L´Art rozkvétá

L´Art rozkvétá

Park před multifunkčním centrem L´Art získává svoji konečnou podobu. Loni v létě byly podél hlavní silnice vysázeny habry, které vytvoří živý plot. Na podzim přibyly stromy. Nyní už začíná rašit tráva a zářit jarní květy.


O jaké druhy květin se jedná, vysvětlil Milan Michálek: „V záhonech kvetou krokusy a narcisy, celkem jde o více než 17 tisíc kusů cibulí. Později vykvetou ještě cibule okrasných česneků (Allium nigrum a Allium sphaerocephalon).“


Červené listy, které nyní tak trochu rozbíjejí fialovo-žlutou kompozici, jsou trvalky dlužicha - Heuchera hybrida Autumn Leaves. Dále jsou zastoupeny trvalky: sasanky, bíle kvetoucí zběhovce, svíčkovce, kopretiny, kakosty, kohoutky, šalvěje a okrasné trávy. Mezi parkovací plochou a živým plotem je vysazeno přes pět tisíc trvalek.


Před Langerovou vilou se z minulosti zachoval jediný strom, a to nádherný buk převislý. Nyní ho doplnil jeho mladší dvojník, takže shodné dřeviny jsou teď po obou stranách hlavního vjezdu do L´Artu.


Před přístavbou jsou dlažbou oddělené čtyři čtvercové plochy osazené platany javorolistými (Platanus x acerifolia). V řadě kopírující Nádražní ulici je javor klen, javor klen Atropurpureum. Níže je zajímavý strom - jerlín japonský (Sophora japonica). Zvláštní je tím, že kvete ke konci léta 30 cm velkými, smetanovými latami. U výjezdu jsou okrasné třešně. Nad parkovištěm jsou vysazeny 3 růžově kvetoucí jírovce (Aesculus x carnea Briotii).


Rovnoběžně s ulicí Krátkou jsou okrasné višně (Prunus subhirtella Autumnalis). Jde o kultivar, který je výjimečný tím, že kvete na jaře, a kvetení opakuje i na podzim.
Zdá se, že jak budou jednotlivé rostliny rozkvétat, bude před bývalým kulturákem pořád co obdivovat. Nyní jsou již doplněny i lavičky, takže se návštěvník může posadit a v klidu si užívat krásného prostředí parku.

Marie Hrynečková
Podklady poskytl Milan Michálek