Přehledně: Stav nouze v Lanškrouně

Od 5. května 2022 v České republice skončil stav pandemické pohotovosti a s ním všechna plošná koronavirová opatření včetně nošení roušek i respirátorů. Bez omezení fungují školy, obchody, služby, kultura, sport, sociální a zdravotnická zařízení. Bez jakýchkoliv omezení je i příjezd do ČR ze zahraničí.

Skončila možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.

 

*****

Vláda vyhlásila 12. března 2020 od 14 hodin stav nouze v trvání 30 dnů. 

V Lanškrouně, stejně jako v ostatních městech Česka, to znamená zákaz všech kulturních, sportovních, náboženských akcí, slavností, poutí, přehlídek, trhů a dalších akcí, které mají více než 30 účastníků.

Výjimkou jsou pohřby, kterých se horní hranice 30 osob netýká. Počet přítomných však nesmí přesáhnout 100.

Všechny provozovny a stravovací zařízení musí být uzavřeny pro veřejnost od 20 do 6 hodin.

 

 

Od 10. března platí zákaz návštěv v Domově pro seniory a omezení vstupu nepovolaným osobám do všech prostor Domova pro seniory.

 

Od 11. března jsou uzavřeny základní školy ZŠ A. Jiráska, ZŠ Dobrovského, ZŠ Smetanova a také ZUŠ Jindřicha Pravečka a DDM Damián. Zavřeny jsou též střední školy, a to SOŠ a SOU, Gymnázium Lanškroun i Střední škola zemědělská a veterinární v Dolním Třešňovci.

Nákaza byla 11. března 2020 Světovou zdravotnickou organizací označena za pandemii.

 

Od 13. března jsou uzavřeny následující městské organizace:

Městská knihovna Lanškroun - Všechny výpůjčky budou automaticky prodlouženy, účtování pokut z prodlení bude pozastaveno. Knihy lze vracet do boxu před budovou knihovny. V případě potřeby jsou zaměstnanci k dispozici na telefonu 465 322 708 a 778 769 559 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Městské muzeum Lanškroun

Bazén i sauna na ZŠ Dobrovského

Infocentrum

Hala Bóži Modrého - je zrušeno veřejné bruslení, 13. 3. se rozhodne, zda-li sezóna skončí, nebo se v omezeném režimu, tj. např. max 12 hráčů a hodina mezi zápasy přestávka, LHL dohraje.

Zastaveny jsou všechny plánované fotbalové soutěže.
Uzavřen je i Dělnický dům, kde jsou zrušeny všechny tréninky, utkání a jakékoli další využití.

 


V návaznosti na zákaz návštěv v Domově pro seniory zřídily Sociální služby Lanškroun od 13. března SKYPE profil. Po předchozí telefonické domluvě lze sjednat videohovor se svým rodinným příslušníkem od pondělí do pátku v době 9 až 15:30 hodin.

 

Od 13. března je změna v autobusové dopravě

Upravené jízdní řády naleznete na internetové adrese: www.portal.idos.cz  Více informací na call centru OREDO tel.: 491 580 333

 

Od 14. března vstoupilo v platnost další nařízení vlády:

- uzavřít stravovací zařízení na 10 dnů počínaje 14. 3. 2020
- uzavřít provozovny stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 tisíc m2
- zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb na 10 dnů počínaje 14.3.2020 od 6:00.
Výjimkou jsou:
- prodejny potravin, výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti
- pohonných hmot, paliv
- hygienického zboží kosmetiky a jiného drogistického zboží
- lékárny a výdejny zdravotnických prostředků
- malých domácích zvířat
- krmiva a dalších potřeb pro zvířata
- brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží
- novin a časopisů, tabákových výrobků
- služeb prádelen a čistíren
- prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky
- restaurace zajišťující stravování poskytovatrelů zdravotních a sociálních služeb, dále pak stravovací zařízení ve věznicích
- provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny

 

Restaurace v Lanškrouně sice musely zavřít, avšak dále nabízejí možnost osobního převzetí jídla přes výdejní okénko, případně rozvoz domů. Jsou to Country steak restaurant Albrechtice, Gourmet Lounge, Koupák, Maniny, Papaguy Bar&Grill a Pizzerie Hvězda.

 

O víkendu 14. - 15. března se po celém městě strhla vlna solidarity, kdy lidé začali šít chybějící ochranné roušky. Do práce se pustilo na 70 dobrovolníků, první dodávka cca 500 roušek byla rozdělena mezi lékaře, dům seniorů, lékárny, městskou a státní policii, hasiče, supermarkety, čerpací stanice a některé maloobchodní prodejny. Koordinátorkou je Jaromíra Staňková.

  

15. březen: Jednání Rady města Lanškroun se poprvé konalo prostřednictvím videokonference, kdy byli radní přítomni hlasem i obrazem.

 

Od 16. března vstoupil v platnost zákaz přítomnosti veřejnosti ve školní jídelně Madoret v Lanškrouně, a to do odvolání.

Od 16. března začala v Lanškrouně fungovat dobrovolnická služba zajišťující seniorům nákupy potravin a doručování léků s využitím e-receptům. Koordinátorka této služby Martina Brýdlová přijímá telefonické objednávky ve všední dny v době od 7 do 10 hodin. Objednávku předává dobrovolníkovi, který koupi objednaných potravin (s výjimkou alkoholu) zajistí a doručí. K nákupům se přistupuje individuelně se snahou nakoupit v obchodě, kde je zákazník zvyklý nakupovat. Služba funguje zdarma, zákazník platí jen částku uvedenou na účtence. Zapojeno je kolem 40 dobrovolníků, většinou z Lanškrouna, ale např. i z Lukové a Tatenice, různých profesí a věku (od 15 do cca 30 let).  O týden později byla služba rozšířena také pro lidi v karanténě a infikované koronavirem. Těm nákupy zajistil dobrovolník a na místo je doručili hasiči v ochranných oblecích.

