LOCKDOWN: Lanškrouňáci nebudou moci na Zámeček, na Mariánskou horu ani do Čenkovic

LOCKDOWN: Lanškrouňáci nebudou moci na Zámeček, na Mariánskou horu ani do Čenkovic

Od pondělí se na tři týdny na základě vládních opatření zančně zmenší prostor, po kterém se můžeme svobodně pohybovat. Ve většině případů na oblast okresu, v případě procházek nebo sportu jen na katastr obce.

PRÁCE
V rámci okresu, tedy například do Ústí nad Orlicí, České Třebové či Letohradu můžete jezdit za prací bez potvrzení. Pokud dojíždíte mimo okres, například do Svitav nebo Pardubic, je potřeba mít u sebe potvrzení. Vzor je dostupný buď přímo na webu ministerstva vnitra, předložit můžete i pracovní smlouvu nebo zaměstnanecký průkaz.

LÉKAŘ
V rámci okresu můžete jezdit k lékaři bez potvrzení. Pokud jedete mimo okres, potřebujete minimálně čestné prohlášení, kde uvedete místo, čas a cíl cesty.

NÁKUPY
Nakupovat můžete pouze v rámci okresu. Tedy cesty za nákupy do Svitav, Pardubic, Olomouce či do Brna, jsou zakázané.

NÁVŠTĚVY
Pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb nebo nutné péče, tak návštěvy nejsou povolené. Můžete ale své rodiče či prarodiče doprovodit k lékaři nebo na úřad. V případě obstarání životních potřeb či nákupů rodičům či prarodičům budete potřebovat prohlášení a mít připravený kontakt na ně.
Nemůžete navštívit ani svého přítele/přítelkyni, pokud bydlí v jiném okrese. Jedinou možností je sestěhovat se.
Výjimku ze zákazu pohybu mají rozvedení rodiče s dítětem ve střídavé péči.

REKREACE A SPORT
Na vycházku nebo zaběhat si můžete jít od 5 do 21 hodin jen v rámci obce. Tedy například k Lanškrounským rybníkům mohou pouze obyvatelé Lanškrouna, na Zámeček jen obyvatelé Rudoltic, na Mariánskou horu občané Horní Čermné atp. Omezení se týká celého katastru obce, nikoliv jen zastavěného území. Podrobnou mapku katastrů některých obcí najdete ve fotogalerii.
V noci je povolené venčení psů, ale jen ve vzdálenosti 500 metrů od bydliště.
Pokud vlastníte chatu mimo okres Ústí nad Orlicí a chcete na ní v příštích třech týdnech pobývat, musíte se přesunout nejpozději v pondělí. Následující tři týdny se ale nebudete moci vrátit. Stejné to je i například u studentů, kteří jsou přes týden třeba v Brně či Praze a na víkend se vrací k rodině. Po dobu následujících tří týdnů si musí vybrat jedno místo svého pobytu.

Redakce Lanškrounsko.cz článek zpracovala na základě informací ministerstva vnitra
Zdroj map: Mapy.cz