Podvečerním Lanškrounem zněly autorské skladby Jindřicha Pravečka

Podvečerním Lanškrounem zněly autorské skladby Jindřicha Pravečka

Festival Pravečkův Lanškroun, jehož 43. ročník proběhl 5. června na nádvoří lanškrounského zámku, měl tentokrát štěstí na slunečné počasí.

Pražilo dokonce tak, že návštěvníci si přesouvali židle do blahodárného stínu obrovského buku červeného, odkud byl nejen krásný výhled na pódium, ale i příjemný chládek.


Hudební odpoledne zahajovali nejmladší účastníci festivalu, dechové kvinteto žáků 6. ročníku Pražské konzervatoře Quintetto Soffio ve složení: Eliška Frčková (flétna), Jana Slavíčková (hoboj), Filip Smyček (klarinet), Anna Mikulová (lesní roh) a Iva Burýšková (fagot).


Pod taktovkou jediné ženy v roli dirigentky poté vystoupila Městská dechová hudba Nový Jičín s melodickými skladbami. Nohou si mnozí pohupovali do taktu např. s písničkami Až budou trumpety nebo Děvčátko z kolonie...


Diváků přibylo kolem půl třetí, kdy spustil Big Band Lanškroun s dirigentem Josefem Pilným skladby nejen amerických autorů, ale například také Jaroslava Ježka a Jana Wericha. Zazněla i Hálova nezapomenutelná Matylda. U mikrofonu se střídali zpěváci Jarda Kaplan, Richard Kohout a skvělé ženské trio Míša (příjmení jsem bohužel nezachytila), Jana Křenková a Libuše Šilarová.


Lanškrounské muzikanty vystřídal tradiční účastník Pravečkova Lanškrouna Dechový orchestr města Hradec Králové s dirigentem Ladislavem Tyrnerem.

Jako posledního v řadě pozval moderátor Karel Hegner na pódium Dechovou harmonii Letohrad dirigovanou opět Josefem Pilným. Zněly skladby jako Noční motýl, Slunečnice, Dívka v modrém, Já mám devět kanárů atd. Svůj vstup orchestr zakončil směskou známých filmových melodií.


Závěrečný monstrkoncert všech zúčastněných kapel, letos s výjimkou studentského dechového kvintetu, bývá zlatým hřebem festivalu. Je velmi působivý. Na pódium se vtěsnalo kolem devadesáti muzikantů, kteří podvečerní Lanškroun rozezněli autorskými skladbami Jindřicha Pravečka.

Marie Hrynečková