„Lanškroun je moje srdeční záležitost,“ říká starosta Radim Vetchý

„Lanškroun je moje srdeční záležitost,“ říká starosta Radim Vetchý

Před osmi lety se stal učitel Radim Vetchý starostou. Změnil se za tu dobu Lanškroun? Nepochybně. Nový je kulturní dům i poliklinika. Některá rozhodnutí jsou ale i kritizována. Jak hodnotí své působení ve vedení města sám Radim Vetchý? Zeptali jsme se ho v rozhovoru.

Vzpomenete si, co Vám před osmi lety proletělo hlavou, když jste s Lanškrounským fórem vyhráli volby a vy jste si uvědomil, že zřejmě budete starostou?
Hlavou se mi honilo mnoho myšlenek, ale především jsem cítil obrovskou odpovědnost vůči všem, kteří nám dali důvěru. Ocitl jsem se tehdy v nové roli a samozřejmě jsem se musel naučit i mnoho nových věcí. Byl před námi také velký úkol v podobě výstavby nového kulturního domu. Díky dobrému týmu lidí se podařilo náš slib občanům splnit, ale nebylo to lehké.

V čem je současný Radim Vetchý jiný, než ten v roce 2014?
Určitě jsem získal mnoho nových zkušeností. Celý svůj profesní život jsem byl učitelem a role starosty mi umožnila nahlédnout do mnoha oblastí života ve městě. Jsem za tu příležitost velice vděčný, určitě mě posledních osm let obohatilo o nové zkušenosti. Poznal jsem také hodně fajn lidí, o které jsem se mohl v těžkých chvílích opřít. No a Radim Vetchý je také díky sportu o trochu hubenější než v roce 2014, má lepší kondici, ještě více energie než tenkrát a cítí se připravenější na roli ve vedení města. To samozřejmě v případě, že ve volbách získá Lanškrounské fórum znovu důvěru.

Co je pro Vás největším motorem dál pokračovat v práci pro město?
Práce pro naše město mě stále baví a naplňuje, mám rád lidi a život ve městě. Lanškroun je moje srdeční záležitost. Chtěl bych realizovat námi připravené projekty a vize, které opět zlepší život ve městě. Připravených projektů je opravdu hodně. Za zmínku určitě stojí projekt na čisté přírodní koupaliště, který potěší všechny milovníky plavání nebo projekt na výsadbu zeleného pásu stromů kolem našeho města. Velkou oporou jsou mi kolegové z Lanškrounského fóra. S podporou celého týmu lidí a mnoha Lanškrouňáků, kteří nám v těchto dnech vyjadřují přízeň, je má motivace pokračovat v práci starosty o to větší. Všem moc děkuji.

V čem se Lanškroun za osm let nejvíce změnil?
Jednoznačně má naše město lepší občanskou vybavenost. Máme konečně pěkný kulturní dům, který je svými dispozicemi a kvalitní akustikou výjimečný. Dále je to nová moderní poliklinika, která výrazným způsobem přispěla ke kvalitě života ve městě. Za posledních osm let se také v našem městě hodně sázely stromy, pečovalo o zeleň a podařilo se nám upravit dlouhou dobu zanedbané prostory vlakového nádraží, park v Dolním Třešňovci a Stezku pod korunami stromů v centru města.

220921 vetchy2Na jakou z těch změn jste nejvíce hrdý?
Jsem hrdý na to, že jsme zvládli velké investice kulturní dům L’ ART a polikliniku, o kterých se předtím pouze mluvilo. To jsou opravdu významné investice nejen pro město, ale i pro celý region Lanškrounsko. Dále mě velice těší realizované projekty v lokalitě lanškrounských rybníků, které z ní udělaly příjemné místo pro trávení volného času. Pro tuto lokalitu máme připraveny další pěkné projekty, které potěší všechny milovníky aktivního odpočinku v přírodě. V neposlední řadě mě těší, že máme finance města ve výborné kondici a to i přes dvě krize, jenž nás v posledních letech potkaly.

