Recenze: Lanškroun opět metropolí osobitého jazzu

Lanškroun opět metropolí osobitého jazzu

Festival Jazz a Little Otherwise, Lanškroun, 22. 10. 2022. Bylo by snad už nošením dříví do lesa, nebo pověstných sov do Athén připomínat, že dramaturg lanškrounského festivalu Jazz a Little Otherwise Ilja Michalec měl opět šťastnou ruku.

A to letos již po jedenadvacáté. Právě tolik ročníků už má za sebou mimořádná hudební přehlídka, která pravidelně přiváží na severovýchod Čech tuzemské i zahraniční hudebníky, tvůrčí osobnosti, které chápou a tvoří jazzovou muziku trochu jinak, osobitě, posvém a originálně. Trojice letos vystupujících kapel měla shodou okolností ještě jednoho společného jmenovatele. Všechny byly v dobrém slova smyslu internacionální. Ve všech se setkali tuzemští hudebníci se svými kolegy z jiných zemí světa. Jako první vystoupilo KUH Trio, tvořené dvěma matadory české jazzové scény, kontrabasistou Františkem Uhlířem a bubeníkem Jaromírem Helešicem s vídeňským kytaristou Edim Köhldorferem. Nabídli hráčsky brilantní instrumentálky, především ze svého alba The Old Souls, vydaného před dvěma lety v Rakousku. A to včetně šťavnaté titulní bluesovky.


Následné Alf Carlsson/ Jiří Kotača Trio svedlo na společné pódium švédského kytaristu, českého trumpetistu a slovenského bubeníka Kristiána Kuruce. Jejich sférická místy až snová hudba využívá moderních zvukových technologií a dozajista si na ní pochutnají třeba fanoušci trumpetisty Erika Truffaze.


Role pomyslné růže mezi trním připadla půvabné zpěvačce Artě Jekabsone. Rodilá Lotyška, která s úspěchem působí na newyorské scéně, vystoupila za doprovodu vynikajícího pianisty Waltera Phishbachera, kontrabasisty Jana Kořínka a rakouského bubeníka Jorise Dudliho. Ve svém jazzovém repertoáru citlivě reaguje i na folklórní inspirace, a to nejen z rodného Pobaltí. Diváky potěšila i adaptací jihočeské lidovky Široký, hluboký ty vltavský tůně, kterou zazpívala v češtině, malebně okrášlené lotyšským a anglickým přízvukem. Snad jen jednou drobnou vadou na kráse letošního ročníku byla poněkud menší návštěvnost, která ovšem v poslední době postihuje v podstatě všechny kulturní události.


A tak lze věřit, že příští ročník, naplánovaný na 21. října 2023 bude navštíven hojněji. S čím ale lze na sto procent počítat je, že bude neméně kvalitní a zajímavý.


Text: Ilja Kučera ml.
Foto: Marie Hrynečková