Ve zrekonstruovaném selském stavení na vás dýchnou staré časy. V sousedství je moderní dětské hřiště

Ve zrekonstruovaném selském stavení na vás dýchnou staré časy. V sousedství je moderní dětské hřiště

Zatímco venku řádilo pravé aprílové počasí, v selském stavení v Rudolticích bylo 9. dubna příjemně útulno. Návštěvníci měli příležitost prohlédnout si zrekonstruovanou zemědělskou usedlost, kterou se díky Jiřímu Blažkovi podařilo vybavit dobovým nábytkem, nádobím i dalšími předměty každodenní potřeby.

Pro tento víkend Rudoltičtí dům, dvůr i přilehlé prostranství velikonočně vyzdobili. Pro děti byly připraveny tématické dílničky.


Zemědělské stavení čp. 5 bylo postaveno v roce 1835. Ve dvou předních místnostech, kde se nyní nalézá expozice starého nábytku, býval obchod. V prostorách současné knihovny býval výčep a hospoda. V místech, kde byl kdysi průjezd do dvora, mlátilo se zde obilí a stály tu zemědělské stroje, vznikla cukrárna. Ta je otevřená v pondělí, pátek a v neděli, sobota je vyhrazena pro soukromé akce. V usedlosti původně hospodařili němečtí majitelé.


„Po válce dům obsadili Žídkovi, ti v obchodě ještě hodně dlouho pokračovali a po nich dům koupili Křapovi. Od nich objekt s velkým pozemkem koupila v roce 2013 obec Rudoltice. Na prostranství vedle domu bylo v roce 2014 postaveno dětské hřiště. V posledních třech letech obec stavení zrekonstruovala, loni bylo zkolaudováno a otevřeno pro potřeby obce. Objekt byl opraven přesně dle instrukcí památkářů, je památkové chráněný a též dobře technicky zabezpečený. Na rekonstrukci této památky se podíleli místní řemeslníci, zedníci, truhláři, pokrývači... Je to takové společné dílo našich lidí," přiblížila historii selského stavení místostarostka Rudoltic Jolana Kobzová. Vybavení, nábytek, nádobí, textil, staré mince, fotografie a další autentické předměty, které zde jsou vystavené, dlouhodobě zdarma zapůjčil Jiří Blažek z Rudoltic.


Ve dvoře byly přistavěny veřejné toalety, které slouží návštěvníkům dětského hřiště. Přes den je dvůr volně přístupný, na noc se zamyká. Cukrárna s kavárnou o kapacitě maximálně 28 lidí má vlastní vchod ze dvora. Dvorek je nyní vybaven stolky se židličkami, takže i tam se dá při pěkném počasí posedět.

Selské stavení je přístupné veřejnosti i v neděli 10. dubna od 13 do 17 hodin.

 

Marie Hrynečková