  

Od neděle 16. března vláda rozšířila okruh otevřených provozoven:

o prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby a květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek.

Naopak zakázala prodej ubytovacích služeb s výjimkou léčebných lázní nebo studentských kolejí, provoz autoškol, provoz prodejen elektroniky a alternativních taxislužeb.

 

Od 17. března do odvolání byl ukončen provoz všech mateřských škol. Školky mají být vydesinfikovány a po delší dobu prázdné.
Stejně tak mají být uklizeny dezinfekčními prostředky a zůstat delší dobu prázdné budovy DDM, ZUŠ, Městské knihovny, kina a L´Artu.

Uzavření Technických služeb Lanškroun pro veřejnost od 17. března. Uzavření centrálního sběrného dvora od 17. do 25. března (včetně). Provozní doba centrálního sběrného dvora pro firmy a podnikatele: středa, pátek, pondělí vždy 8 – 12 hodin. Uzavření administrativní budovy - vedoucí pracovníci technických služeb budou dostupní pouze na mob. telefonech.

 

 17. březen: Nově mohou mít otevřeno autoservisy, prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby, galanterie, květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek. prodej zahrádkářských potřeb. Otevřeny zůstávají i Stanice technické kontroly. Elektroprodejny, které dosud mohly prodávat, nyní zůstanou zavřené.

 

Od 18. března je Městský úřad Lanškroun až do odvolání uzavřen veřejnosti. Jak fungují jednotlivé odbory MÚ a kontakty za úředníky najdete na webových stránkách města.

18. března byla zavedena donáška knih pro seniory. Knihy lze objednávat telefonicky na č. 778 769 559 nebo e-mailem. Při objednávce knih je nutné uvádět jméno a číslo čtenářského průkazu.

  

Od 19. března mohou v době mezi 10. a 12. hodinou nakupovat v prodejnách potravin a drogeriích výhradně lidé nad 65 let. Den poté došlo ke změně. Osoby starší 65 let a handicapovaní s doprovodem mohou nakupovat mezi 7. až 9. hodinou. Od 25. března byla doba nákupu pro seniory opět změněna, a to na 8. až 10. hodinu. Omezení platí pouze pro prodejny nad 500 m2, menší prodejny dobu pro seniory vyhrazenou nemají.

  

Od 20. března vstoupil v platnost zákaz pohybu bez roušky, respirátoru, šátku, šály či jiné ochrany nosu a úst.

 Počínaje 20. březnem je v Lanškrouně rozšířena služba nákupu pro seniory také pro spoluobčany, kteří jsou nemocní, v karanténě, nebo mají příznaky onemocnění. Doručování nákupů budou zajišťovat bezkontaktním způsobem dobrovolní hasiči (SDH Dolní Třešňovec). Platby za nákupy budou probíhat bezhotovostně na speciálně zřízený účet.

20. března byla zřízena v Pardubickém kraji dvě odběrová místa s rychlotesty na COVID-19, tzv. DRIVE-IN, která posílila výjezdové odběrové týmy. Jejich provoz je od 20.3., 8.00 h. - Pardubická krajská nemocnice a od 23.3., 8.00 h. - také Litomyšlská nemocnice. Odběrové místo s rychlotesty NENÍ URČENO PRO PREVENTIVNÍ ODBĚRY, ale pouze PRO INDIKOVANÉ PACIENTY. Pacient s příznaky dostane doporučení od hygienika nebo lékaře infektologa (uvidíme, jestli v budoucnu i od jiných lékařů). Zároveň obdrží telefonický kontakt na CALL CENTRUM - ÚSTŘEDNU, kde jsou k dispozici od 7 do 19 hodin operátorky z řad dobrovolníků Fakulty zdravotnických studií Univerzita Pardubice. Bude provedena evidence a také objednání na konkrétní čas. Poté indikovaný pacient přijede vozidlem na odběrové místo, kde mu bude odebrán vzorek z hlubokým výtěrem z nosohltanu. Pacient NEVYSTOUPÍ z vozidla, ale pouze stáhne okénko. Vše proběhne během několika minut. Bez doporučení a objednání nebudou vzorky nikomu odebírány.

  

21. březen: "Z Pardubického kraje, ze skladu v Ústí nad Orlicí, dovezli lanškrounští dobrovolní hasiči 340 ks respiratorů a několik desítek roušek. Zaměstnanci městského úřadu, Odboru sociálních věcí a zdravotnictví se připravují na pondělní ranní distribuci materiálu lékařům v území Lanškrounska. Roušky poputují do sociálních služeb. Vše je rozdělováno dle předem stanoveného klíče. Je to jedna z prvních dodávek lékařům v našem území," sdělil na FB starosta Radim Vetchý.

Nad Lanškrounskem s velkým hukotem přeletělo 21. března ve 23:20 obří ledadlo Antonov An-124 Ruslan, který z Číny vezl 106 tun zdravotnického materiálu pro celou Českou republiku - mimo jiné dva miliony respirátorů nižších tříd, pět milionů roušek, 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí. Náklad neobsahoval nejvyšší typ respirátorů FFP3, které jsou určeny pro zdravotníky přímo ošetřující pacienty s koronavirem. Ve 23:30 přistál na vojenském letišti Pardubice. Náklad začali vojáci Armády ČR ihned přepravovat do 7 km vzdáleného centrálního skladu Policie ČR v Opočínku. Ochranné pomůcky zde budou přerozděleny a Hasičský záchranný sbor ČR jej převeze do centrálních skladů jednotlivých krajů (v případě PK to bude do Chrudimi). Část bude směřovat i do páteřní sítě nemocnic a záchranné službě. Letadlo Ruslan se vydalo na cestu 19. března dopoledne z ukrajinského Kyjeva, 20. března naložilo 106 tun nákladu v čínském Šen-čenu. Cestu má v následujícím týdnu dvakrát zopakovat. 


