Hry dětem přinesly spoustu radosti. Ze sportovních výkonů, bublinové show i z vítězství.

161110-hryVíce než stovka dětí se zdravotním postižením ze základních škol speciálních se 9. listopadu utkala v neobvyklých sportovních disciplínách na tradiční akci nazvané HRY, která proběhla ve sportovní hale SOU a SOŠ v Lanškrouně. Mladí sportovci, bez ohledu na věk či míru postižení, ze sebe vydávali maximum, ač mnozí za vydatné pomoci svých asistentů, pedagogů, či pořadatelů z Českého svazu turistů.

Odbornými znalostmi, sportovními pomůckami i organizační pomocí značnou měrou k hladkému průběhu sportovního klání přispěli i studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

„Soutěží 11 družstev. Jsou tady děti z polské partnerské školy z Bilawy Gornej, Vysokého Mýta, Žamberka, Králík, Ústí nad Orlicí a dvě domácí družstva, takže asi stovka dětí. Dále dvacet studentů z Olomouce, deset turistů, patnáct pedagogů a osmnáct asistentů,“ shrnula počet přítomných ředitelka pořadatelské školy Stáňa Švarcová. „Ideální stav by byl jeden na jednoho, aby děti měly jistotu zázemí a abychom i my měli jistotu, že po skončení her se všichni potkáme živí a zdraví,“ dodala.

A co může taková sportovní soutěž dětem dát? Nad tím se zamyslel Ondra Ješina z Univerzity Palackého: „To máte různé. Protože každé z těch dětí je jiné. Někomu z nich to dává zábavný den, jiní se třeba zdokonalí v některých věcech, někteří mají radost ze svého výkonu, někdo se těší na příští rok a to samo o sobě jim stačí. Řada těchto dětí je velice soutěživých. Rozhodně není pravda, že by tito sportovi byli emočně deprivovaní. Ba naopak. Spousta z nich má obrovskou radost, že se jim něco povede. Pocit, že to dokázali, je pro ně hrozně důležitý.“

Po sportovním výkonu se děti vydováděly při bublinové show a nakonec byli vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií i soutěže týmů. Ceny předávala společně s ředitelkou Stanislavou Švarcovou také majitelka lanškrounského boutique Sabrina Alena Němcová. Ta akci finančně podpořila, obdobně jako společnost Fortell a město Lanškroun.

Marie Hrynečková

 

 

Výsledky

Dívky:
1. Mariam Nakvetauri z Ústí nad Orlicí
2. Marie Badiová z Ústí nad Orlicí
3. Teresa Rogalska z partnerské školy v polské Pilawě Górnej

Chlapci:
1. Samuel Hotváth z Ústí nad Orlicí
2. Adam Jaroš z Ústí nad Orlicí
3. Kamil Langr z Lanškrouna

Nejlepší vozíčkáři:
1. Tomáš Nováček z Ústí nad Orlicí
2. Jaroslav Brůna z Králík
3. Marek Kolář z Ústí nad Orlicí

 

 

 

Týmy:

1. místo
Ústí nad Orlicí 1 ve složení: Václav Rohlena, Matěj Strnad, Lukáš Jiruf, Marie Černá, Mariam Nakvetauri, Jiří Zídka, Veronika Šrámková a Roman Balcar


2. místo
Družstvo Králíčci ze Speciální základní školy Králíky ve složení: Miroslava a Anna Dekařovy, Nikola Koníčková, David Zmeták, Zdeněk Bartoš, Jaroslav Brůna, Adam Kolář, Šimon Bogol a Jaroslav Linhart


3. místo
Ústí nad Orlicí 2 ve složení: Marek Kolář, Filip Vašík, Vendula Luňáková, Richard Černý, Kristian Čapek, Samuel Horváth a Adam Jaroš


4. místo
Družstva Lanškroun 1, Lanškroun 2, družstvo z partnerské školy v polské Pilawě Górnej, Ústí nad Orlicí 2, Ústí nad Orlicí 4, Ústí nad Orlicí 5, Vysoké Mýto a družstvo Orlové ze Žamberka.