Studenti pražské Akademie výtvarných umění Matouš Háša, Martin Malý a Ondřej Filípek už radě města, městskému architektovi i pracovní skupině připravující letošní Hlínafest, představili návrhy soch, které by měly v nejbližších týdnech doplnit veřejná prostranství ve městě. První dva ročníky Hlínafestu přinesly čtyři sochy figurální a také mezi občany i turisty velmi oblíbenou zvětšeninu kávového šálku v zámecké zahradě.
Abstraktní dílo Ondřeje Filípka
Ondřej Filípek chystá pro letošní “Hlínu“ abstraktní dílo, jenž jistě vzbudí mnohé diskuze. „Má tvorba je prozatím založena na intuici, podle které volím tvar. Ve většině prací řeším organickoindustriální tvarosloví, organický tvar založený na struktuře materiálu a spojení s technickými fragmenty. Nezakládám svou tvorbu na myšlence a ani přehnané popisnosti nějakého příběhu. Chci, aby sochy byly ovlivňovány pouze mým podvědomým cítěním vize, která je pro mě stejně důležitá, tak jako pro někoho jasná myšlenka,“ vysvětluje rožnovský rodák Ondřej svůj přístup k dílu, které chce pro Lanškroun vytvořit.
Kající se hříšník Matouše Háši
Volba Matouše Háši padla na náměstí A. Jiráska, kde by měla být umístěna figurální socha s názvem Hříšník. Bude instalována v místě bývalé rajské zahrady kláštera Augustiniánů, tedy na prostranství před zámkem a kostelem sv. Václava. „Plastika bude instalována na místě zbořeného kláštera, kde původně stála rajská zahrada. Důležitá část koncepce je situace figury, která bude v modlitbě klečet před stánkem božím, a ne uvnitř před oltářem. Socha symbolizuje pocit viny moderního člověka tápajícího v duchovní oblasti života. Zároveň se instalace zabývá prvotním hříchem a jeho otazníky (úzká spojitost s rajskou zahradou). Figura bude provedena v realistické formě. Matouš Háša AKA Matouš do blázince a pětkrát Otčenáš,“ vyjádřil se mladý sochař.
Dítě hrající si na paneláku od Martina Malého
Figuru dítěte hrajícího si na zvětšené kostce lega nebo zmenšeném panelovém domě chystá Martin Malý. „Mé dílo se bude zabývat měřítkem a vytvářením dojmu obrovitosti tím, že použiju panelový dům jako opěrný bod určující měřítko. Vedle těchto domů umístím dítě. Tím, že budou děti obří, mohou paneláky využívat jako dětské hřiště či betonové “prolejzačky“.
Téma volím z nostalgických důvodů, chci si zavzpomínat, navrátit se, či vytvořit svému dětství pomník. Žití na sídlišti tvořilo a tvoří největší část mého života až do současnosti, kdy oknem z ateliéru vidím téměř na svůj panelák. Spousta lidí si myslí, že život na sídlišti je deprimující a celkově mají o sídlišti spíše negativní představy, ale já mám na své dětství dobré vzpomínky. Paneláky zobrazím zjednodušeně, zachovám jen nejnutnější detaily, strukturu oken a balkonů nebo střešní výstupky skrývající mechanizmus výtahu, což je pro tyto stavby typické. Tyto minimalistické tvary samotné tvoří abstraktní geometrické kompozice a jejich siluety, připomínající oblíbenou dětskou stavebnici duplo a lego konkrétně nejzákladnější stavební panely pro tyto stavebnice typické. Figury dětí inspirovaly Rychlé šípy, které jsem jako malý četl,“ přibližuje přípravu svého výtvoru Martin.
O umístění soch se ještě diskutuje
Diskuze k umístění soch Martina Malého a Ondřeje Filípka zatím probíhají. Zástupci města jim po zhlédnutí návrhu nabízí i místa, která sochaři při své předchozí návštěvě neviděli. Z probíhající komunikace mezi zástupci města a sochaři zatím vyplývá, že pro ně budou akceptovatelná. Socha dítěte by měla obohatit parčík před domovem pro seniory a plastika Ondřeje Filípka nově vzniklé prostranství před poliklinikou. Rozhodnutí o umístění sochy vyjde ze shody mezi mladými sochaři a vedením města.
„Sochaři tvoří svá díla na nádvoří zámku, kde je při práci mohou sledovat lanškrounští i turisté, kteří do města v době letních prázdnin zavítají,“ těmito slovy zve všechny k návštěvě Hlínafestu lanškrounský starosta Radim Vetchý a doplňuje: „10. srpna budou po setmění na zeď zámku promítnuty filmy s výtvarnou tématikou, projekci bude předcházet piknik v zámecké zahradě, na který budou pozváni i sochaři, a veřejnost tak bude mít možnost s nimi pohovořit o jejich tvorbě.“
Hotová díla budou představena při ukončení Hlínafestu
Sochy se Lanškrounu představí v sobotu dne 13. srpna v odpoledních hodinách, kdy bude letošní Hlínafest slavnostně ukončen.
Závěr celého projektu bude spojen s výtvarným uměním v několika rovinách. V průjezdu u obřadní síně se budou promítat fotografie z průběhu tvorby soch.
Rodinné centrum Dětský svět z. s. chystá sochařskou dílnu pro nejmenší.
Do festivalu výtvarného umění se výtvarnými dílnami pro děti i dospělé opět zapojí i základní škola na náměstí A. Jiráska. „Pro letošek chystáme výrobu kachlí, které budou po vypálení instalovány na zeď zpevňující svah mezi ulicí Na Valech a Pivovarským náměstím. Návštěvníci ukončení Hlínafestu si budou moci otisknout do “svého“ kachlíku drobný předmět, který si na zámecké nádvoří donesou nebo který si zapůjčí u lektorek výtvarných dílen. Na zdi za bývalou Erxlebenovu lékárnou tak zanechají trvalý otisk,“ popisuje ředitelka školy Mgr. Monika Dušková program letošních výtvarných dílen.
Kulturní centrum Lanškroun v rámci slavnostního ukončení zajistí zajímavý program pro děti, a to pohádku Patálie pana Paka. Hudebním vystoupením obohatí lanškrounské Hlasy ve tmě. Náctileté určitě přiláká mladý rapper Raego.
Dle tiskové zprávy zpracované Petrou Brejšovou
Foto: Marie Hrynečková
Více informací naleznete zde
http://www.lanskroun.eu/hlinafest-socharsky-festival-lanskrounska-hlina/ds-1015 https://www.facebook.com/events/1751369258483335/?active_tab=posts
Foto:
1 - model sochy Ondřeje Filípka
2 až 4 - Ondřej Filípek při tvorbě sochy, která by měla být umístěna před novou poliklinikou
5 - kresba sochy "Hříšníka" od Matouše Háši, která by měla být umístěna na prostranství před kostelem sv. Václava a zámkem
6 - model sochy Martina Malého. Jeho socha, která by měla být umístěna v parčíku před domovem pro seniory, bude ve stejném duchu, ale nikoliv totožná s modelem.
7 a 8 - Martin Malý při tvorbě
9 - mladí umělci tvoří na nádvoří zámku, veřejnost je tedy může jejich práci průběžně sledovat
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/6176-sochari-tvori-na-nadvori-zamku#sigProId1b6fdfe715