Od 23. března jsou omezeny vlakové spoje, a to i na trase Česká Třebová - Rudoltice - Lanškroun, viz. https://www.lanskroun.eu/assets/File.ashx?id_org=7892&id_dokumenty=14347Železniční jízdní řády naleznete na: https://www.szdc.cz/cestujici/jizdni-rad Doporučujeme sledovat www.idos.idnes.cz pro aktuální vyhledávání spojů.

Veškerá opatření, která vláda vydala v nouzovém stavu a platila do 24. února, byla prodloužena do 1. dubna 2020. Jedná se o uzavření všech obchodů a restaurací s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerie, výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků. Nadále platí také zákaz volného pohybu. Nevztahuje se na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Vláda rozhodla o odložení EET a odpuštění minimálních záloh OSVČ na zdravotní a sociální pojištění na půl roku.
Senioři mohou nově nakupovat ve velkých obchodech v čase od 8 do 10 hodin, v menších obchodech už omezení neplatí.

Lanškroun byl ve znamení práce ve skladu, naskladňování materiálu a především výdeje materiálu lékařům, sestrám, zdravotníkům a lékárníkům. Byly rozdělovány desinfekční prostředky, roušky a respirátory, které jsou prostřednictvím Sboru dobrovolných hasičů v Lanškrouně dováženy od Pardubického kraje. Zaměstnanci úřadu se věnovali také objednávkám zásob desinfekce, roušek a dalšího materiálu. Místostarosta Miloš Smola převzal také várku desinfekce od pana Milana Michálka Agrochem Lanškroun a.s.

  

24. březen: Z důvodu prevence šíření nákazy koronavirem byl změněn režim vstupů do všech nemocnic Pardubického kraje. U vstupu do Orlickoústecké nemocnice byl umístěn stan, ve kterém tým zdravotní služby kontroluje všechny přicházející a přijíždějící pacienty. Zdravotníci každému měří teplotu a ptají se na příznaky nemoci.

  

25. březen: V 1:05 hodin přeletěl nad Lanškrounem už podruhé Antonov An-124 Ruslan s dodávkou zdravotnického materiálu. O 10 minut později dosedl na pardubické letiště. Nakoupeno bylo 52 600 ochranných obleků, 70 900 ochranných brýlí, 250 000 rukavic, 1 160 000 respirátorů a 8 milionů roušek.

Přesně ve 12.30 hodin zazněla z městského rozhlasu v Lanškrouně po úvodním slovu Zdeňka Svěráka píseň Není nutno. V rámci celorepublikového happeningu Češi zpěvem písně poděkovali a podpořili všechny v první linii boje s pandemií koronaviru, tedy lékaře, sestřičky, lékárníky, řidiče, hasiče a další...

Vláda vyhlásila zákaz sdružování, kdy je na veřejně dostupných místech zakázáno sdružování více než dvou osob. Omezení se netýká sdružování členů domácnosti a sdružování při výkonu povolání. Při osobním kontaktu je třeba dodržovat odstup nejméně 2 metry.

Na náměstí J. M. Marků vznikl na řetězech u Mariánského sloupu rouškovník. Bylo vybráno symbolicky místo, které zde vzniklo v roce 1684 jako poděkování za odvrácení moru. V těchto dnech by tak mohlo pomoci při zastavení šíření koronaviru. Na řetězy jsou věšeny roušky, které šije skupina asi 120 dobrovolníků. Nejprve byly roušky, jejichž šití koordinuje Jaromíra Staňková, distribuovány mezi místní lékaře, do Orlickoústecké nemocnice, do domova pro seniory, lékárnám, sociálním službám, městské a státní policii, hasičům, veterinářům, supermarketům, čerpacím stanicím, maloobchodním prodejnám i místním firmám. Další vyrobené roušky jsou k dispozici občanům. Celkem lanškrounští dobrovolníci zhotovili již 2 200 bavlněných roušek a 1000 roušek z netkané textilie.

V Ostrovském potoce za supermarkety Penny a Lidl se objevilo velké množství použitých jednorázových rukavic. Dostaly se tam pravděpodobně rozfoukáním z odpadkových košů před prodejnami. Vedení města ihned reagovalo, nechalo vyčistit potok a jeho okolí, koše byly přemístěny dovnitř obchodů.

SOŠ a SOU se připojila k pomoci zdravotníkům v Pardubickém kraje a vyrábí na 3D tiskárnách ochranné štíty. Také Gymnázium Lanškroun již dotisklo pomůcky na šití roušek (ke skládání tkanic) a chystá se na tisk součástí pro ochranné štíty pro zdravotníky.

  

26. březen: Vláda schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné dostanou měsíční dávku ve výši 15 tisíc korun a budou mít nárok na ošetřované dětí do 13 let.

Česká pošta v Lanškrouně v současné době nedisponuje dostatečnou kapacitou doručovatelek. Proto uplatňuje pravidlo, že roznášené písemnosti musí obsahovat více než 50 % informací souvisejících se současnou situací a nouzovým stavem. Městské noviny byly těsně pod 50 procenty. Proto se roznášení ujalo 14 dobrovolníků, kteří mezi 25. a 27. březnem roznesli noviny po celém městě.

