V rybníku Dlouhý hynou ryby. Hygiena vydala zákaz koupání

V rybníku Dlouhý hynou ryby. Hygiena vydala zákaz koupání

V prvním zářijovém týdnu se v rybníku Dlouhý objevilo větší množství uhynulých ryb přibližně o velikosti 10 až 20 cm. Majitel rybníku, kterým je Rybářství Litomyšl, situaci sleduje, uhynulé ryby pravidelně sbírá, desinfikuje prostředí chlorovým a páleným vápnem.

V současné době se však u břehu a zejména v rákosí objevují další uhynulé kusy. Situace by se údajně mohla stabilizovat v příštích sedmi až deseti dnech. Podle Rybářství Litomyšl dochází k úhynu ryb kvůli onemocnění žaberního aparátu.
6. září vydala Krajská hygienická stanice Pardubického kraje rozhodnutí o zákazu koupání na Dlouhém rybníku. Obdobná situace nastala už loni začátkem srpna, kdy byl vyhlášen zákaz koupání ze stejného důvodu.

V průběhu letošní letní sezóny, tj. od června do konce srpna, byla voda v rybníku Dlouhý po celou dobu ke koupání vhodná. Do letní sezóny roku 2022 sice rybník vstupoval s mírně zvýšenou hodnotou chlorofylu a průhledností 1,3 m. Ke konci července se průhlednost snížila na 1 metr a kolem 10. srpna na 0,5 metru. Přesto se dalo v rybníku Dlouhý koupat po celé léto, ke konci potom s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Foto:
1 až 7 - Snímky uhynulých ryb o velikosti mezi 10 a 20 cm byly pořízeny 8. září.
8 - 6. září vydala KHS zákaz koupání.
9 až 12 - I v těchto dnech je v okolí rybníku krásně, lodičky a šlapadla jsou už však využívány jen zřídka.
13 - V Lanškrouně máme rekordně dlouhou lavičku. Prohlásil to jeden z návštěníků při pohledu na modřínovou lavici u vstupu na koupaliště. Pohodlně by se na ní usadilo i padesát lidí, měří totiž 35 metrů. Možná to původně lavička ani být neměla. Hlavním důvodem vybudování tohoto objektu prý bylo zamezit vjezdu aut na travnatý břeh rybníka. Lavičku tedy můžeme právem prohlásit za víceúčelovou.