Proč se kácí stromy na hrázi rybníku Dlouhý? Jejich kořeny narušují stabilitu hráze.

170210-hrazHráz rybníku Dlouhý je kontrolována tzv. Technicko bezpečnostním dozorem (TBD). Ten v únoru loňského roku zjistil, že návodní část hráze je rozrušená kořenovým systémem od vzrostlých stromů a pařezů a také, že hráz je osazena nevhodnými druhy vegetace. 

Poškozená hráz rybníka, který se nachází nad městem, by mohla být pro zastavěnou oblast velkým rizikem. Proto TBD uložil vlastníku hráze tj. je Rybářství Litomyšl s.r.o., nevhodné stromy pokácet a zároveň vyřezat výmladky a drobné dřeviny. Nevhodnými stromy byly shledány olše lepkavé na návodním svahu a jasany ztepilé na vzdušném svahu.

To však neznamená, že by na hrázi nemohly růst vůbec žádné stromy. Příslušný metodický pokyn výsadbu na hrázích nevylučuje, uvádí ale požadavky, které musí být splněny. "Především je to druhová skladba, kdy vhodnými druhy jsou dub, jilm, javor a lípa," upřesňuje ing. Aleš Dřímal z ochrany přírody a krajiny Městského úřadu Lanškroun. "Další podmínkou je šířka koruny hráze (nejvyšší část hráze), která musí být nejméně 6 m. V případě hráze u rybníku Dlouhý je možno uvažovat s dvouřadou alejovou výsadbou."

Občané se také ptají, zda za pokácené stromy budou vysazeny jiné. Povinnost vysadit náhradní stromy v tomto případě ze zákona nevyplývá, vlastník s ní však počítá. 

Jednatel společnosti Rybářství Litomyšl s.r.o. ing. Radek Holcman nám sdělil: "Dřeviny kácíme z bezpečnostních hledisek a ochrany stability tělesa hráze. Je to zákonná povinnost vlastníka a odstraňování dřevin na hrázích podléhá speciálnímu režimu z pohledu ochrany dřevin. Kácení probíhá v etapách. Náhradní výsadba, i když nevyplývá ze zákona, byla dobrovolně dohodnuta a proběhne po ukončení všech etap a zvažované úpravě tělesa hráze. Výsadba by proběhla na pozemcích obce i Rybářství pod patou vzdušné strany hráze a vysazovalo by se několik desítek dubů."

Nutno dodat, že rybník Dlouhy nebyl nikdy ve vlastnictví Město Lanškroun, historicky jej spravoval státní podnik rybářství Litomyšl. Společnost Rybářství Litomyšl jej získala do vlastnictví v 90. letech při privatizaci. 

V září 2007 však Město Lanškroun od Rybářství Litomyšl odkoupilo za 2 miliony korun část dna ve tvaru tzv. "slzy" (parcela č. 990/6 o výměře 5 631 m2) s úmyslem vybudovat zde bazén. K tomu nakonec nedošlo.


Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Ludvík Zrůstek

 

Poznámka:

Zcela zvláštní režim pro určité dřeviny stanovuje tzv. vodní zákon (č. 254/2001 Sb.), podle něhož je vlastník vodního díla povinen odstraňovat dřeviny z hrází sloužících k ochraně před povodněmi, vzdouvání vody nebo k akumulaci vody.

 

Foto: 

1 a 2 - snímky z doby, kdy na návodní straně hráze rostly stromy

3 až 6 - návodní strana hráze po vykácení

7 - některé stromy bylo nutné vykácet i na vzdušné straně hráze

8 - zákres dna rybníka, které vlastní město