  

27. březen: Prodejny potravin musí u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce, třeba sáček. Hotely a penziony mohou nově poskytnout nocleh lidem, kteří shánějí ubytování kvůli práci.

Cena benzínu a nafty letí dolů: Zatímco ještě v únoru se cena benzínu ani nafty nedostala v Lanškrouně pod 30 Kč, 27. března se pohybuje mezi 26 až 29 Kč.

Agrochem, ul. Nádražní
Natural 95                             27,50 Kč
Diesel                                   27,50 Kč

AVIA, ul. Kralická
Super 95 Q Max                   28,80 Kč
Diesel Q Max                       28,80 Kč

Coop, ul. Nádražní
95                                          27,50 Kč
D                                           27,10 Kč

La 24 s.r.o., ul. Dvořákova
Natural 95                             28,30 Kč
Diesel                                    27,40 Kč

PRIM, ul. Dobrovského
Natural 95                             26,90 Kč
Diesel                                    26,50 Kč

 

28. březen: Od soboty 28. března je omezena krajská veřejná doprava. Pardubický kraj se společně s dopravci dohodl na omezení veřejné dopravy. Změna jízdních řádů se dotkne autobusové i železniční přepravy, která není v souvislosti s mimořádnými opatřeními téměř využívána. Víkendové autobusové spoje jsou zrušeny bez náhrady až do odvolání. 

 

29. březen: Poté, co byly 14. března z nařízení vlády uzavřeny všechny restaurace a stravovací zařízení, se začala hotová jídla prodávat takzvaně přes ulici. Zákazníci si je vyzvedávají buď u okénka, anebo využívají možnosti dovozu domů. Výdej jídel či rozvoz zavedla např. tato zařízení: Country steak restaurant Albrechtice, Gourmet Lounge, Koupák, Krčma, Maniny, Papaguy Bar&Grill, Pizzerie Hvězda. Majitelé a provozovatelé restaurací využívají uzávěr svých zařízení také k různým opravám, úpravám a rekonstrukcím.

 

30. březen: Městští strážníci se v těchto dnech zaměřují na to, zda se lidé nesrocují a zda nosí roušky. Denně se setkávají s případy neukázněnosti, hlavně mezi mládeží. Pokud člověka vyzvou k nasazení roušky a on tak neučiní, zasílají oznámení ke správnímu řízení na Krajskou hygienickou stanici v Pardubicích (pokuta do výše 20 tis. Kč), případně k přestupkovému řízení na Městský úřad Lanškroun. Nejvyšší pokuta za neuposlechnutí výzvy úřední osoby, udělená v Lanškrouně, byla ve výši 10 tisíc Kč.

Silný okamžik: Záchranáři, hasiči, policisté a městští strážníci poděkovali za dovoz obědů a večeří
Už od 16. března rozvážejí restaurace Gourmet Lounge a Koupák denně kolem třiceti jídel lanškrounským záchranářům, hasičům, policistům a městským strážníkům. Vše zcela zdarma. Členové složek Integrovaného záchranného systému si mohou předem vybrat oběd či večeři z nabídky obou restaurací, a to jak polévku, tak hlavní chod. Shodují se, že jídlo je výborné a přijde jim k chuti. Například na záchrance dnes měli k obědu kulajdu a guláš s bramboráčky.
Ti, kteří jsou v boji s koronavirem v první linii, se domluvili a dnes v podvečer, přesně po 14 dnech rozvozu, společně přijeli před restauraci Gourmet Lounge v Purkyňově ulici, kde formou houkání, blikání a potlesku vyjádřili své poděkování za velkou podporu v době nouzového stavu. Majitelé restaurací Jan a Dana Minářovi i jejich syn Jan zažili příjemné překvapení.

Vláda znovu prodloužila trvání všech platných opatření do 11. dubna. Nadále platí zákaz sdružování osob, zákaz maloobchodního prodeje (až na uvedené výjimky) a platí povinnost mít zakrytá ústa i nos rouškou, respirátorem nebo šátkem❗️

  

31. březen: Sociální služby Lanškroun prosí veřejnost o možnost darování či zapůjčení bezdotykových zdravotních teploměrů.

Lanškrounští městští strážníci se zaměřují na to, zda se lidé nesrocují a zda nosí roušky. Denně se setkávají s případy neukázněnosti, hlavně mezi mládeží. Pokud člověka vyzvou k nasazení roušky a on tak neučiní, zasílají oznámení ke správnímu řízení na Krajskou hygienickou stanici v Pardubicích (pokuta do výše 20 tis. Kč), případně k přestupkovému řízení na Městský úřad Lanškroun. Nejvyšší pokuta za neuposlechnutí výzvy úřední osoby, udělená v Lanškrouně, byla ve výši 10 tisíc Kč.

  

1. duben: Zasedala Bezpečnostní rada města Lanškroun a jednala o distribuci ochranných prostředků z městských zásob. Město Lanškroun nakoupilo zásoby šitých bavlněných roušek, jednorázové roušky, respirátory FFP2 a velké množství desinfekce.
Ve skladu zůstane pouze železná zásoba a zbylé pomůcky poputují k těm, kteří je potřebují nejvíce a musí být chráněni. Jsou to především lékaři, sestry, zubaři, zdravotníci, záchranáři, pracovníci v sociálních službách, strážníci městské policie, policisté PČR, dobrovolní hasiči a lékárníci v území. Ochranné prostředky budou přidávány k materiálu z dodávek Pardubického kraje.


Od 2. dubna mohou mít nově otevřeno i prodejeny domácích potřeb pokud prodávají ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem.

  

3. duben: Město Lanškroun dostalo darem jednorázové roušky a respirátory od firmy Linteo a Totem Bikes. Strážníci městské policie získali ochranné štíty od Pekařství Sázava. Všem zmíněným jménem Města Lanškroun poděkoval starosta Radim Vetchý.

