U rybníků už mají hotovou velikonoční výzdobu

U rybníků už mají hotovou velikonoční výzdobu

Lanškrounští už vědí, že při procházce kolem lanškrounských rybníků narazí pravidelně v tomto období u jedné z chat na neobvyklou velikonoční výzdobu. Jak můžete vidět ve fotogalerii, letos je mimořádně kreativní a rozsáhlá.

 

Zvyky spojené s Velikonocemi

Květná neděle (28. března)
Květná neděle je poslední neděle čtyřicetidenního půstu. Křesťané si připomínají příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. V chrámech se začínají zpívat pašije, lidé tam nosí větvičky kočiček k požehnání.

Modré pondělí (29. března)
V tento den by se nemělo pracovat, to ovšem neplatí pro hospodyně. Ty mohou pokračovat v pořádném úklidu domácnosti. A proč Modré? Zřejmě jde o překlad z německého „blau“, to ale kromě „modrý“ znamená také „neschopný práce“ nebo i „podnapilý“.

Šedivé úterý (30. března)
Úterý má někde označení Šedivé a někde Žluté – v obou případech se název odůvodňuje počasím typickým pro tuto dobu.

Škaredá středa (31. března)
Podle historie je středa dnem, kdy Jidáš zradil Ježíše. Prý není dobré se tento den mračit, protože by vám to mohlo vydržet celý rok, odtud název Škaredá.

Zelený čtvrtek (1. dubna)
Zvony prý odlétají do Říma pro požehnání a vracejí se až v sobotu večer, aby stihly zvěstovat zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jezte zeleninu.

Velký pátek (2. dubna)
Den ukřižování a smrti Ježíše Krista je dnem rozjímání a ticha. Bohoslužba na Velký pátek má tři části: bohoslužbu slova, uctívání kříže a přijímání.

Bílá sobota (3. dubna)
Bílá sobota znamenala konec půstu. Opět se uklízelo, ale také bílilo. Od toho prý název Bílá sobota.

Velikonoční neděle čili Boží hod velikonoční (4. dubna)
V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle, tedy Boží hod velikonoční.

Velikonoční pondělí (5. dubna)
V našich zemích je tento den zhruba od 14. století ve znamení tradiční pomlázky. Cílem vyšlehání má být omlazení, krása a zdraví dívek a žen. Za odměnu za výprask dostávali muži barevné pentle na pomlázku, zdobená vejce a alkohol, chlapci třeba i sladkosti.

 

 

Související články