Nalaďte se vánočně na výstavě v muzeu

Nalaďte se vánočně na výstavě v muzeu

Návštěvníci výstavy Krásná práce (vernisáž 27. listopadu) se vánočně naladí už při vstupu na Jiráskovo náměstí, které je tentokrát pod sněhem. O to víc vyniká nová třpytící se vánoční výzdoba u kašny i na nádvoří zámku.

Svoji tvorbu na výstavě v galerii představují řemeslníci a umělci z Lanškrouna, blízkého okolí, ale např. i z Prahy. Už tradičně nechybí kreativní a bravurně řemeslně provedené výrobky z proutí od Aleny Bukvové z Lanškrouna, ani štípané hračky ze soustruženého bloku Ladislava Chládka z Výprachtic. Oba jsou držiteli ocenění Nositel tradic, stejně jako Zdeněk Bukáček z Krouny, který vystavuje dřevěné soustružené figurky. Betlém, který z nich vytvořil, působí až pohádkově.

Nádherné perníčky Soni Uhlířové jsou na vánočních výstavách už pověstné, je jimi ozdobený celý vánoční strom. Na dalším stromečku mohou návštěvníci obdivovat lehounké paličkované ozdoby výtvarnice Hany Kozubové z Horního Třešňovce, která vystavuje i obrazy a dřevěné objekty doplněné krajkou.


Figurky z šustí Aleny Tschöpové z Letohradu už Lanškrounští také dobře znají. Součástí výstavy je i dekorativní keramika Evy Iky Anderlové z Bystřece, kolekce ručně malované červeno-bílé keramiky z pražské dílny Valerie a Vanda, ryté sklo z letohradské galerie IVKO a kovové zvonečky ze Zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova. Kdo neodolal a zkusil si krásně zdobenými zvonečky zacinkat, většinou se až lekl pronikavého zvuku nesoucího se galerií. Výstava je částečně prodejná a potrvá do 23. ledna 2022.


V hale muzea je opět vystaven Lanškrounský betlém osobností z dílny Bedřicha Šilara. Nově letos přibyly figury Josefa Lorence, který se zasloužil o zřízení české školy v Lanškrouně a Anny Letenské, divadelní a filmové herečky popravené v roce 1942 v Mauthausenu, jejímž jménem byl pojmenován lanškrounský divadelní spolek.

Marie Hrynečková