 

Od 4. dubna zavírá firma Schaeffler Production CZ své závody v Lanškrouně a Svitavách. Koncern Schaeffler postupně odstavuje výrobu ve všech svých evropských pobočkách. Reaguje tak na skutečnost, že čím dál více evropských výrobců zastavuje kvůli šíření koronaviru svou výrobu.
Závod v Lanškrouně funguje od roku 1999, ve Svitavách od roku 2017. Firma má stovky zaměstnanců. Vyrábí náhradní díly a formy, věnuje se plastikářské výrobě a produkci inteligentního vícecestného ventilu pro efektivní regulaci tepla v automobilech. Zařízení pro chladicí systémy snižuje emise a spotřebu paliva.

Některé firmy naopak přijímají další zaměstnance, například firma Melitrade a.s., Weidmüller Lanškroun, a také AVX, která se nyní zaměřuje na výrobu elektronických součástek do plicních ventilátorů a dalších zdravotnických zařízení.

 

6. duben: Pro lidi v první linii se v Česku začaly vyrábět prakticky "na koleni" ochranné štíty. V Lanškrouně se do tisku pásků na 3D tiskárnách zapojily základní i střední školy. Svoje tiskové kapacity pro 3D součásti štítů nabídly i firmy AVX a Schott. Starosta Radim Vetchý poskytl zdarma fólii, kterou firma Šulák opět zdarma nařezala na potřebný tvar. Stávající zásoba materiálu vystačí až na 600 štítů. Po zkompletování prvního prototypu posoudil použitelnost štítu MUDr. Václav Kment a po jeho odsouhlasení se výroba rozjela. V AVX se úpravě 3D modelu a tisku pásků věnuje Radek Matoušek, v Schotu Luděk Kubeš, přidali se i další zájemci o pomoc např. Lukáš Kočí, který tiskne na soukromé tiskárně. Dobrovolníky pro kompletaci štítů zajišťuje Martina Brýdlová. Hotové štíty se dezinfikují a postupně jsou předávány obvodnímu oddělení Policie ČR Lanškroun, lékařům a pracovníkům sociálních služeb. Do Domova pro seniory bude předáno 40 kusů, které budou použity v případě výskytu nákazy.

 

7. duben: Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna.

Od 7. dubna lze provozovat individuální venkovní sporty v přírodě a parcích. Stále však platí zákaz sdružování více než 2 osob s výjimkou rodinných příslušníků a je třeba udržovat 2 metrový odstup. Dále je možné vykonávat venkovní sportovní aktivity bez ochranných prostředků dýchacích cest, pokud je dodržena bezpečná vzdálenost mezi osobami nejméně 2 metry.

Výjimka ze zákazu maloobchodního prodeje stanovená 12. března se rozšiřuje na sběrny a výkupy surovin a kompostárny. V Lanškrouně se v tomto týdnu otevřel Centrální sběrný dvůr.

V Lanškrouně za Domovem pro seniory, v místech, kdy je rybníček, byl provizorně (přenosnými zábranamy) vyhrazen prostor pro venkovní pohyb klientů domova. Mohou si tak při současném pěkném počasí posedět na čerstvém vzduchu.

 

8. duben: Lanškrounské firmy se vrhly na výrobu ochranných štítů pro zdravotníky. V AVX a Schottu se tisknou na 3D tiskárnách černé a bílé pásky, ve Sklenářství Šulák se řeže průhledná fólie, kterou dodal starosta města, stejně jako gumičky pro uchycení štítu. První prototypy byly konzultovány s MUDr. Václavem Kmentem. Kompletaci štítů zajišťují dobrovolníci. 

 

Od 9. dubna: se rozšiřuje výjimka ze zákazu maloobchodního prodeje na provozovny hobbymarketů a prodejny a servisy jízdních kol. Všem provozovnám s udělenou výjimkou ze zákazu maloobchodního prodeje se nařizuje zajistit u vchodů dezinfekční prostředky a ochranné rukavice. Všichni zákazníci v otevřených provozovnách musí dodržovat hygienickou vzdálenost dva metry mezi jednotlivými osobami. Provozovny jsou také povinny vyvěsit informační letáky s novými mimořádnými opatřeními, které budou ke stažení na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

10. duben: Lanškrounský výrobce elektrotechnických součástek, společnost AVX, soustředí síly na výrobu kondenzátorů do plicních ventilátorů. Anglická firma Smith Medical na ně spěchá, plánuje totiž vyrobit 10 tisíc plicních ventilátorů pro nemocnice a zdravotnická zařízení. Další výrobky z AVX míří do životně důležitých lékařských přístrojů a zařízení jako jsou mobilní rentgeny, CT systémy, ultrazvuky a monitory zdravotního ostavu pacientů.

 

12. duben: O velikonočních svátcích lidé zvolnili v dodržování vládních nařízení. Strážníci městské policie upozorňují občany, aby při pobytu ve veřejném prostoru měli zakrytý nos a ústa a dodržovali mezi sebou dvoumetrový odstup. Dle zjištění strážníků toto nařízení nejvíce porušují cyklisté. Cyklisté si mohou sundat roušku pouze tam, kde nepotkávají další cyklisty ani osoby. Ve městě nebo na cyklostezce, kde se pohybují chodci, bruslaři a další cyklisté, je nutné mít roušku na obličeji i při jízdě na kole!
I nadále platí, že na nezbytně nutnou dobu se smí pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob (s výjimkou členů domácnosti). Městská policie proto apeluje na občany, aby v této nelehké době nařízení důsledně dodržovali, vzájemně se tak neohrožovali a vyhnuli se tak případným sankcím.

