Než zavoláte hasiče, raději vyčkejte až roj včel odletí. Příjezd hasičů je pro včely ortel smrti

Než zavoláte hasiče, raději vyčkejte až roj včel odletí. Příjezd hasičů je pro včely ortel smrti

Jen za tento týden Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje přijalo více než desítky telefonátů s žádostí o odstranění rojů včel.

Je pravdou, že hasiči odstraňují nebezpečný hmyz, a to v případech, když se poblíž nachází osoba alergická na bodnutí hmyzu, a poté v případech, že se roj nachází na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic apod.

Pokud máte roj včel na zahradě, tak k místu několik hodin nechoďte, včely po nějakém čase odletí. „Roj nikdy nelétá daleko od úlu a vždy sedá na první možný stromek, tak je určitě lepší než volat hasiče, kontaktovat prvně včelaře, kterého máte v okolí. Ten roj ze stromu sundá,“ říká nstržm. Roman Harapát, který je nejen včelařem, ale i profesionálním hasičem na stanici Žamberk, územního odboru Ústí nad Orlicí.

V případě, že objevíte někde chomáč včel, chovejte se k nim ohleduplně. Včelí roj dosedá většinou na větve stromů, či jiné objekty a včely čekají, až jejich ´pátračky´ najdou vhodnou dutinu pro jejich další bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat – jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

„Když se roj vyrojí, vylétne ´stará´ matka, kterou mívají někteří včelaři označenou barvou a číslem- tzv. Opalitovou značkou, tak hned včelař, který je kontaktován, může zjistit, jestli je roj jeho. My hasiči musíme roje neznámého původu ze zákona likvidovat,“ doplňuje Roman Harapát.

Pokud přijedou hasiči, tak je to ve většině případů ortel smrti nad jedněmi z nejpracovitějších tvorů na světě. Nechme přírodu přírodou, včel je málo a bez nich by nebyl život na zemi...

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí