Centrum Lanškrouna žilo v sobotu 11. června středověkými slavnostmi k 700. výročí narození císaře Karla IV. a vzpomínkou na jeho dvořana, arcibiskupa Petra III. zvaného Jelito, jež v Lanškrouně založil klášter kanovníků sv. Augustina. Součástí oslav bylo pojmenování parku u kostela sv. Máří Magdaleny po tomto významném diplomatovi a také odhalení jeho pamětní desky.
V zámeckých zahradách pak mohli návštěvníci sledovat vystoupení šermířské a divadelní společnosti Rekruti, vyzkoušet si středověká řemesla, či své znalosti o Karlu IV. Nově byla zahájena výstava Šárky Váchové nazvaná Český rok. Otevřena pro veřejnost byla také obřadní síň na zámku, protože v minulosti byla právě v těchto místech kapitulní síň kláštera. Oslavy byly zakončeny dětským muzikálem Jak vyzpívat dějiny v provedení žáků 5. třídy ZŠ Al. Jiráska, který pro ně napsala Mirka Vychytová.
Marie Hrynečková
Více o Petru Jelitovi v článku Marie Borkovcové:
http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/6054-k-oslavam-narozeni-karla-iv-se-pripoji-i-lanskroun
O muzikálu Jak vyzpívat dějiny se dočtete také na:
http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5854-detsky-muzikal-obecentstvo-nadchl
Historický průvod v čele s Karlem IV. a jeho dvořanem Petrem III. zvaným Jelito za doprovodu trubačů a bubeníků prošel od zámku až do parku u Magdalenského kostela a posléze zpět na zámek, kde pokračovaly středověké slavnosti.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/6063-lanskrounsem-prosel-karel-iv-po-petru-jelitovi-byl-pojmenovan-park#sigProId3929f398da
V prostorách dnešního parku u Magdalenského kostela založil Petr Jelito v roce 1371 klášter kanovníků a zde také v roce 1387 zemřel a byl pochován. Ředitelka muzea Marie Borkovcová společně s místostarostou Bohumilem Bernáškem, senátorem Petrem Šilarem a páterem Zbigniewem Czendlikem položili květiny k náhrobní desce připomínající arcibiskupa, umístěné na boční stěně Magdalenského kostela. Ta sem byla dodatečně vsazena v roce 1936.
Na snímku č. 1 je zachycen Petr Kolářský (čtvrtý zleva), autor pamětní desky, jež byla odhalena na počest Petru Jelitovi. Vedle něj (v klobouku) stojí jeho otec Zdeněk Kolářský, medailér a čestný občan Lanškrouna.
Pamětní desku pokřtil páter Zbigniew Czendlik, který zároveň požehnal všem, kteří tento park v budoucnu navštíví.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/6063-lanskrounsem-prosel-karel-iv-po-petru-jelitovi-byl-pojmenovan-park#sigProIdbe36872015
V roce 1393 byl klášter z předměstí přemístěn k městskému farnímu kostelu (dnes kostel sv. Václava). Ve východním křídle byla zaklenuta kapitulní síň, původně určená ke shromažďování řeholníků. Tento prostor (vedle dnešní obřadní síně) obsahuje křížová pole žebrové klenby. Ve vrcholu klenebních polí se nacházejí ploché svorníky s křížem ve štítku a s osobním znakem Petra Jelita - hlavou oslice. V současné svatební síni jsou patrné také pozůstatky kamenného torza šnekového schodiště.
Dobovou atmosféru navodily tóny středověké hudby v podání Jana Venase.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/6063-lanskrounsem-prosel-karel-iv-po-petru-jelitovi-byl-pojmenovan-park#sigProIdd87c5d6c5a
Zábavná šermířská vystoupení a dobové tance, jimž přihlížel Karel IV. doprovázený Petrem Jelitem, se uskutečnily v zámecké zahradě. Předvedli je členové šermířské a divadelní společnosti Rekruti. Na pódiu byl přítomen také oslík, protože Petr Jelito měl ve znaku hlavu oslice. Návštěvníci se mohli občerstvit na středověkém tržišti, vyzkoušet své znalosti o době Karla IV. či zhlédnout ukázky starých řemesel. Bohatý program byl připraven také pro děti, které si mohly například vyzkoušet otisk pečeti Petra Jelita.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/6063-lanskrounsem-prosel-karel-iv-po-petru-jelitovi-byl-pojmenovan-park#sigProId8ac5358cbf
Těsně po poledni byla také zahájena výstava loutek, marionet, scén z večerníčků a návrhů kostýmů Šárky Váchové, která vtahuje návštěvníky do pohádkového světa.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/6063-lanskrounsem-prosel-karel-iv-po-petru-jelitovi-byl-pojmenovan-park#sigProId8b80f5f785