Lanškroun

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

28. 04. 2025 Hits:896x

Společnost Schaeffler na sociálních sítích informovala o řadě opatření, kterými v Lanškrouně snižuje svou ekologickou stopu a posiluje udržitelnost. Například vybudovala nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, které využívají zaměstnanci. Doprav...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 Hits:552x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

17. 04. 2025 Hits:730x

Fotbalový oddíl Lanškroun pořádá ve středu 30. dubna od 16 hodin v areálu fotbalového stadionu Pálení čarodějnic.

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly

Část 1. - Předmluva

Během druhé světové války byla v áčku výroba cigaret a doutníků omezena.

V roce 1944 se do uvolněných prostor budovy A přestěhovala ze Charlottenburgu (čtvrť Berlína) výroba elektrotechnických součástek firmy Siemens & Halske. Po skončení druhé světové války, na základě výnosu zemského národního výboru v Praze ze dne 25. května 1945, je Česká tabáková režie, továrna v Lanškrouně, převzata do národní správy, a tudíž českou firmou s českým vedením. Už 13. července 1945 jmenovaný národní správce Jiří Hradil z Lanškrouna psal o tom, že provoz v lanškrounské tabákové továrně nebude obnoven. Věděl, že výroba cigaret je ve stádiu přechodu z ruční na strojní výrobu, a bude potřeba méně pracovníků než před druhou světovou válkou. Tím dal zelenou ruční výrobě elektrotechnických součástek a zajistil zaměstnanost na Lanškrounsku na další desetiletí. „Tabačka“ v Lanškrouně zpracovávala tabák jenom do léta 1946, pak byla výroba definitivně zastavena. Pracovní síla našla zaměstnání v elektrotechnické firmě Siemens & Halske. (1)

Také do firmy Siemens & Halske byl v květnu 1945 jmenován národní správce Viktor Wagner z pražského závodu Elektrosignál, aby zabezpečil fungování Elektrotechnické továrny v Lanškrouně. Firma Siemens & Halske vyráběla v áčku drátové potenciometry, 250wattové zesilovače, elektrolytické kondenzátory a MP kondenzátory, kterou sem přemístila z Německa. Po válce se do Lanškrouna stěhuje další výroba z elektrotechnických firem: Steatit-Magnesia-Dralowid Jablonec nad Nisou, Blaupunkt Liberec a Gustav Klein z Krnova.

A dne 10. srpna 1946 byly všechny elektrotechnické národní podniky v Československu přejmenovány jménem TESLA. V roce 1948 byla ještě do Lanškrouna převedena výroba odporů a potenciometrů od původní firmy Always Praha. (2)

Od 1. ledna 1950 se stal závod TESLA Lanškroun samostatným národním podnikem podléhajícím spolu s ostatními podniky TESLA společně správě ministerstva, později Generálního ředitelství VHJ TESLA.

Jan Hradil a kolektiv Tesláků

Přehled všech článků týkajících se Tesly Lanškroun najdete na https://www.lanskrounsko.cz/cz/historie/tesla-lanskroun

Foto:
1 - Značka TESLA vznikla 10. srpna 1946, kdy byly takto přejmenovány všechny elektrotechnické podniky v Československu. Včetně firmy Siemens & Halske v Lanškrouně.
2 a 3 - Vzhled áčka se v průběhu let měnil jen minimálně. Snímek 3 rok 1970. Archiv Jana Hradila.
4 a 5 - Budova A sloužila v posledních dvaceti letech jako prodejna nábytku. Majitel firmy DÁL Petr Bednář ji vlastnil v letech 2002 až 2023.