Lanškrounsko

Podívejte se do minulosti Čermné v nové knize

Podívejte se do minulosti Čermné v nové knize

01. 07. 2025 Hits:518x

Několik let práce dospělo do cíle a kniha, která v sobě skrývá téměř 400 stránek historických fotografií Čermné je v prodeji. Autory knihy Pohledy do minulosti Čermné jsou Radomil Jindra, Roman Nastoupil a Kateřina Veselá. Na tvorbě této publikace se podí...

Pozvánky

12. a 13. červenec - Lukovská pouť

12. a 13. červenec - Lukovská pouť

21. 05. 2025 Hits:500x

Obec Luková srdečně zve širokou veřejnost na LUKOVSKOU POUŤ - 12. - 13. 7.2025 v areálu fotbalového hřiště v Lukové. Těšit se můžete na kapely Countrymeni (Litomyšl), Lerion (Žamberk), Krok Z5 (Lanškroun) a na závěr taneční party s DJ Jirkou Duchoslavem. ...

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 8.)

Část 8. - Áčko v letech 1946 až 2005

Závěr

Po roce 1989 byl osud Tesly Lanškroun zpečetěn, tím také osud áčka.

Přechod z plánovitého hospodářství do tržního byl v prvních letech bouřlivý a chaotický, přispěla k tomu také Klausova kupónová privatizace, přímé prodeje podniků, nezdařené transformace a restrukturalizace továren. Státní koncernový podnik Tesla Lanškroun se stal 31. 12. 1990 akciovou společností se 100% účastí státu. V kuponové privatizaci se v roce 1993 staly desetitisíce drobných akcionářů majiteli Tesly Lanškroun. Od nich skoupili část akcií kreativní podnikatelé, ovládli valnou hromadu akcionářů, a získali rozhodující vliv na Teslu Lanškroun. Další drobní akcionáři se zbavovali akcií Tesly a po další valné hromadě se měnili majoritní majitelé, měnili se i ředitelé. Řadoví zaměstnanci Tesly Lanškroun věděli, že končí uměle udržovaná zaměstnanost z éry budování vyspělé socialistické společnosti, že dojde k propouštění a zeštíhlení Tesly. A lidé se podle toho zařídili. Nejfrekventovanějšími slovy tehdy mezi pracujícími lidmi v Tesle byly „Peníze“ a „Kam půjdeš dělat?“

Majitelé Tesly Lanškroun, vzešlí z divoké kuponové privatizace, věděli, že to budou dělat jinak. Sen, že Teslu Lanškroun koupí silný zahraniční partner, byl pouze zbožným přáním. A kdyby se tak i stalo, jistě by to bylo bez starého areálu Tesly, tedy i áčka. Tato budova již neodpovídala parametrům pro moderní elektrotechnickou výrobu. A tak se majetek rozprodával, produkce a tržby z prodeje výrobků klesaly, vznikly dluhy, byznys plány (chiméry) představenstva se neplnily. A začala se rušit výroba určitého typu výrobků, nebo celých provozů (Sázava), aniž by někdo ve vedení věděl, za kolik korun se každý jednotlivý typ z výrobního sortimentu ve skutečnosti vyrábí.

Zrušením vojenského průmyslu přišla výroba elektrolytických kondenzátorů o třetinu tržeb. Tesla Orava, výrobce televizorů, taky omezila výrobu televizorů, navíc elektrolytické kondenzátory začala dovážet ze Slovinska, takže ELKO ztratilo významného odběratele. Jednotlivá hospodářská střediska (později přejmenovaná na divize) se snažila kooperovat se zahraničními firmami. Například hospodářské středisko 25 ELKO, výroba elektrolytických kondenzátorů, rozšířila svůj sortiment o výrobu radiálních kondenzátorů kooperací s firmou FROLYT z Německa, ale zázrak to nebyl. Kooperace FROLYT byla v áčku v traktu do Tovární ulice.

ELKO ještě chvíli držela při životě výroba bipolárních kondenzátorů vyráběných z vlastní Al folie vyrobené v chemických provozech. Tyto kondenzátory obsadily evropské trhy a dodávaly se také přímo do Japonska firmě SONY-Asia. Prosperoval také ziskový sortiment různých výrobků, který ELKO převzalo ze zrušeného provozu Sázava. Ale když v roce 1999 padla zakázka na export statisíců rozběhových kondenzátorů do Pákistánu, byl konec ELKA. V listopadu 1999 Tesla Lanškroun, a.s. zveřejnila inzerát v Hospodářských novinách o vyhlášení výběrového řízení na prodej souboru nemovitostí ve starém závodě Tesla. Tím také budovy A, inventární číslo 7500. Budova byla v roce 2000 prodána podnikateli Jaromíru Hejlovi.

Bylo jen otázkou času, kdy Tesla Lanškroun vydechne naposled. V roce 2003 byl na Teslu Lanškroun vyhlášen konkurz. Poslední roky bylo v Tesle zaměstnáno asi jen 10 zaměstnanců, kteří prováděli úkony k likvidaci. Likvidátor něco prodal, zbývající zařízení se šrotovalo, finanční a další administrativní dokumentace směřovaly do archivu, probíhaly soudní majetkové spory atd. Konec Tesly Lanškroun byl stvrzen posledním razítkem v roce 2005. (3)

V Lanškrouně se mezitím etablovaly zahraniční elektrotechnické firmy, kam přecházeli zaměstnanci Tesly, technici a dělníci, například AVX, Schott, Schaeffler (dříve INA). A někteří bývalí zaměstnanci Tesly se sami dali na podnikání a vytvořili prosperující firmy, jako je SOMA, KOMFI, WENDELL, FORTTEL, LUX-IDENT, SANELA. Můžeme konstatovat, že Lanškroun jako město dopadl dobře. A bourání áčka je jen symbolem začátku dalšího rozvoje průmyslového Lanškrounu.

Jan Hradil a kolektiv Tesláků
Lanškroun březen 2025

Přehled všech článků týkajících se Tesly Lanškroun najdete na
https://www.lanskrounsko.cz/cz/historie/tesla-lanskroun

Podklady:
(1) Marie Macková, Z dějin tabákové továrny v Lanškrouně, Vlastivědný sborník 2005, Lanškrounsko
(2) Tesla Lanškroun 1946-1989, Jiří Kohout, Vzpomínky pamětníků, Lanškroun 2007
(3) Deset let, které otřásly Teslou Lanškroun - 1989-1999, Lanškroun 2015

Foto:
1 a 2 - Budova A ve starém závodě Tesly v roce 2024.
3 - Sortiment kondenzátorů MP a ELKO. Hnědo-žluté kondenzátory jsou s papírovým dielektrikem, zalité epoxidovou pryskyřicí.