – 12:00 hodin. Tedy pozor, otevírací doba výstavy se liší od otevírací doby městského muzea.

Jiří Kohout