Lanškroun se dočkal nové budovy polikliniky

Lanškroun se dočkal nové budovy polikliniky

Obyvatelé regionu Lanškrounsko byli 8. srpna svědky slavnostního otevření nové budovy polikliniky na ulici Svatopluka Čecha, tedy v místě, kde lanškrounské zdravotnictví funguje už od padesátých let minulého století.

Šlo o významný moment v životě města. Přítomni mu byli vedle představitelů Lanškrouna i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstkyně hejtmana zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková, představitel Lékařského sdružení specialistů v operačních oborech MUDr. Pavel Nožička a zástupce realizační firmy Ondřej Wachal. A odhadem také přes tři stovky návštěvníků.

Otevření zbrusu nové budovy doprovázel zábavný program. Uvnitř budovy bylo možné vyzkoušet si virtuální program týkající se lidského těla a také chirurgický simulátor pro děti, který pobavil i mnohé dospělé. Pacient měl totiž vyjímatelné orgány, jako např. zlato v hrdle či tenisový loket a pokud mu operatér vyjmul srdce, tak zkolaboval a přestal mu svítit nos. Před budovou se mohli návštěvníci občerstvit, děti se vyřádily na skákacím hradě a dospělí využívali možnosti nechat si ve stánku ČČK změřit tlak a hladinu cukru v krvi.

 

Přestavba původní budovy polikliniky už byla více než nutná

V městské kronice se už v roce 1966, tedy před 56 lety, o budově polikliniky psalo: „Provozně zatím vyhovuje, ovšem jakékoliv další rozšíření by nebylo možné. V tomto stavu může sloužit ještě 10 - 15 roků, než bude vybudována společná městská a závodní poliklinika, při výstavbě nových závodů.“ O nové poliklinice se skutečně uvažovalo, dokonce byla vypracována investiční studie nového zdravotnického zařízení, avšak k výběru lokality, kde bude poliklinika stát, nikdy nedošlo. V průběhu let však samozřejmě došlo k několika stavebním úpravám a vylepšením včetně výtahu.

Diskuse o postavení nové polikliniky se opět rozproudily kolem roku 2007, ale k zahájení výstavby nevedly. Až v roce 2015 převzalo zodpovědnost za její výstavbu Město Lanškroun, které se stalo investorem stavby. Studii vypracovala společnost LT projekt a.s. Projekt zpracovala firma Obermeyer Helika, a. s. Praha a dodavatelem stavby je firma VW Wachal, a. s. Kroměříž.

Stavební práce na nové poliklinice byly zahájeny 4. května 2020. Nejprve došlo k demolici zadního traktu budovy a na jeho místě byla postavena zcela nová budova, která začala od června 2021 sloužit pacientům. Ve druhé etapě se lékaři z přední části přestěhovali do nové budovy, uliční část byla zbourána a na jejím místě byla postavena přední část nové polikliniky. Poté byly v místě schodiště obě části propojeny. Užitná plocha budovy se nyní rozšířila přibližně o čtvrtinu, takže se mohly přistěhovat i další specializace. 

 

Výstavbu dokumentuje kniha Lanškrounská poliklinika v nové podobě

K příležitosti otevření polikliniky vyšla kniha, která fotograficky dokumentuje průběh výstavby. Autory snímků jsou občané, kteří stavbu po dva roky bedlivě sledovali. Jmenujme např. Stanislava Vališe, Miroslava Kuťáka a Jiřího Kohouta. Kniha je doplněna o historické souvislosti nejen budovy č. 43, ale i lanškrounského zdravotnictví jako celku včetně místní porodnice. Autory knihy jsou Jiří Kohout a Marie Hrynečková, vydavatelem firma HaS Lanškroun. Kniha stojí 150 Kč a lze ji zakoupit v Informačním centru na ul. Boženy Němcové.

 

Historie budovy polikliniky v datech:
17. století Měšťanský dům s právem vařit pivo
1878 Majitelem obchodník Eduard Silný, železářství a koloniál
1899 Majitelem obchodník Hugo Hubert Eduard Silný, nájemní dům
1936 Sparkasse - Okresní spořitelna Lanškroun
1946 Fond národní obnovy
1949 Majitelem město Lanškroun, přestavba pro Okresní soud
1954 Majitelem stát - ONV Lanškroun
1956 Okresní ústav národního zdraví Lanškroun
1961 Okresní ústav národního zdraví Ústí nad Orlicí
1992 Majitelem město Lanškroun

Marie Hrynečková