Dobrý večer, je pátek 15.1.2021. Dnes má svátek Alice, zítra Ctirad.

150822-veteraniJedním z nejznámějších rodáků Dolní Čermné je automobilový závodník Čeněk Junek. Po závodníkovi, který tragicky zemřel v roce 1928 na okruhu Nürburgring, se dokonce od roku 2000 jmenuje místní základní škola. Mezi lety 1999 a 2005 se konal Memoriál Čeňka Junka, při kterém do obce a okolí zavítaly desítky vzácných veteránů.


Po deseti letech od posledního Memoriálu se v sobotu na místním náměstí opět sjelo několik desítek vzácných veteránů vyrobených do roku 1948. Mezi nejhodnotnější kousky bezesporu patřily čtyři automobily značky Bugatti. Právě s touto značkou aut závodil Čeněk Junek i jeho manželka Eliška Junková. V České republice je v současné době pouze pět automobilů Bugatti. Dva z nich zavítaly v sobotu do Dolní Čermné. Další dvě Bugatti přijely se svými majiteli z Rakouska, kde je celkem šest originálů těchto vozidel.


K vidění ale bylo i několik dalších naleštěných veteránů, jejichž hodnota často přesahuje cenu, za kterou se v současné době dají koupit i ta nejluxusnější moderní auta. Diváci obdivovali zejména Ford, BMW, nebo Audi. K vidění ale byly i desítky automobilů, které jezdily na našich silnicích přeci jen častěji – Škoda, Tatra, Aero, nebo Jawa. Několik veteránistů přijelo i na motocyklech – nejčastěji se jednalo o značky Jawa a německý Zündapp.


Stará vozidla byla vystavena od pátku do neděle na zámku v Litomyšli. V sobotu proběhla hlavní část programu, kdy se kolona veteránů vydala do Dolní Čermné a následně do Letohradu a zpět do Litomyšle, kde se uskutečnil křest knihy Vladimíra Junka, ve které sepsal vzpomínky na svou maminku Elišku Junkovou. Celý vzpomínkový víkend pořádal Veterán klub Litomyšl.


Matěj Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.