Tlačenkou, jitrnicemi a dalšími zabijačkovými pochoutkami začala dnes v Lanškrouně už v dopoledních hodinách masopustní veselice. Návštěvníci ochutnávali zabijačkový gulášek pana starosty i sladké koláčky pana místostarosty, popíjeli a bavili se.
K tomu jim na nádvoří zámku vyhrávala staročeské písně středověká hudba Góthien z Plzně. Muzikanti oděni do historických kostýmů hráli na dobové nástroje.
Na Jiráskově náměstí probíhal jarmark a kdo se zaposlouchal, zjistil, že atmosféru lidové pouti navozuje flašinet, z něhož zněly známé písničky jako Pohádka mládí, Já mám devět kanárů... Petr Nekuža s kolegou z Technického muzea v Brně hráli na flašinet vyrobený firmou Franz Kolb & synové v roce 1924 ve vesnici Český Pekařov nedaleko Šumperka.
V poledne vyrazil veselý průvod, v jehož čele jel král neřesti a obžerství Bacchus (Miloslav Sobek) s doprovodem. Během svého tažení městem maškary tančily, popíjely a zpívaly. Za pozornosti veřejnosti prošly ulicemi Školní, přes náměstí J. M. Marků, Purkyňovu, Nádražní, 5. května, Komenského se zastávkou v Krčmě, kde předvedla výstup skupina historického šermu Tartas. Dále pokračovaly ulicemi Dobrovského a 28. října na zámecké nádvoří. Tady se zmocnily klíče od města, aby se mohly dál veselit, popíjet, hodovat a tančit.
K poslechu i tanci vyhrával Folklorní soubor Haná Přerov, hudba Hanácká mozeka Litovel a zpíval Lanškrounský smíšený sbor a Komo/K/rák.
Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka, Eva Pallová a Martina Brýdlová