Sídliště U Papíren: Debatovalo se o tom, kam umístit nové lavičky

Sídliště U Papíren: Debatovalo se o tom, kam umístit nové lavičky

Nová městská architektka Pavla Sommerschuh se sešla 13. července s obyvateli sídliště U Papíren, aby s nimi prodiskutovala vhodná místa, kam umístit nové lavičky. Těch má město zatím připraveno čtrnáct a budou-li žádány, doobjedná další.


Nyní je různě po sídlišti umístěno 25 laviček. Ne na všechny se ale lze posadit. Některé muzejní kousky z konce 70. let minulého století jsou vyvrácené, na mnohých je dřevo prohnilé... Většina je zabetonovaná, pár je přenosných, některé postupně zarůstají zelení.


„Chtěla bych si ověřit, zda jsou lavičky navrženy na správném místě, slyšet vaše nápady, protože vy tady žijete. Snažila jsem se najít místa, která jsou atraktivní, něčím zajímavá..,“ uvedla schůzku architektka. Hovořilo se o tom, že na jaře a na podzim je lepší lavička na sluníčku v létě zase ve stínu pod stromy, vyplatí se respektovat přirozeně vyšlapané cestičky v zeleni, zda dávat více laviček pohromadě. Když budou lidé chtít, lze přidat například i stůl a vytvořit piknikové místo. To ale bylo okomentováno, že by se tam scházeli ti co holdují alkoholu.


Postupně diskutujícím hloučkem „prošlo“ asi padesát lidí. Architektka přistupovala k debatě velice vstřícně, se zájmem naslouchala, co si lidé přejí a do skici si zaznamenávala navržené změny. Do nově vzniklé verze ještě bude možné promítnout případné připomínky a konkrétní místa by měla být také projednávána s obyvateli, kteří bydlí nejblíže.


Když se schůzka chýlila ke konci a zůstalo jen pár lidí, diskutovalo se ještě o tom, zda k lavičkám instalovat i koše, zda na sídlišti ponechat stará klepadla na koberce a sušáky na prádlo, jež se už zdají být překonané. Lidé ale oponovali, že některé jsou stále využívané.


Zchátralé lavičky budou odstraněny. Otevřenou zůstává otázka, zda ponechat lavičky, jež jsou dosud funkční, ale málo se využívají.

Instalace laviček by měla probíhat nejspíš na podzim, budou zabetonované a okolo bude dlažba. Vzhledově budou stejné jako v centru města, cena jedné se pohybuje kolem deseti tisíc korun.

Marie Hrynečková

Slova městské architektky (19. 7. 2023):

Vážení občané,

Ještě jednou mockrát děkuji za velkou účast na veřejném projednání umístění laviček na sídlišti U Papíren. Je zřejmé, že zde bydlí aktivní obyvatelé, kterým není lhostejný veřejný prostor v místě jejich bydliště.
Níže najdete upravený návrh laviček. Snažila jsem se vyjít vstříc všem, i když v některých případech to znamená kompromis. Obecně jsem se snažila před vchody umístit každému max. 2 nové lavičky, aby nevznikaly zbytečné spory o to, že někdo dostal víc, než jiný. Týká se to především laviček číslo 20+21 a 22+23, kde byly požadavky na větší počty. Každý z Vás se mi může ještě ozvat, pokud někde nalezne nějakou nesrovnalost, nicméně maximálně do 8. 8. 2023. Preferuji komunikaci emailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Upozorňuji, že v současné chvíli je k dispozici 14 laviček, které budou umístěné, zbylé se budou muset dokoupit.

Níže naleznete jednoduchý popis k jednotlivým lavičkám:
1, 2 - nově umístěné lavičky do stinných míst;
3, 4 – dle projednání upravuji, nicméně lavičku č. 3 bych přece jenom ráda posunula dál od oken, do středu chodníku tak, aby bylo možné sednout na lavičku a zároveň mít výhled na pískoviště, nyní je to za keřem;
5, 6 – náhrada původních laviček, mírný posun dál od oken, dle projednání;
7, 8, 9, 10, 11, 12 – nově umístěné lavičky do hezkých, nicméně málo využívaných míst. Mix laviček ve stínu / na slunci, u cesty i mimo ni;
13, 14 – náhrada stávajících laviček a posunutí dál od oken;
15 – náhrada 3 starých dosluhujících laviček za jednu novou, odsunutí dál od popelnic;
16, 17 - náhrada stávajících laviček za nové, dle projednání;
18, 19 - náhrada stávajících laviček za nové, dle projednání;
20, 21 - náhrada stávajících laviček za nové, mírně jsem odsunula dál od oken v přízemí, dle projednání;
22, 23 - náhrada stávajících laviček za nové, dle projednání;
24 - náhrada stávajících laviček za nové, dle projednání;
25 – nově umístěná lavička v blízkosti obchodu, dle projednání;
26 – nově umístěná lavička, dle projednání;

 

Upravený návrh rozmístění laviček najdete na: https://www.lanskroun.eu/assets/File.ashx?id_org=7892&id_dokumenty=20094

 

Foto:
2 a 4 - Uprostřed nová městská architektka Pavla Sommerschuh.
3 - Skica doznala mnohých změn.
5 - V jednu chvíli začalo pršet, tak se hlouček přemístil pod obrovský dub. Na sídlišti je poměrně hodně zeleně, což je výhodou.
7 až 18 - Stávající lavičky evidentně pocházejí z různých období. Ty nejstarší pamatují vznik sídliště z konce sedmdesátých let minulého století.
19 - V kontrastu se zchátralými lavičkami bylo příjemným překvapením krásně upravené a osázené prostranství před vchodem do jednoho z paneláků. Ta nejlepší vizitka zdejších obyvatel.