Happening věnovaný vzpomínce na Václava Havla a událostem roku 1989, kdy zásah policie proti studentskému průvodu odstartoval sametovou revoluci a pád socialismu v někdejším Československu, se uskutečnil 17. listopadu odpoledne na nádvoří zámku.
Příchozí si mohli v průchodu u obřadní síně prohlédnout dobové fotografie zachycující stávku před kinem i tehdejší atmosféru ve městě.
Památku Václava Havla připomenul herec a jeden z hlavních organizátorů právě probíhajícího festivalu Lathife Šimon Knápek. Společně s Martinem Blažkem se rozhodli věnovat celý čtvrteční program Havlovu odkazu. Druhý den festivalu tedy končil příhodně představením Havlovy kraťasy a písněmi českého disentu v podání Tomáše Krejči.
Ukázkami ze tří divadelních her Václava Havla (Zahradní slavnost, Audience a Odcházení) vzpomenul na bývalého prezidenta také divadelník a ředitel KC v České Třebové Josef Kopecký, jež se s Havlem osobně znal.
Večer si účastníci happeningu vyslechli vzpomínky Moniky Duškové, která se účastnila pražského pochodu studentů 17. listopadu 1989.
Jako vyjádření pocty Václavu Havlovi k jeho nedožitým 80. narozeninám zapálili všichni příchozí svíčky ve tvaru srdce. Hudební doprovod obstaral Jonathan Košťál s kamarády, kteří zazpívali Krylovu píseň Bratříčku, zavírej vrátka a happening ukončili státní hymnou.
Marie Hrynečková
Foto:
1 až 3 - V průchodu u obřadní síně běžela smyčka dobových fotografií, které poskytlo městské muzeum. Na snímku č. 2 Jan Šebrle sleduje sám sebe s odstupem 27 let.
4, 5 a 9 - Michaela Medek otevřela odpolední část happeningu Modlitbou pro Martu a uzavírala ji Hutkovou Náměští. Podklady ji ve větrném počasí přidržuje Šimon Knápek.
6 - Herec a organizátor festivalu Lathife Šimon Knápek.
7 a 8 - Ředitel Kulturního centra v České Třebové Josef Kopecký přednesl úryvky ze tří Havlových her.
10 až 12 - Víc jako stovka zapálených svíček vytvořila hořící srdce.
13 až 15 - Večer zazněla Krylova píseň Bratříčku, zavírej vrátka v podání Jonathana Košťála a jeho kamarádů, happening ukončili státní hymnou.