S myšlenkou uspořádat první sochařské sympozium přišel lanškrounský městský architekt Přemysl Kokeš v roce 2013. První Hlínafest město Lanškroun uspořádalo v roce 20143 s podporou Euroregionu Glacensis, druhý v roce 2014 s podporou Visegradského fondu. Díky těmto projektům organizátoři nasbírali zkušenosti a nebáli se pustit do třetího ročníku Hlínafestu.
Velkým entrée letošní Hlíny bude komponovaný večer na téma Zdeněk Sklenář, Arcimboldo a Čína, který proběhne ve čtvrtek 26. května. Městské muzeum tak navazuje na loňskou úspěšnou prezentaci díla dolnočermenského rodáka Jindřicha Štýrského.
Do festivalu výtvarného umění se zapojuje i základní umělecká škola. Učitelky Andrea Stašková a Eva Hrubešová se svými žáky připravují do zámecké zahrady na pátek 27. května výstavu výtvarných děl na téma Rajská zahrada.
Pro děti, které navštíví slavnostní zahájení letošního Hlínafestu, chystají výtvarné dílny.
Kulturní centrum pozvalo do zámeckých zahrad několik kapel, a tak se můžeme těšit na koncerty pod širým nebem.
Pro malé diváky zahrají živí herci pohádku O chaloupce z perníku. Rodinné centrum Dětský svět zabaví nejmenší děti v herně pod širým nebem.
Chybět nebude ani další městský piknik.
Zahájení Hlínafestu si nenechají ujít ani hosté z partnerských měst, nebude chybět místostarosta polského Dzierżoniówa Albert Blacharz a viceprimátor slovenského Kežmarku Miroslav Perignáth.
Sochaři, kteří budou tvořit na letošním ročníku Hlínafestu, se na slavnostním zahájení nebudou prezentovat rozhovorem na pódiu, ale svou dosavadní tvorbou. Jejich portfolia budou promítána po setmění na zeď zámku.
Následovat bude film Sochařská tvorba Lubomíra Šilara. Výstava díla sochaře, který je rodákem z Lanškrounska, bude v městském muzeu doprovázet celý Hlínafest.
Sochaři budou opět tvořit v areálu zámku před zraky veřejnosti.
Filmy s výtvarnou tématikou budou promítány na zámeckou zeď v průběhu léta ještě několikrát. O dalších menších doprovodných akcích budou pořadatelé průběžně informovat.
Slavností ukončení letošní Hlíny je naplánováno na 13. srpna, kdy se městu představí nové sochy. Jejich umístění a budoucí podobu nyní intenzivně projednávají studenti pražské Akademie výtvarných umění Matouš Háša, Martin Malý a Ondřej Filípek s městským architektem.
Tisková zpráva MÚ
Hlínafest pořádá Město Lanškroun, spolupořadateli jsou: Kulturní centrum Lanškroun, Městské muzeum Lanškroun, Rodinné centrum Dětský svět z.s., Základní škola na nám. Al. Jiráska a ZUŠ Jindřicha Pravečka Lanškroun.
Program:
Čtvrtek 26. května
17:00 Komponovaný večer na téma Zdeněk Sklenář, Arcimboldo a Čína (sál zámku)
Pátek 27. května
Slavnostní zahájení 3. ročníku Hlínafestu
15:30 Zahájení výtvarného happeningu žáků výtvarného oboru ZUŠ J. Pravečka společně s bubeníky ORDRUMS (nám. A. Jiráska)
15:30 Zahájení dětské herny (hernu připravilo rodinné centrum)
16:00 Zahájení výtvarných dílen (výtvané dilny pro děti i rodiče povedou lektorky ZUŠ)
16:30 O chaloupce z perníku (pohádka pro děti)
18:00 Jananas
19:10 Next Level
20:30 Tara Fuki
21:30 Představení prací sochařů, kteří budou tvořit na letošním ročníku Hlínafestu - Matouš Háša, Martin Malý, Ondřej Filípek
Film - Sochařská tvorba Lubomíra Šilara, Studio Lukafilm Praha (promítání na zeď zám u z náměstí A. Jiráska)
Akce se konají v zámeckých zahradách, v případě nepříznivého počasí bude využit sál zámku
Zároveň můžete v areálu zhlédnout:
- portfolia prací sochařů, kteří budou tvořit v rámci letošního ročníku Hlínafestu (vstup do zámku vedle obřadní síně)
- Výstavu výtvarných prací a prostorových objektů žáků výtvarného oboru základní umělecké školy (zámecká zahrada)
- Novou stálou expozici Lubomír Šilar - sochař, obdivovatel figur, zvířat a keramiky (vstupní hala a výstavní síň muzea)
Otevírací doba městského muzea bude prodloužena.
Více informací naleznete zde:
http://www.lanskroun.eu/hlinafest-socharsky-festival-lanskrounska-hlina/ds-1015
https://www.facebook.com/events/1751369258483335/?active_tab=posts