Tento koncert se vymykal všem předchozím. Sbor totiž slavil 25 let.

170515 sborSobotní koncert Lanškrounského smíšeného sboru v kostele sv. Václava byl ve znamení obdarovávání. Sbor, co by oslavenec, obdarovával posluchače zpěvem. Sbormistryně Vlaďka Jetmarová přebírala od starosty Radima Vetchého dort zdobený notovým zápisem a měla uhodnout z jaké je písně.... mimochodem, za to bylo starostovi nabídnuto vyzkoušet si roli dirigenta.

Nejstarší sboristé Věra Vychytová a František Černý dostali po květině. Květiny předával také děkan Zbigniew Czendlik, pro něhož je datum koncertu - 13. květen - osobně velmi významné. Před 28 lety byl právě v tento den vysvěcen knězem. Další květiny a další dort, tentokrát s marcipánovými postavičkami zpěváků a dirigentky, předali sbormistryni společně zpěváci sboru...

Chvíle veselé, úsměvné a vtipné vystřídaly i momenty vážné a dojemné - slova básně přednesené Stáňou Švarcovou, vzpomínka rodiny na bývalého člena sboru Antonína Fialy... a za srdce vzala i skladba P. Collinse s českým textem Vlaďky Jetmarové Duše. Tu musel sbor opakovat.

Program koncertu gradoval a došlo na milé oživení písničkou Pavla Nováka Malinká. "Znám z domu svou maličkou, je v přízemí holičkou," zpíval sbor, když mezi zpěváky překvapivě vběhla malá kadeřnice. A pak už následovaly přídavky, děkování, dlouhý potlesk ve stoje a přesun na zámek, kde oslavy pokračovaly rautem.

Marie Hrynečková

Více o sboru čtěte na:

http://www.lsps.cz

https://www.lanskrounsko.cz/cz/6938-lss-slavi-ctvrt-stoleti

 

Foto:

2 a 3 - Děkan Zbigniew Czendlik byl prvním gratulantem.
4 - Vzpomínka na Antonína Fialu.
5 a 6 - Sboru blahopřál také starosta Radim Vetchý.
12 - Jednotné oblečení členů sboru se v průběhu let několikrát měnilo. To současné všem moc sluší!
15 - Na flétnu hrála Jana Nová.
19 - František Černý a Věra Vychytová dostali květinu.
20 a 21 - Zpěváci sboru vytvořili špalír, aby sbormistryni předali růže a dort.
22 až 23 - "Zvon osmkrát zaklinká, k nám přijde má malinká", spustil sbor písničku Pavla Nováka... a objevila se i "Malinká".
25 - Koncert moderovala Stáňa Švarcová.
31 - Se sborem příležitostně vystupují: Vítek Moštěk (akordeon), Martina Bártová (housle), Maruška Minářová (varhany) a Simona Oláhová (kytara).