Na Lanškrounsku bude autobusovou dopravu od 12. června zajišťovat nový dopravce

Na Lanškrounsku bude autobusovou dopravu od 12. června zajišťovat nový dopravce

Na Lanškrounsko, Orlickoústecko, Litomyšlsko a Jevíčsko od poloviny června vyrazí autobusy sdružení firem BusLine LK a BL14 (obě firmy patří do skupiny BusLine), ty nahradí stávajícího dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí (ze skupiny ICOM transport, a. s.).

Noví dopravci mají s hejtmanstvím podepsány smlouvy na deset let a výše zakázky dosahuje 6,745 miliardy korun.

Pardubický kraj v loňském roce na druhý pokus vysoutěžil nového poskytovatele autobusové dopravy. První soutěž, v níž uspěli autodopravci Arriva Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil kvůli nastaveným podmínkám, které v soutěži omezily okruh potenciálních zájemců. Při opakování soutěže uspěly na východě kraje dvě společnosti ze skupiny BusLine, která nabídla nejnižší cenu. Nástup nových autobusových dopravců byl původně plánován již na prosinec loňského roku, kvůli čekání na verdikt antimonopolního úřadu ale nebyly smlouvy podepsány včas. Všichni vysoutěžení dopravci nakonec zahájí provoz ve stejném termínu, tedy 12. června.


Změna autobusových dopravců by ale neměla pro cestující přinést žádné zásadní změny či omezení v jízdních řádech. „Věříme, že přechod na nové dopravce bude co možná nejvíce hladký. K určitým "porodním bolestem" však může dojít. Jízdní řády doznají drobných úprav, na to jsou ale cestující zvyklí. Chtěl bych poprosit cestující, aby své připomínky směrovali na samosprávu. Obecní úřady jsou vždy před změnou jízdních řádů vyzvány k připomínkám, na které můžeme reagovat. Pokud podněty v tomto čase nepřijdou, je další možnost až při dalších změnách,“ doplňuje náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Významně by se však měl zvýšit komfort při cestování. Vozy budou podle smluv klimatizované a nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, tělesně postiženým i maminkám s kočárky. K dispozici by mělo být wi-fi a USB nabíjení. „Věřím, že se Pardubickému kraji i novému dopravci podaří minimálně současnou úroveň poskytovaných služeb pro obyvatele mikroregionu zachovat. Také doufám, že dojde k dohodě mezi Pardubickým krajem a společností ICOM transport a stávající autobusové nádraží, které je pár let po rekonstrukci a investovaly se zde nemalé finanční prostředky, bude moci nadále využívat i nový dopravce,“ doplňuje starosta města Radim Vetchý.


Společnost BusLine připravuje na 11. června slavnostní akci k zahájení provozu autobusové dopravy v Pardubickém kraji. Místem konání bude právě město Lanškroun a moderování celé akce se ujme lanškrounský rodák Roman Šebrle. Součástí programu bude prezentace historických i moderních autobusů, křest nových linek a soutěže pro děti.

Tisková zpráva MÚ