Čtyři dny, patnáct představení... To byl multižánrový festival Lathife

Čtyři dny, patnáct představení... To byl multižánrový festival Lathife

Od středy do soboty (24. - 27. srpen) žil Lanškroun divadelním festivalem Lathife. Jednotlivá vystoupení probíhala na zámku, v L´Artu na sále i v altánu, v Apollo music clubu a ve Staré mlíkárně.


Klauni Šimon Knápek a Martin Blažek, kteří Lathife vymysleli, organizují i celým programem už osmým rokem provázejí, se opravdu nezastavili. Návštěvníci si mohli vybírat mezi operou, která festival zahajovala a dalšími žánry jako je klasická činohra, alterna, muzikál, pantomima, pohádka, klubový koncert. Vždyť také pořadatelé uvádějí, že jde multi-artový kulturní projekt s těžištěm v amatérském, alternativním a undergroundovém divadle.

Jednu z největších návštěvností mělo představení lanškrounského Divadla Ve středu, které se na festivalu představilo americkou hrou od Kevina Klinga nazvanou Autobus na lince 21A. Hra měla premiéru letos v květnu, její režie se ujala Růžena Šteflová a pro diváky bylo překvapením, že všechny role pasažérů autobusu sehrál jediný herec. David Dolníček bravurně zvládl všech osm postav - řidiče autobusu, postarší ženu, církevního misionáře, studenta, muže nejmenujícího se Dave, opilce, schizofrenního mladíka i nervózního cestujícího s pistolí.

Celkem pro šest představení využili pořadatelé Apollo music club a Starou mlíkárnu, které jsou v budově bývalé mlékárny, z níž později vznikla restaurace U Krkovičky. Diváci měli letos příležitost tyto prostory navštívit naposledy, protože - jak klauni upozornili - budova bude brzy zbourána.

Festival Lathife se konal pravidelně v letech 2011 až 2017. V každém ročníku dochází v organizaci a samozřejmě i v obsahu ke změnám, takže každé Lathife je originál. Stejně tomu bylo i při letošním ročníku, který následoval po čtyřleté odmlce. Tentokrát se zúčastnilo 1 100 diváků a účinkujících.
Hanu Kozubovou, která patří ke klíčovým organizátorům, jsme požádali o stručné zhodnocení letošního ročníku Lathife. „Lathife 2022 opět diváky nezklamalo. Martinův a Šimonův výběr představení byl excelentní ukázkou toho, že amatérské divadlo je velice aktuální, kritické k dnešní době a herecké zosobnění naprosto uvěřitelné. Divadlo není mrtvé!"

Marie Hrynečková

 

Foto:
1 a 2 - Představení pražského loutkového divadla Kaká nazvané Jak bobr hledal déšť se mělo původně hrát na zámeckém nádvoří. Paradoxně právě kvůli dešti se musela pohádka přesunout pod střechu - do zámeckého sálu.

3 - Duchovními otci festivalu Lathife jsou Šimon Knápek a Martin Blažek.

4 a 5 - Ve hře jednoho herce Autobus na lince 21A exceloval David Dolníček v osmi zcela nesourodých rolích. Na snímku jako Gladys, postarší žena vracející se z nákupů.

6 - V budově bývalé mlékárny a později restaurace U Krkovičky hostovali herci naposledy, protože bude zbourána. Pravidelně zde využívali prostory Apollo music clubu a tzv. Staré mlíkárny.

8 až 10 - Přestavení herečky, mima, recitátorky a tanečnice Anny Kukuczkové z pražského souboru Kozel ve fraku. Anička patří k předním osobnostem mladé generace herců mimického divadla. A ve Staré mlíkárně bylo plno.