 

14. duben: Donáška knih seniorům funguje od uzavření knihovny kvůli vládním opatřením, tj. od 13. března. Senioři si mohou telefonicky nebo e-mailem objednat konkrétní publikace a ty jim zpravidla jednou týdně rozváží dobrovolnice paní Mirka Fišerová až domů přede dveře. Vrácené knihy bývají uloženy přibližně na týden do „karantény" a teprve potom jsou zařazeny do fondu knihovny. Po domluvě lze výjimečně objednané knihy vyzvednout i přímo před budovou knihovy. K dnešnímu dni bylo rozvezeno celkem 730 zapůjčených knih.

 

20. duben: Městský úřad v Lanškrouně, který byl od 18. března uzavřen, se opět otevřel pro veřejnost. Od 20. dubna funguje ve standardních úředních hodinách, přesto je nutné při vstupu do budov MÚ dodržovat stanovená opatření: vstupovat v rouškách, používat dezinfekci, udržovat rozestupy 2 m, vstupovat jednotlivě, dokumenty podávat přes podatelnu s přednostním využitím elektronické formy podání.

Od 20. dubna je možné v celé republice pořádat farmářské trhy, v Lanškrouně se budou první trhy konat 15. května. Budou probíhat pravidelně jednou za 14 dní v sudých týdnech, vždy v pátek od 8 do 16 hodin na náměstí J. M. Marků. Fungují řemesla s provozovnou, autobazary a autosalóny. Profesionální sportovci mohou trénovat venku s vyloučením veřejnosti a v menších skupinách. Mohou se konat svatby s účastí max. 10 lidí.

 

23. duben: Vláda ČR rozhodla o urychlení uvolnění některých opatření. Od 27. dubna je možné otevřít obchody do 2500 m2 s vlastním vchodem, posilovny, autoškoly, knihovny, zoo, botanické a dendrologické zahrady, konat bohoslužby pro max. 15 osob.
Za předpokladu, nedojde ke zhoršení epidemiologické situace dojde ke zrušení dalších zákazů v termínech od 11. a 25. května.

23. dubna začala studie kolektivní imunity vůči Covid-19. Testováno bude zhruba 27 tisíc lidí ve čtyřech lokalitách, a to v Praze (Náměstí Míru, Zítkovy sady a Kateřinská zahrada), Brně a okolí (Moravské náměstí, Bohunice na P před Campusem MU), Olomouci (Hypermarket Globus) a okolí a Litoměřicích. Odděleně proběhne studie i v Litovli a Uničově. Sběr dat potrvá 7 až 8 dnů.


24. duben: celostátně je zrušen zákaz volného pohybu osob. Cesty do zahraničí jsou možné, ale při návratu bude nutné mít negativní testy na koronavirus, nebo jít na 14 dní do karantény. Je povoleno sdružovat se v počtu do 10 osob. V souvislosti s tím zasedala Bezpečnostní rada města a od 24. dubna jsou v Lanškrouně otevřena dětská hřiště, atletický stadion, dopravní hřiště a skatepark. Venkovní hřiště dosud byla obehnána červenobílou páskou a jejich používání bylo zakázáno.

 

27. duben: V Lanškrouně se otevírá Infocentrum a provozovny do 2 500 m2. U obchodů s textilem platí zákaz zkoušení zboží, vrácené zboží musí na tři dny do "karantény". V Knihkupectvích nelze listovat v knihách. V otevřených posilovnách a fitness centrech není možné využívat zázemí, tj. šatny a sprchy.

Od 27. dubna se mohou konat za přesně definovaných podmínek bohoslužby do 15 osob. V katolickém kostele sv. Václava se bohoslužby zatím sloužit nebudou, podle vyjádření lanškrounského kněze Zbigniewa Czendlika v Orlickém deníku mše pro 15 lidí nic neřeší.
Ani v evangelickém kostele Husův dům se bohoslužby zatím nekonají. Od velikonočních svátků zde bohoslužby probíhají v online verzi a dle sdělení Daniela Tomeše se s farníky domluvili, že je v kostele obnoví až po úplném uvolnění vládních opatření.

Otevřeny mohou být rovněž knihovny. Městská knihovna v Lanškrouně je ale zatím nadále uzavřená veřejnosti, poskytuje dovoz knih seniorům. Knihy po vrácení musí být uloženy na několik dní do karantény a teprve potom mohou být zařazeny do fondu knihovny.

 

28. duben: Stav nouze v České republice byl prodloužen do 17. května 2020.

29. duben: Přestože vláda již zrušila opatření o bezplatném parkování, v Lanškrouně stále platí rozhodnutí bezpečnostní rady města o dočasném zrušení zpoplatnění parkovného. Takže v centru města je parkování pořád ještě zdarma.

 

1. květen: Povinnost nosit roušky přestává platit pro děti 2-7 let v MŠ či dětské skupině, umělce při divadelních představeních, koncertech, natáčení filmů..., moderátoři a redaktoři v TV a rozhlasu, osoby s dušebními poruchami.

 

2. květen: Parkování v centru města je znovu zpoplatněno. Nové parkovací automaty se spustí od 2. května. Prozatím je platba možná pouze mincemi. Platební karty a mobilní aplikaci bude možné využít počátkem letních prázdnin.

Od 2. do 16. května: Zápis dětí do mateřských škol probíhá dle školského zákona v termínu od 2. do 16. května. Letos vzhledem k vyhlášeného nouzovému stavu se koná elektronickou formou, bez přítomnosti dětí. Ve výjimečných případech je možné si telefonicky domluvit osobní podání přihlášky.

