Že patří modrotisk minulosti? V muzeu si teď vytvoříte vlastní vzor

Že patří modrotisk minulosti? V muzeu si teď vytvoříte vlastní vzor

Výstava Apolenka z modrotisku, která právě teď probíhá v lanškrounském muzeu, přibližuje techniku barvení indigem a zdobení látek metodou negativního tisku, tzv. modrotisku.

Pro tuto techniku se nejčastěji využívaly květinové a další rostlinné motivy, geometrické tvary a někdy i motivy zvířat. Ačkoliv modrotisk vyvolává dojem, že je tmavě modrý podklad potištěný bílým vzorem, postupuje se přesně naopak. Přesvědčit se o tom můžete během tvůrčích dílen nazvaných Modrá laboratoř, kdy si pod vedením textilní výtvarnice Hany Kozubové zhotovíte modrotisk dle vlastního návrhu. A jaký je tedy postup?


Nejprve se na bílou látku natiskne nebo namaluje vzor tzv. popem, což je šedozelená kašovitá směs hlinky, vody, arabské gumy a dalších příměsí. Pop zabraňuje prostoupení modré barvy tkaninou. Po zaschnutí popu se potištěná látka ponořuje do modré barvící lázně obsahující přírodní barvivo indigo. Nakonec se ponořením do slabého roztoku kyseliny sírové odstraní pop a na látce zůstává bílý vzor.


Modrá laboratoř (malba technikou modrotisku) s textilní výtvarnicí Hanou Kozubovou se už konala tuto neděli (19. února) a další proběhnou ještě 19. března a 16. dubna vždy od 13 do 17 hodin.


Technika modrotisku má více než 200 let starou tradici i v Lanškrouně, a to díky Christianu Polykarpu Erxlebenovi (1765-1831). Ten v Lanškrouně provozoval vinopalnu, lékárnu U milosrdného samaritána a krom toho také podnikal v oboru výroby, bělení a barvení plátna. V roce 1802 zde zřídil továrnu na zpracování lnu a později v Sázavě vystavěl bělidlo. Výrobu postupně rozšiřoval, takže ve dvacátých letech 19. století v jeho továrně pracovalo 150 lidí. Erxleben experimentoval i s potiskem jím vyráběného plátna. Ve sbírkách lanškrounského muzea jsou dodnes uchovány formy, kterými se v Erxlebenově továrně tiskl modrotisk. Ukázky metráže potištěné vzory z těchto forem můžete vidět právě na zmíněné výstavě, která potrvá do 30. dubna.

Marie Hrynečková

 

Foto:
1 - Výstava Apolenka z modrotisku.
2 - Suroviny potřebné k modrotisku - arabská guma, pop, modrá skalice, indigo.
3 až 6 - Ukázky využití modrotisku.
7 a 8 - Lanškrounské muzeum má ve svých sbírkách formy na tisk modrotisku.
9 - K příležitosti výstavy nechalo muzeum vytisknout ukázky modrotiskového plátna z dochovaných forem.
10 až 18 - Detail modrotisku z forem, které jsou ve vlastnictví zdejšího muzea.
19 až 21 - Modrá laboratoř se poprvé konala 19. února. Zájemci si mohli namalovat vlastní návrh modrotisku. Tvůrčí dílnu vedla textilní výtvarnice Hana Kozubová.