Exponáty výstavy, jež právě probíhá v galerii muzea, jsou zajímavé spíš pro muže, specielně pro ty, kteří se věnují, či věnovali, kutilství. V socialistickém Československu, kdy mnohé výrobky byly příliš drahé nebo nedostupné, se občasným kutilem stával téměř každý otec rodiny. Někdy i nedobrovolně.
Vyráběly se zahradní sekačky, dopravní prostředky, elektronika, nářadí, skleníky ze sklenic od okurek, pasti na myši, lékařské přístroje i domácí umělecké předměty. V kůlnách, garážích a na půdách tyto výrobky zůstaly jako vzpomínka na staré časy. K popularitě kutilů přispíval i slavný televizní Receptář s Přemkem Podlahou.
Základ současné výstavy tvoří sbírka ing. Milana Říhy, majitele Muzea kutilství v Polné. K tomu přidalo několik exponátů lanškrounské muzeum i některé soukromé osoby, takže nabídka toho, co dokázaly vyrobit zlaté české ručičky, je vskutku rozmanitá.
Vernisáži, která se konala 20. května, byli přítomni hosté spjatí právě s kutilstvím - ing. Milan Říha, který zapůjčil většinu exponátů z Muzea kutilství v Polné a herečka Kateřina Kalendová, manželka zesnulého dr. Přemka Podlahy. Ta představila exponáty z jeho pozůstalosti.
Ing. Michal Jurečka, komisař z Agentury Dobrý den Pelhřimov ověřil, že pan Říha vlastní největší sbírku kuriozit. Dalšími hosty byli propagátoři kutilských nápadů a zahrádkářství ing. Ludmila Dušková a Jan Kopřiva, bývalí spolupracovníci Přemka Podlahy v televizi.
Na vernisáži také předvedli žáci ze ZŠ Dobrovského vlastnoručně vyrobené roboty a byla předvedena 3D tiskárna zapůjčená firmou HaS pana Karla Hrodka, který je zároveň sponzorem výstavy. Vernisáž zahájil kulturním vystoupením Ženský pěvecký sbor dirigovaný Jarmilou Uhlířovou.
Výstava potrvá do 20. srpna 2017.
Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka, snímky z vernisáže Radek Lepka
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/7026-vystava-kutilstvi#sigProId13805d3118