 


4. květen: Městská knihovna se otevírá veřejnosti, prozatím s upravenou otevírací dobou a při respektování opatření, jako je dezifekce rukou, nošení roušky, dodržování maximálného počtu 5 osob, rozestupu 2 metry a omezení doby pobytu v knihovně.

 

11. květen: Otevírají se provozovny v obchodních centrech, zahrádky v restauracích, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické a masérské služby, muzea, galerie, hrady, zámky apod.
Mohou se konat sportovní, kulturní, společenské akce, bohoslužby a svatby za účasti max. 100 osob.  Lanškrounské kino zahajuje v 19:30 hod. filmem Neviditelný. Obnoví se činnost zájmových kroužků a výuka ZUŠ. V obchodech je možné zkoušet si oděvy. 

Po dvouměsíční přestávce se mohli do školních lavic žáci devátých tříd. Tentokrát chodí do školy dobrovolně a jsou to převážně ti, kteří mají zájem se intenzivněji připravovat na přijímací zkoušky na střední školy. Lanškrounské děti se učí dva dny v týdnu a mají celkově dvě hodiny českého jazyka a dvě hodiny matematiky. Přitom musí dodržovat stanovená hygienická pravidla a v místnosti může být maximálně 15 žáků, kteří sedí v lavicích po jednom. A jaký mají lanškrounští deváťáci o výuku zájem? Na ZŠ A. Jiráska jsou dvě deváté třídy a ze 40 žáků jich nyní do školy chodí 26. Dvě deváté třídy jsou rovněž na ZŠ B. Smetany, kam z 52 žáků nyní chodí 28. ZŠ Dobrovského má jednu devátou třídu s 20 žáky a nyní jich do školy dochází 14.

V souvislosti s rozvolňováním vládních opatření se v plném rozsahu obnovuje autobusová doprava včetně školních autobusů. Začínají se obnovovat některé železniční a autobusové spoje přes hranice (při návratu platí prokázat se negativním testem nebo podstoupit dvoutýdenní karanténu).

 

12. květen: Na základě rozvolňování vládních opatření se veřejnosti otevře Městské muzeum Lanškroun, otevírací doba se nemění.

 

15. květen: Farmářské trhy se vracejí, v pátek začínají na nám. J. M. Marků v 8 hodin a potrvají do 16 hodin.

 

16. květen: Podle MFD přibývá společností, které vyrábějí ochranné pomůcky. Pardubický kraj podpořil dotací ve výši 7 mil. Kč jedenáct projektů, mezi nimi i lanškrounskou společnost Alema. Píše: Nízkonákladové polomasky s vyměnitelným filtrem ve verzi FFP2 a FFP3 chce vyrábět firma Alema z Lanškrouna, která má vlastní vstřikovnu plastů. Dokončuje konstrukci masek a výrobních forem, zvažuje i produkci filtrů, do nichž by nakupovala filtrační materiál. „Možná kapacita jsou i tisíce masek denně. Uvidíme podle poptávky," řekl jednatel společnosti Jiří Vaňous.

 

 

17. květen: Po 66 dnech končí nouzový stav

Řada omezení ale platí dál. Patří mezi ně:

- Lidé musejí až do 25. května všude kromě svého bydliště nosit roušky. Výjimku mají děti do dvou let, žáci a studenti na zkouškách a ve školách, někteří hendikepovaní a umělci.
- Na veřejnosti je možné být maximálně v desetičlenné skupině. Umělecké, sportovní, náboženské, spolkové a jiné akce jako např. svatby a bohoslužby nesmí překročit 100 osob. Pořadatelé musí zajistit dvoumetrový odstup, platí zákaz společných šaten, sprch, umýváren...
- Do Česka mohou vstoupit cizinci, kteří zde mají rodinné příslušníky, nebo vstupují kvůli práci či studiu. Výjimky jsou také při pohřbu, svatbě či návštěvě lékaře.
- Češi mohou vycestovat, při návratu však musí předložit negativní test na koronavirus, nebo skončí v karanténě.
- Zavřeny zůstávají vnitřní prostory restaurací, výjimka platí pro zaměstnanecké jídelny.
- Zákaz platí pro taxislužby, vnitřní bazény a koupaliště, sauny, tetovací salóny, hrady a zámky. Ubytovací služby fungují jen pro lázně, školní ubytovny a cizince na pracovních cestách.
- Otevřené provozovny dbají na dvoumetrový odstup, musí zajistit dezinfekční prostředky a rukavice pro personál i zákazníky. Totéž se týká venkovních trhů, kde navíc platí zákaz ochutnávání.
- Kadeřnictví, kosmetická a masérská studia musí dodržovat nošení roušek, poskytovat antibakteriální prostředky a zajistit dostatečný odstup. Jednou denně musí dezifikovat podlahu.

 

Od 21. května je zrušen zákaz návštěv v Domově pro seniory Lanškroun. Návštěvy jsou povoleny za předpokladu dodržení opatření, např. dezinfekce rukou, měření teploty, vyplnění zdravotního dotazníku (vlastní propisovačkou), použití roušky, dodržení návštěvní doby, omezeného počtu návštěv ke klientovi atd.

