Městské muzeum Lanškroun představuje ve spolupráci s Technickým muzeem Brno a firmou Efko od 17. září do 13. listopadu 2016 příběh plastové postavičky Igráček.
Vernisáž výstavy se uskuteční 17. září v 15.00 v galerii muzea. Hudební doprovod pro Vás připraví En-ten-týky z Rodinného centra Dětský svět pod vedením paní Jetmarové.
Návštěvníci mohou nahlédnout prostřednictvím bohaté textové a fotografické dokumentace do historie, současnosti a budoucnosti této legendární funkční figurky.
K vidění budou první návrhy a původní sady, výrobní formy, jednotlivé díly postaviček, střihy krabiček, vize vývojářů, dobové fotografie, ale i současné novinky a trendy. Nepřehlédnutelná je také velká maketa města Igráčkov. Výstava je koncipována tak, aby zaujala jak dětské, tak dospělé návštěvníky. Igráček, jednoduchá figurka s nepřeberným množstvím jejích variant, po řadu let těší spoustu dětí.
Cílem výstavy je tak poodhalit výrobu této české hračky, inspirovat a ukázat širokou škálu variant Igráčka a motivovat děti zábavnou formou k poznávání svého okolí, ukázat jim možnosti, jak rozvíjet svou představivost a fantazii. Výstava představí oblíbenou figurku, která bavila už jejich rodiče.
Část výstavy je interaktivní. Připraven je hrací koutek s řadou figurek Igráčků a jejich doprovodných předmětů. Zájemci si také mohou sestavit zábavnou stavebnici, nebo pořídit fotografii v kulisách s některou z legendárních figurek. Pro návštěvníky výstavy je připravena soutěž s jednoduchými pravidly. Dostanou hrací kartu, ve které odpoví na několik otázek. Budou-li odpovědi správné, automaticky kartu zařadíme do slosování. Po ukončení výstavy vylosujeme výherce, kteří získají Igráčkův kufřík podle vlastního výběru.
Zavzpomínejme, že tato plastová figurka se zrodila v 70. letech 20. století v tehdejší pražské společnosti Igra, která vznikla v roce 1950 sloučením menších výrobců hraček. Název vznikl pravděpodobně z ruského slova "igra", tedy hra. Pomyslnými rodiči Igráčka jsou Jiří Kalina a Marie Krejchová, kteří působili ve společnosti jako designéři. V bývalém západním Německu v té době firma Geobra prodávala systém Playmobil, jehož součástí byla podobná figurka. „V roce 1966 jsem se potkal s Hansem Beckem, tvůrcem původní podoby Igráčka. Neměl s ním v západním Německu úspěch. Udělal jsem na něm nějaké konstrukční úpravy," přibližuje Jiří Kalina zrod Igráčka.
Oba byli letečtí modeláři, a protože měl navíc Hans Beck jako emigrant z tehdejší NDR k Čechům blízko, domluvili se, že se Kalina pokusí postavičku u nás prosadit. „To, že se nám začalo dařit, ho povzbudilo," říká. Hans Beck svoji figurku, ze které vzhled Igráčka vychází, umístil do hrací sady Playmobil.
Hračky se vyvážely do socialistických zemí, menší počet se jich dostal i do Francie a Nizozemska. Igráčci přišli na svět s funkcionalisticky jednoduchým designem, který jim už zůstal. Všichni jsou sestaveni ze stejných dílů.
Lidská postavička o výšce přibližně osm centimetrů představovala různá povolání. Jako první byl v roce 1976 uveden Igráček znázorňující zedníka. Opravdový boom této hračky nastal v osmdesátých letech 20. století. Snad všichni si dnes vybaví Igráčky představující další povolání, jako zdravotní sestra, kominík, kuchař, stavař, námořník, cestář, kosmonaut a další. Figurky zastupující jak mužské, tak ženské pohlaví měly pohyblivé nohy a ruce, jejichž dlaň byla navržena tak, aby byla schopna udržet doplňky oblého tvaru, v obličeji byla namalována jen ústa a oči. Na duté hlavě mají gumový účes, vytvarovaný jakoby podle hrnce proto, aby se jim dala nasadit čepice. Mění se pouze barvy a příslušenství podle toho, jakou profesi panáček vykonává.
Po pádu železné opony zájem o Igráčky zeslábl. Na trh byly uvedeny modely, například středověký rytíř nebo sedlák. Na firmu Igra byl v roce 2006 vyhlášen konkurz. Díky jinému dovozci hraček se podařilo výrobu zachovat a zůstal zachován i název. V poslední době se prodej Igráčků zvyšuje a tvoří asi deset procent hraček, které se prodávají.
Figurky našly také nové využití, slouží i jako reklamní předměty. O znovuuvedení Igráčka na trh se v roce 2010 postaral český výrobce hraček - společnost Efko z Nového Veselí.
Výstava se těší stále větší oblibě a zhlédly ji už desetitisíce nadšenců. Zapojte se mezi ně, jste srdečně zváni!
PaedDr. Marie Borkovcová, ředitelka Městského muzea Lanškroun
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/6296-fenomen-igracek#sigProId1a666b72b2