Občanská poradna: „Na problémy nejste sami.“

Občanská poradna: „Na problémy nejste sami.“

Bezplatné poradenství občanům v nepříznivé sociální situaci nabízí Občanská poradna (dále OP), kterou provozuje Oblastní charita Ústí nad Orlicí od roku 2003.

Jedná se o oblast sociálních služeb a dávek, důchodového a nemocenského pojištění, bydlení, sousedských a rodinných vztahů, pracovních vztahů a zaměstnanosti, ochrany spotřebitele a především oblasti dluhové problematiky. Občané mohou buď osobně navštívit jedno z šesti kontaktních míst, nebo mohou svůj problém konzultovat po telefonu či e-mailem.


Na konzultace je možné se dopředu objednat. OP přijímá i neobjednané klienty, pokud to kapacita služby dovolí. Objednaní klienti mají však vždy přednost. Délka jedné konzultace je 45 minut.


Odborné poradenství je zajištěno sociálními pracovnicemi, které se snaží vést klienty k co největší samostatnosti, pomáhají jim sepisovat různé dopisy, podání, vyjádření, žádosti, návrhy, žaloby, opravné prostředky atd., posuzují věcnou správnost listin, vysvětlují dokumenty, vypočítávají splátky, apod. Vše probíhá diskrétně, nestranně a nezávisle. Pracovnice neposkytují právní ani psychologické služby.


Občanská poradna je členem Asociace občanských poraden a je registrovanou sociální službou. V roce 2018 získala akreditaci pro poskytování služeb v oblasti oddlužení od Ministerstva spravedlnosti ČR - dluhovému poradenství se věnují pracovnice zhruba ve třetině případů, pomáhají klientům bezplatně podávat návrhy na povolení oddlužení.


Jak ovlivnila službu pandemie koronaviru, jsme se zeptali její vedoucí Marcely Náhlíkové: „Od začátku pandemie služba fungovala bez omezení. Dodržovali jsme hygienická opatření. Upřednostňovali jsme telefonické a mailové komunikace. Osobní konzultace také probíhaly, klienti se na ně objednávali, ale bylo jich oproti předchozím rokům méně. A právě proto došlo k poklesu celkového počtu klientů, protože klienti ke konzultacím využívají nejvíce osobní setkání. V roce 2020 využilo službu 653 klientů, avšak v roce 2019 to bylo klientů podstatně více - 860.“ Dále dodává: „Poradna očekává větší zájem o službu, až pominou omezení, lidé se budou moci svobodněji pohybovat a začnou řešit dopady pandemie.“

Tisková zprávaKontakt:
Občanská poradna
ul. 17. listopadu 69, 562 01, Ústí nad Orlicí
tel.: 734 281 415, 465 520 520 (záznamník)
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
facebook: Občanská poradna Ústí nad Orlicí