Výlet lanškrounského radioklubu OK1KTW do historie

radiaTak to zamýšleli. Přijeli navštívit Muzeum historických rádií a historických radiosoučástek v Dolní Čermné. Sbírku Karla Hrodka obsahující víc jak 200 rádií od krystalek z počátku dvacátých let minulého století po nádherné skříně z let šedesátých. A všechny součástky, které vyráběla TESLA Lanškroun.  Ale začalo se z opačného konce. Exkurzí ve firmě HaS Lanškroun, vyvážející 80 procent své produkce pro nejvyspělejší firmy. A poznáním, že muzeum a moderní firma se dobře doplňují.

Deset členů radioklubu OK1KTW, nám známého například z reportáží o jejich vysílání z vrcholu Lázku, přijelo pozdě odpoledne ve čtvrtek 29. září do Dolní Čermné.

V prostorách firmy HaS Lanškroun s.r.o. je přivítal jednatel společnosti pan Karel Hrodek. Ve společenské místnosti je seznámil s firmou a jejími tuzemským i zahraničními aktivitami a poté je provedl výrobními prostorami. Překvapilo množství strojů a přístrojů vlastní konstrukce a vysoká úroveň prostředí a organizace práce.

Pan Hrodek zmínil zajímavý důsledek spolužití výrobní firmy a jejích dvou historických muzeí. Osvědčilo se to například při zahajování spolupráce s jednou japonskou firmou. Tehdy se při návštěvě prezidenta této firmy v Dolní Čermné ukázalo, že i jeho koníčkem jsou historické radiosoučástky. A tato společná záliba se stala základem pro tak dobré pouto, že na jeho základě HaS Lanškroun už zhruba deset let tuto firmu zastupuje na středo- a východoevropském trhu.

Protože lidé z radioklubu jsou z oboru, tím spíše je zajímala rozsáhlá sbírka historických rádií z období od počátku dvacátých let do konce šedesátých let minulého století. Jsou zde opravdové unikáty s technickým, ale i společenským významem – kdo kdy předtím viděl na rádiu z doby druhé světové války originální papírové mezikruží pod ladicím knoflíkem, upozorňující, že poslech zahraničního rozhlasu se může trestat i smrtí?

Sbírka končí nástupem prvních tranzistorových (tj. polovodičových) rádií, díky tomu o hodně menších než jejich předchůdci. Kuriozitou je tranzistorové rádio o velikosti a ve tvaru hokejového puku, s nímž bratislavská TESLA oslavila tamní mistrovství světa v hokeji. Nebo reklamní rádio vestavěné do plechovky LUXOL. – Přes  dvě stě historických rádií je dosavadní rozsah stále se rozšiřující sbírky.

Mnoho, snad většina, členů radioklubu OK1KTW prožila část své pracovní kariéry v TESLE Lanškroun. A proto shlédli s velkým zájmem úplnou sbírku všech elektronických součástek, které během své historie tato naše firma vyráběla. Všechny typy a všechny jednotlivé velikosti. Tato sbírka součástek TESLY Lanškroun je unikátní. Nevíme o žádné její obdobě někde jinde. 

Návštěvníci odcházeli z prostor společnosti HaS Lanškroun se spoustou nových dojmů a zkušeností. A jejich hostitelé je vyprovázeli s přáním, ať se jejich činnost dále daří a rozvíjí. Máme v oboru mnoho společného.

 


Text: Jiří Kohout
Foto: OK1KTW (první
Jiří Kohout (druhý snímek)
Radek Lepka (ostatní snímky)

 

 

Související odkazy:

http://www.mujweb.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/6270-la-radioamateri-opet-zavodili-z-lazku

http://www.dolni-cermna.cz/mestys/muzeum-radii/

http://www.petr.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/35-zpravodaj/706-dolni-cermna-vystava-historickych-radii.html