Letošní květinová výzdoba města dozná velkých změn

Letošní květinová výzdoba města dozná velkých změn

Každý rok jsme zvědaví, jakými barvami rozkvete centrum města a kruhový objezd. Nyní se již schyluje k výsadbě, a tak jsme se zeptali zahradníka Mirka Svobody na co se tuto sezónu můžeme těšit.

„Výběr rostlin letos do určité míry ovlivní vzrůstající vandalismus a krádeže květin. Došlo ke zrušení nejvíce poškozovaných záhonů a k úpravě skladby rostlin na některých plochách. Budou se vysazovat rostliny odolnější vůči pošlapání a takové, které nejsou vhodné do vázy.
Těšit se na druhou stranu můžete na barevnější kruhový objezd a přilehlé ostrůvky, kde letos některé rostliny použijeme vůbec poprvé," prozradil městský zahradník.

A jak budou vypadat další lokality?

Lorencova alej
Tam letos nastane asi největší změna. Technologie letniček z přímých výsevů se ukázala z dlouhodobého hlediska při opakování na stejném stanovišti jako velmi náročná a drahá na údržbu. Hodně k tomu přispívá i bezohlednost některých spoluobčanů, kteří se v záhonech procházejí, čímž se rostliny polámou a vznikají volné plochy pro růst plevelů.
Letos tedy došlo ke změně skladby rostlin a Lorencova alej byla osetá novou travobylinnou směsí. Pokud se plocha nebude sekat, tak rozkvete, ale díky zastoupení 90 % travin se může i pravidelně sekat a Lorencova alej bude alespoň stále zelená. V letošním roce to ale ještě moc patrné nebude, protože měsíček je hodně vysemeněný, a tak zřejmě bude i letos převládat.

 

Záhony u Alberta a sázavské pekárny
Tam letos zažíváme největší „sklizeň" květin. Plocha měla být celá rozkvetlá, ale zatím je tam vidět jen pár narcisů a tulipánů, protože vše ostatní je otrhané.

 

Náměstí Jana Marka Marků
Mělo by to být reprezentativní místo Lanškrouna, ale zatím je to bohužel stále vůbec nejpoškozenější místo ve městě.
Na podzim došlo po dvou letech ke kompletnímu předělání záhonů u lékárny. V předchozích letech se květiny ztrácely takovým tempem, že často nestihly ani vykvést, a proto to tam vypadalo tak, jak vypadalo. I z toho důvodu jsme zvažovali buď květiny úplně zrušit nebo obměnit, nehledě na to že byly neustále podupané.
Došlo tedy k nové výsadbě Echinacea purpurea a Geranium ve fialové barvě, aby to ladilo s okolními keři.
Letos doznaly změny také záhony u pošty, protože chodníky okolo jsou příliš úzké a stojany na kola nevhodné pro zaparkování kol. Tudíž se chodilo přes záhony a kola parkovala u stromu. Keře tak postupně ubývaly.
Do středového pásu jsme proto nasadili růže. Okolo nich jsou 2 bylinné směsi, kdy u okraje záhonu je použita směs vysoce odolná vůči pošlapání. Ohrádky jsou tam jen dočasné, než trávník vyroste. Pokud se to osvědčí, tak by se tak měly postupně renovovat i ostatní travnaté záhony kolem náměstí.

 

Trvalkové záhony na ulici Třešňovecká
Tam došlo k úplnému zrušení dvou záhonů. Ve spodním záhonu pravidelně parkuje nějaké auto a naproti Dělnickému domu to bylo tak často podupané, že jsme se rozhodli záhony zrušit. Několikrát jsem se snažil záhony dosázet, ale nevydrželo to ani pár měsíců.

 

„To, jak město vypadá a jak se na nás koukají návštěvníci, nevytvářejí jen architekti, technické služby a zahradník, ale podstatnou měrou to ovlivňují i občané svým přístupem k zeleni a veřejnému prostoru," uzavírá výčet změn v letošní květinové výzdobě města M. Svoboda.

„Městská policie bude poškozování záhonů a případné krádeže více monitorovat a řešit sankcí, která není malá," reagoval na slova o vandalství velitel MěP Stanislav Popelář.

 

Marie Hrynečková

 

Foto 1 a 2 - Někteří lidé nám parkuji kola do záhonu.
Foto 3 - Ohrádka u pošty.
Foto 4 - „Sklizené" narcisy u sázavské pekárny.
Foto 5 - Zrušený záhon u dělnického domu.
Foto 6 a 7 - Otrhané lilie u lékárny na náměstí.
Foto 8 - Otrhané jsou i další druhy květin.
Foto 9 - Porubané tisy na náměstí.