Vzácní veteráni se po deseti letech vrátili do Dolní Čermné

150822-veteraniJedním z nejznámějších rodáků Dolní Čermné je automobilový závodník Čeněk Junek. Po závodníkovi, který tragicky zemřel v roce 1928 na okruhu Nürburgring, se dokonce od roku 2000 jmenuje místní základní škola. Mezi lety 1999 a 2005 se konal Memoriál Čeňka Junka, při kterém do obce a okolí zavítaly desítky vzácných veteránů.


Po deseti letech od posledního Memoriálu se v sobotu na místním náměstí opět sjelo několik desítek vzácných veteránů vyrobených do roku 1948. Mezi nejhodnotnější kousky bezesporu patřily čtyři automobily značky Bugatti. Právě s touto značkou aut závodil Čeněk Junek i jeho manželka Eliška Junková. V České republice je v současné době pouze pět automobilů Bugatti. Dva z nich zavítaly v sobotu do Dolní Čermné. Další dvě Bugatti přijely se svými majiteli z Rakouska, kde je celkem šest originálů těchto vozidel.


K vidění ale bylo i několik dalších naleštěných veteránů, jejichž hodnota často přesahuje cenu, za kterou se v současné době dají koupit i ta nejluxusnější moderní auta. Diváci obdivovali zejména Ford, BMW, nebo Audi. K vidění ale byly i desítky automobilů, které jezdily na našich silnicích přeci jen častěji – Škoda, Tatra, Aero, nebo Jawa. Několik veteránistů přijelo i na motocyklech – nejčastěji se jednalo o značky Jawa a německý Zündapp.


Stará vozidla byla vystavena od pátku do neděle na zámku v Litomyšli. V sobotu proběhla hlavní část programu, kdy se kolona veteránů vydala do Dolní Čermné a následně do Letohradu a zpět do Litomyšle, kde se uskutečnil křest knihy Vladimíra Junka, ve které sepsal vzpomínky na svou maminku Elišku Junkovou. Celý vzpomínkový víkend pořádal Veterán klub Litomyšl.


Matěj Brýdl