Vlna podpory lidem, které tornádo připravilo o vše

Vlna podpory lidem, které tornádo připravilo o vše

Taky bych se připojila, máme nějaké dětské oblečení, boty, několik krabic... Takovéto vzkazy se od rána objevují na Facebooku, autory jsou obyvatelé Lanškrouna a blízkého okolí.


Neskutečná zkáza, kterou způsobilo noční tornádo dnes v noci na jihu Moravy a zejména v obcích Hrušky, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Lužice, připravila lidi během okamžiku o domovy i veškeré osobní věci. Tornádo si vyžádalo nejméně pět mrtvých a stovky zraněných. Každá, i malá pomoc, je podporou těm, kteří to nyní potřebují. Děkujeme všem, kteří to cítí podobně.

Marie Hrynečková

Konkrétní možnosti, jak pomoci, se objevují zejména na sociálních sítích:

 

Armáda

Armáda České republiky vyslala útvar s těžkou ženijní technikou z Olomouce a Bechyně na jižní Moravu. Dostávají pokyny od hasičů. Další jednotky jsou v pohotovosti.

 

Policisté 

„Na Moravu dorazili i policisté pořádkové jednotky z Pardubického kraje. Naši policisté pomáhají v obcích Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Jejich primární úkol je zabezpečit svěřenou oblast nejen před rabováním, ale i varovat obyvatele o nebezpečnosti vstupu do zničených objektů," uvedla Markéta Janovská, tisková mluvčí policie Pardubického kraje.

 

Hasiči

Podle slov tiskové mluvčí hasičů  PK Venduly Horákové odjelo dnes ve čtyři hodiny odpoledne pomáhat na Moravu také 34 hasičů, z toho 14 profesionálních hasičů Pardubického kraje a 20 dobrovolných hasičů. Ve výbavě hasičů je nový kontejner pro vyprošťování a stabilizaci objektů, kontejner pro stabilizaci a nouzové zastřešení. Je vybaven například ženijním nářadím, páčidly, rozbrušovacími profi motorovými pilami s různými řeznými kotouči, diamantovým vrtacím systémem, hydraulickými zvedáky 50 t, prostřihávači vagónů a nástroji pro vyprošťování jako jsou nůžky, rozpínáky a válce.

Související články