Pro očkování v Lanškrouně se počítá s prostorem v L´artu

15. leden byl prvním dnem, kdy se mohli senioři starší osmdesáti let registrovat k očkování proti covidu-19. Pomůže město nebo někdo jiný v Lanškrouně seniorům s registrací na očkování? Na to jsme se zeptali starosty města Radima Vetchého.

„Rádi bychom pomohli, bohužel to prozatím není možné. Dnes ráno byl vládou neúspěšně spuštěn centrální elektronický systém pro registraci k očkování, když v této chvíli je registrace určena pro nejrizikovější skupinu seniorů ve věku 80+ let.
Je mnoho lidí z této věkové skupiny, kteří si neumí poradit s moderními technologiemi a potřebují pomocnou ruku. Obrací se také na město a jeho zaměstnance o pomoc s registrací. Město bylo a je připraveno pomoci, ale pomoc zaměstnanců našeho úřadu je možná pouze za podmínky funkčního systému registrace. Systém již ráno kolaboval a nefungovalo pravděpodobně také logistické zabezpečení očkování. Nerozumím vůbec tomu, proč pro zájemce o očkování ve věkové kategorii 80+ nezajistil stát prioritně očkování co nejblíž jejich domovům. Je to nezodpovědné a bezohledné. Stát s obcemi a městy vůbec nekomunikoval. Dnešní situaci považuji za další totální selhání vlády.”

Chystá město očkovací místo pro jednotlivé skupiny obyvatel jako jsou zdravotníci, senioři a ostatní veřejnost? Pokud ano, kdy a kde by bylo?

„Město Lanškroun je připraveno na centrální očkování té nejpočetnější skupiny občanů, které by mělo probíhat v jarních měsících. Ve spolupráci s krajem a dalšími obcemi máme připraven scénář na očkování v Lanškrouně. Záleží především na tom, zda bude fungovat vládní strategie očkování a zda bude vláda vůbec o pomoc obcí stát. Máme připraveny prostory v kulturním centru L’ART a dokážeme pomoci i personálně. Pokud bude třeba, jsme schopni do jednoho týdne toto centrum v Lanškrouně zřídit a zajistit personálně šesti administrativními pracovníky.”

S poděkováním za odpovědi

Marie Hrynečková