Čermenské slavnosti letos začínaly v Lanškrouně

Čermenské slavnosti letos začínaly v Lanškrouně

Vystoupením folklorního souboru Jitřenka na zámeckém nádvoří byl 24. června dopoledne zahájen 34. ročník Čermenských slavností.

Jitřenka v Lanškrouně předvedla v premiéře nové pásmo popisující původní zvyky související se svatojakubskou nocí a pálením čarodějnic. Na pódiu ji vystřídal dívčí soubor Betty z Prahy. Dále vystoupil také slovenský soubor Magura Kežmarok a Šáteček z Nymburka. Tato taneční vystoupení probíhala v rámci 2. ročníku soutěže ve vaření kotlíkového guláše.

Odpoledne slavnosti pokračovaly v areálu AZAS v Dolní Čermné, kde kromě již čtyř zmíněných uskupení vystoupil v Galaprogramu také soubor Jaro z Ústí nad Orlicí a Dobroučci MŠ Dolní Dobrouč.

Marie Hrynečková

 

Z historie Čermenských slavností
Tradice Čermenských slavností vznikla v roce 1987. Přehlídka českých i zahraničních souborů se nejprve odehrávala na parkovišti v kempu a po několika letech se slavnosti přemístily na břeh čermenského rybníka. Původní festival se rozrůstal a z krátkodobé přehlídky se postupně stal třídenní mezinárodní folklorní festival, který se začal prezentovat v mnoha programech po celém Podorlickém regionu. Zařadil se mezi významné folklorní festivaly v ČR. Později se festival přemístil do přírodního areálu kempu.

V roce 2009 zde vzniklo kryté dřevěné pódium, v areálu bylo k dispozici ubytování se sociálním zázemím pro účastníky.
Během více než třicetileté historie festivalu se na Čermenských slavnostech představilo přes 120 souborů z celého světa. Součástí bohatého několikadenního programu Čermenských slavností jsou vystoupení pro školy, v penzionech, posezení při muzice... Tradičním vyvrcholením festivalu bývá sobotní Galaprogram s následným zábavným programem.

Zdroj: https://www.cermenske-slavnosti.cz/historie.html

 

Foto:
1 až 3 - Folklorní soubor Jitřenka z Dolní Čermné.
4 a 5 - Soubor Betty Praha.
6 a 7 - Slovenský soubor Magura z Kežmaroku.
8 a 9 - Vystoupení probíhala v rámci akce Uvař guláš na zámeckém nádvoří v Lanškrouně.