Příjemnou noc, je úterý 4.8.2020. Dnes má svátek Dominik / Dominika, zítra Kristián.

190819 motoMotosraz v Lukové zaznamenal v uplynulém víkendu hned několik rekordů. Rekordní počet motorek, návštěvníků, snědených porcí jídla a vypitého piva. K těmto NEJ přibylo ještě jedno. Svojí přítomností motosraz zatraktivnila i první Češka, která jela rallye Dakar, Gabriela Novotná.

Účast na závodě světového formátu je finančně náročnou záležitostí, proto si Motobigbang Luková a Islander Ostrov považují za čest českou motorkářskou naději z výtěžku motosrazu podpořit. "Je to motorkářka, jedna z nás, je to první žena v republice, která jela Dakar. Myslím si, že je to správný směr," vysvětlil Jirka Šípek rozhodnutí podpořit z výtěžku motosrazu právě Gábinu. Zároveň letos s finančni podporou nezapomenou, stejně jako v minulých letech, ani na Canis centrum v Dolním Třešňovci.

Jako první dorazili do Lukové už v pátek po ránu Rostislav a Zuzana Šťastní, dvojice, jejíž svatební obřad se konal před třemi lety přímo tady, na motosrazu. Během pátku a soboty vystoupilo šest kapel. Velké očekávání vzbuzovala kapela Rammstein Tribut, která je pověstná velkolepou ohňovou show. Však také byli hasiči v pohotovosti.

Sobotní vyjížďky se účastnilo 180 motocyklů, vedla směrem na Lanškroun, Tatenici, Strážnou, Cotkytli, Štíty a přes Laudon zpátky do Lukové. Celkem areálem projelo přes 350 motorek a prošlo více než tisíc fanoušků silných strojů. Byl pro ně připraven zajímavý doprovodný program včetně možnosti nechat se vyzvednout do výšky 24 metrů a prohlédnout si areál z ptačí perspektivy.

V sobotu před osmou večer přijela do Lukové Gabriela Novotná. Její přítomnost nebyla do poslední chvíle úplně jistá, protože před šesti týdny se při Silk Way Rallye* zranila. Zlomila si pánev a holenní kost těsně nad kotníkem a s těmito vážnými zraněními ujela ještě dalších 400 km, než dojela do bivaku.

Gábina (ve stoje, protože židli odmítla) zodpovídala otázky motorkářů mířící převážně k Dakaru. "Rallye a závodění je nádherná disciplína, i když občas trochu nebezpečná. Mě na tom od začátku lákalo, že se tam naviguje, že je potřeba zapojovat hlavu," řekla. V roce 2018 absolvovala Dakar poprvé. A protože sponzoři nevěřili, že by mohla dojet, musela si vzít hypotéku, z níž svoji účast v rallye financovala. Prozradila, že Dakar přijde zhruba na 100 tisíc euro a hypotéku bude splácet ještě mnoho let (profesí je překladatelka a tlumočnice). Kvůli zlomené klíční kosti sice poprvé do cíle nedojela, přesto se jí pro rok 2019 podařilo na Dakar sponzory sehnat. Dojela a mezi 148 jezdci obsadila 70. místo.

 

Povídalo se poměrně dlouho a na závěr Gábina zodpověděla také dva dotazy ohledně lukovských motorkářů:

Co jste si pomyslela, když jste se dozvěděla, že tahle motorkářská parta na vás myslí?
To bylo samozřejmě krásný. Mně je vždycky hrozně symatický, když se někdo rozhodne něco takovýho zorganizovat, je to spousta práce a spousta starostí. A když do toho jde taková parta nadšenců, tak to vždycky stojí za to. Jsem ráda, že jsem mohla na tuto akci přijet.

Setkáváte se s tím, že se někdo rozhodne vás finančně podpořit, častěji, nebo jsou lukovští motorkáři první?
Častěji... to bych neřekla. Je pravda, že po prvním Dakaru někdo z mých fanoušků spontánně vytvořil trasparentní účet, kam se dalo přispět a spousta lidí to udělala. Já jsem o tom velmi dlouho nevěděla. Oni tím, že mě chtěli překvapit, museli čelit tomu, že spousta lidí to zpochybňovala a ptala se, jestli se to ke mně vůbec dostane. Strašně si této podpory vážím a rozhodně to není nic, co by bylo časté. Moc mě to potěšilo.

Marie Hrynečková

 

 

* Silk Way Rallye je dlouhá šest tisíc kilometrů. Startuje v ruském Irkutsku a končí v Číně. Trasa vede extrémním blátem na Sibiři a následně přes písečné duny pouště Gobi. Jedná se o sportovně a logisticky jeden z nejobtížnějších závodů na světě. Gábina se zranila při jízdě v Mongolsku poblíž čínských hranic.

 


Foto:
11 až 15 - Soutěžilo se o to, kdo nejdéle udrží v natažené ruce klikovku vážící 8,2 kg.
16 až 20 - Ukázkou bojového umění Krav Maga se někteří inspirovali a později si ho vyzkoušeli na vlastní kůži.
21 - Přetahovaná v zorbingových koulích.
22 - Velké poděkování patří sponzorům motosrazu.
23 - Krocení rodeobýka.
24 a 25 - Kapela RsR.
33 až 35 - Zdvihací plošina poskytla výhled z výšky 24 metrů.
36 až 39 - První Češka, která jela Dakar, Gabriela Novotná podpořila motosraz svojí přítomností.
40 - Společná fotka Gábiny s pořadateli - členy Motobigbangu z Lukové a Islanders z Ostrova.
41 a 42 - Vyvrcholením sobotního večera byla kapela Rammstein Tribute.

 

https://www.indigoracing.cz/

https://www.facebook.com/prvniceskanadakaru/

https://www.lanskrounsko.cz/cz/6230-motosraz-v-lukove-zazil-prvni-svatbu


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.