V předvolební kampani jste zmínili, že se některé věci za těch osm let nepovedly. Mohl byste nějakou jmenovat?
Za osm let ve vedení města je to nespočet rozhodnutí, která jsem já, Rada města nebo Zastupitelstvo města udělali. S odstupem času se na některá rozhodnutí a v kontextu nových skutečností díváte trochu jinak. Tak to je i v běžném životě nás všech. Pokud budu mít možnost, rád bych znovu přehodnotil a podrobil diskusi vyhlášku upravující pořádání akcí v lokalitě lanškrounských rybníků. Myslím si, že je možné najít i lepší řešení, aby byli všichni spokojeni.

Jak se vyrovnáváte s kritikou, která se v předvolebním čase objevila?
Ve funkci starosty musíte počítat i s kritikou. Kritika je pro správná rozhodnutí hodně podstatná a je nezbytné ji brát v potaz. Kritika je pro mě důležitá a velice často nad kritickými názory přemýšlím a beru je v potaz. Co mi však vadí, je lež a polopravdy, které opozice neustále účelově používá pro ovlivnění veřejného mínění. To se mi příčí a je smutné, že politická kultura některých stran klesla tak hluboko.

Vidíte cestu, jak napravit vztahy mezi současnou koalicí a opozicí a v budoucnu lépe spolupracovat?
Ano, snažil jsem se o to i v posledních čtyřech letech a budu se snažit i nadále. Důležitým předpokladem je však ochota domluvit se z obou stran.

Výsledky voleb budou známy v sobotu odpoledne. Připouštíte si, že byste mohl po osmi letech opustit roli starosty?
Samozřejmě. Vždy jsem ke starostování přistupoval s vědomím, že to není napořád a po každých čtyřech letech naši práci ohodnotí voliči. Člověk tuhle práci musí mít rád, musí ho naplňovat a musí mít zájem řešit každodenní problémy občanů města. Dělám to opravdu rád.

V posledních dvou letech zažíval celý svět dvě velké krize. Ty dolehly i na Lanškroun. Byl právě covid nebo uprchlická krize tím nejtěžším na Vašem starostování?
Jednoznačně ano. Nebylo to jednoduché období. Bylo to něco nového, co negativně ovlivnilo životy nás všech. Z počátku převládaly velké obavy celé společnosti o zdraví každého z nás a našich blízkých. Obce a města se potýkala se zajištěním potřeb na ochranu svých občanů. Lanškroun to určitě zvládl. Z mého pohledu na výbornou. Úžasné bylo, kolik dobrovolníků se nezištně zapojilo do pomoci městu a druhým. Úřad města fungoval v úplně jiném režimu a všichni se moc snažili situaci zvládnout. Díky té první krizi jsme na tu druhou byli více připraveni. Společnost fungovala obdobně dobře a také úřad města zvládl počáteční nápor snáze.

220921 vetchy3V kampaních přichází každý s velkými plány a projekty. Máte vy osobně nějaký sen, který byste chtěl v Lanškrouně uskutečnit?
Samozřejmě takový cíl na další čtyři roky mám. Byl bych moc rád, pokud by se podařilo dokončit projekt čistého koupání v Lanškrouně, který máme z velké části připravený. Tím by koupaliště získalo znovu svou popularitu, kterou mělo před mnoha desítkami let. Po dokončení kulturního domu a polikliniky by to byl další projekt, který by přispěl k tomu, že se v Lanškrouně dobře žije. Hodně rád bych také zahájil výsadbu tisíců stromů okolo města. Projekt je také připravený, a pokud se nám podaří ho realizovat, ovlivní pozitivně život v našem městě na mnoho desítek let. Naše děti budou žít ve městě obklopeném zelení.

Co byste popřál Lanškrounu a Lanškrouňákům do dalších čtyř let?
Všem Lanškrouňákům přeji, aby se jim v našem krásném městě dobře žilo. To, jak bude naše město dál směřovat, je v jejich rukou. Moc jim děkuji za důvěru, kterou mi ve dvou volebních obdobích dali, a také děkuji za podporu, kterou jsem od nich měl.

Děkuji za rozhovor,
Pavlína Brýdlová

Foto: archiv Radima Vetchého