Město Lanškroun ukončilo spolupráci s architektem Kokešem. Nové výběrové řízení vypíše ještě letos.

Rada města pověřila v polovině října starostu města vypovězením mandátní smlouvy MgA. Přemyslu Kokešovi. Důvody tohoto kroku popsal starosta Radim Vetchý:

"V této souvislosti je třeba upřesnit, že pan architekt Kokeš nebyl městským architektem na plný úvazek. Pan architekt měl smlouvu na externí poskytování konzultační činnosti v oblasti urbanismu, architektury, stavebnictví a územního plánování.

Konzultační činnost byla architektem, dle smlouvy, poskytována na základě objednávek na konkrétní činnosti.

Pro úspěšný výkon architekta města je zcela nezbytné mít dobře nastavenu spolupráci architekta s vedením města a samosprávou. To, z mého pohledu, již delší dobu nefungovalo a městský architekt postupně ztratil důvěru u rady města.

Jednou z několika příčin, které vedly ke ztrátě důvěry, byl i fakt, že v lednu 2015 pan architekt Kokeš při jednání rady města zastával stanovisko rekonstruovat Langerovu vilu; hotelovou část i sál společenského domu demolovat a kulturní dům (KD) pak řešit novostavbou. To pak koresponduje s dalším postupem rady města v přípravě této investice.

Později se však pan Kokeš postavil proti tomuto názoru a prosazoval, společně s opozicí, alternativní řešení KD, za kterým sám částečně stál. Za zcela nekorektní a neprofesionální pak považuji vystupování pana Kokeše vůči architektonické kanceláři, která projekt kulturního domu připravovala. Na základě těchto a některých dalších skutečností se rada města rozhodla smlouvu o konzultační činnosti s panem architektem ukončit.“

 

 

 

 

Přemysl Kokeš pracoval pro město 13 let

Tisková zpráva MÚ uvádí, že počátek spolupráce mezi Městem Lanškroun a městským architektem MgA. Přemyslem Kokešem začala před 14 lety. První mandátní smlouva byla podepsána v říjnu 2002 a doplněna Dodatkem v dubnu 2008.

Pracovní náplní architekta bylo např. vytváření uceleného grafického a textového dokumentu ke koncepci urbanistické a architektonické koncepce rozvoje města, a to v takové podobě, aby byla srozumitelná všem investorům ve městě a následujícím městským architektům.

Pro občany architekt poskytoval v úředních hodinách osobní konzultační činnost ve fázi projektování individuálních investic. Pro stavební úřad se vyjadřoval ke komplikovaným, nejednoznačným, veřejným a velkým stavbám navrhovaným na území města.

Před komunálními volbami v roce 2010 se na stránkách místní organizace ODS vyjádřil tehdejší starosta Ing. Martin Košťál: "S panem MgA. Přemyslem Kokešem jsem se už před časem dohodl, že letos ukončí své oficiální působení na městském úřadě coby městský architekt."

Smlouvu s městských architektem ukončila v únoru 2011 starostka Mgr. Stanislava Švarcová.

Po necelém roce se však architekt Kokeš do funkce vrátil poté, co si jeho návrat do úřadu dal jako jednu ze tří podmínek v případě svého zvolení do rady města ing. Ladislav Verner. Tématu se tehdy věnovala i TV Nova: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/na-radnici-v-lanskroune-se-vraci-kontroverzni-architekt-kokes.html

O obnovení spolupráce s architektem MgA. Přemyslem Kokešem rozhodla rada města Lanškroun bez výběrového řízení v lednu 2012. Předmětem činnosti městského architekta je dle této smlouvy poskytování konzultační činnosti v oblasti územního plánování, urbanismu, architektury a stavebnictví.

 

 

 

Výběrové řízení na pozici nového městského architekta bude vypsáno ještě letos

„Pozici nového architekta urbanisty chceme následně samozřejmě řešit,“ uvedl Radim Vetchý. „Do konce tohoto roku chceme vypsat výběrové řízení na obsazení této pozice na našem úřadě, v ideálním případě i nového městského architekta vybrat. Jsme v kontaktu se zástupci České komory architektů (ČKA), se kterými konzultujeme podmínky připravovaného výběrového řízení i následné smlouvy s architektem. Jsme také domluveni, že Česká komora architektů vyšle svého zástupce do výběrové komise pro obsazení pozice externího městského architekta v Lanškrouně."

 

 

 

Městský architekt by se měl vyhnout střetu zájmů a neposuzovat vlastní projekty

Podle České komory architektů obecně převažuje názor, že městem či obcí zaangažovaný architekt v obvodu své působnosti projekční zakázky zpracovávat nesmí, a to ani pro soukromé, ani pro veřejné investory. Cílem tohoto omezení je předejít střetu zájmů – zamezit situacím, kdy by měl z titulu své funkce posuzovat svůj vlastní projekt, nebo preferovat zájmy investora, pro kterého projektuje.

"Jedním ze zásadních požadavků výběrového řízení a především následné smlouvy s vybraným architektem bude podmínka nutnosti předcházení střetu zájmu v území. V praxi to znamená, že by městský architekt ani jeho architektonická kancelář v daném území neměl provozovat vlastní činnost architekta pro veřejný ani soukromý sektor. Samozřejmě neplatí, že městský architekt nemá projektovat a opak je pravdou. Projekční činnost by však neměl mít na území, kde má působnost městského architekta,“ vysvětluje k výběrovému řízení starosta města.

Tím by v Lanškrouně měla skončit dosavadní praxe posuzování vlastních projektů, která je v rozporu s etikou komory architektů.

Marie Hrynečková

 

Některé z prací MgA. Přemysla Kokeše dle jeho webových stránek, které byly realizovány v Lanškrouně:

Náměstí Al. Jiráska
Bytové domy Sokolská (skokanské můstky)
Smuteční síň v Lanškrouně
Skautská klubovna
Zámecké zahrady
Pivovarské náměstí