 

22. květen: V Lanškrouně byl ukončen projekt NEJSTE NA TO SAMI, během něhož 39 dobrovolníků zajišťovalo v době nouzového stavu nákupy seniorům. Od 16. března si mohli senioři telefonicky objednat nákup potravin či dodávku léků. Linka byla dostupná padesát pracovních dní od 7 do 10 hodin, dobrovolníci doručili 169 nákupů, průměrně 3,4 za den. Nejvíce senioři telefonovali v prvních čtyřech týdnech, kdy bylo vyřizováno i sedm nákupů denně. Naprostá většina, 78 % volajících, chtělo zajistit nákup potravin, zbývajícím 22 % byly zajišťovány léky a roušky. Organizátoři se snažili o individuální přístup a nákup zajistit v prodejně, na niž jsou senioři zvyklí. Většina upřednostňovala Qanto, Penny market a Lidl, dále Albert, Kaufland, Konzum a Pekařství Sázava. Dobrovolníci byli ve věkové skupině od 15 do 50 let. Jednalo se o studenty, soukromé podnikatele, kteří ze dne na den museli zavřít své provozovny, ale i o lidi, kteří chodí do zaměstnání a část svého volného času věnovali nákupům pro nejohroženější skupinu obyvatel našeho města. Koordinaci dobrovolníků a příjem objednávek od seniorů měla na starosti Martina Brýdlová.

Ceny pohonných hmot v Lanškrouně stále ještě klesají:

Agrochem, ul. Nádražní
Natural 95                      24,90 Kč
Diesel                             24,90 Kč

AVIA, ul. Kralická
Super 95 Q Max             25,90 Kč
Diesel Q Max                  26,80 Kč

Coop, ul. Nádražní
95                                   24,60 Kč
D                                     24,30 Kč

La 24 s.r.o., ul. Dvořákova
Natural 95                       24,20 Kč
Diesel                              24,30 Kč

PRIM, ul. Dobrovského
Natural 95                       24,90 Kč
Diesel                              24,90 Kč

 

25. květen: Je zrušen zákaz návštěv v lanškrounském Domově pro seniory. Je třeba však dodržovat přísná hygienická pravidla jako dezinfekci rukou, měření teploty, nošení roušky. K jednomu klientovi mohou pouze dva návštěvníci a je nutné také dodržovat stanovená pravidla pohybu v areálu.

Dochází k dalšímu výraznému uvolnění dříve přijatých nařízení:
- Nošení roušek ve venkovních prostorách je dobrovolné. To však neplatí pro vnitřní prostory staveb (mimo bydliště), v prostředcích veřejné dopravy a na všech ostatních místech, kde se nacházejí alespoň dvě osoby v bližší vzdálenosti než dva metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.
- Je obnoven provoz v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Školní docházka je dobrovolná.
- Je možné pořádat akce s účastí 300 osob za předpokladu dodržení hygienických a distančních opatření.
- Otevírají se vnitřní prostory restaurací za předpokladu dodržení hygienických a distančních opatření.
- Otevírají se ubytovací zařízení a hotely.

V posledním květnovém týdnu, tj. od 25. května, se na středních odborných školách uskutečnily praktické maturitní zkoušky. V Lanškrouně se týkaly dvou škol, a to Střední odborné školy a středního odborného učiliště a Střední zemědělské školy a veterinární. Na SZeŠ v Lanškrouně skládalo praktickou zkoušku 70 žáků a to v oborech agropodnikání a veterinářství, tato témata korespondují s teoretickou částí maturity.


26. květen: Je zrušena doba vyhrazená pro nákupy seniorů a zdravotně postižených (8-10 hodin). Přestává platit povinnost pro kadeřníky a kadeřnice nosit kromě roušky i ochranný obličejový štít.
Otevírají se všechny silniční a železniční přechody s Německem a Rakouskem. Kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem budou pouze namátkové. Nadále je ale povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc Covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.


27. květen: Češi a Slováci mohou mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění Covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

 

V týdnu od 1. června se konaly na SŠ a SOU Lanškrouna, na SZeŠ Lanškroun a na Gymnáziu Lanškroun státní maturity.

 

8. červen: Dochází k dalšímu uvolnění opatření proti Covidu-19. Zvyšuje se počet lidí, kteří mohou přijít na hromadné akce na 500. Na 500 osob se zvedá maximální počet osob na všech hromadných akcích, tj, sportovních, kulturních, náboženských, spolkových, tanečních a dalších podobných akcích a shromážděních. Stejné omezení platí pro výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce a oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé a také pro demonstrace.
V kinech a divadlech se nemusí dodržovat rozestupy, roušky jsou zde však stále nutné. Rouška není nutná při pobytu v bazénu a kolem něj. Nemusejí ji mít ani televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu pokud dodží dvoumetrový odstup.
Zvyšuje se maximální počet návštěvníků zoologických zahrad, botanických zahrad a arboret na 250 lidí na hektar, dosud jich mohlo být 150.
Vnitřní prostory restaurací mohou být stále otevřené jen do 23. hodiny, ale omezení pro zahrádky se ruší, ty mohou být otevřeny i po 23. hodině. Zaměstnanci v sociálních službách se nebudou muset pravidelně testovat na koronavirus.
Do škol se vracejí také žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci, kteří letos nematurovali. Ti jsou posledními, kdo se do lavic od 11. března nemohli podívat. Žáci 2. stupňů základních škol mohou chodit do školy na konzultace i třídnické hodiny. Stejně jako u prvního stupně nebo žáků posledních ročníků základních a středních škol není docházka povinná. Děti jsou ve školách rozděleny do skupin nejvýše po 15.
Konají se přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia.

 

9. červen: Konaly se přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Protože se v první polovině března zavřely školy, děti se od té doby učily z domova.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výjimku ze zákazu akcí nad 500 osob pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím. Výjimka je platná od 15. hodiny. Od 18 hodin se ve více než 160 českých městech konaly demonstrace proti vládě svolané spolkem Milion chvilek. V Lanškrouně se na náměstí J. M. Marků sešla přibližně stovka lidí.

 

15. červen: Ve venkovních prostorách se už nemusí nosit roušky ani v místech, kde jsou lidé blízko u sebe (nadále platí nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a v MHD).

Je povolen prodej občerstvení na trzích a švédské stoly v restauracích.

Kina a divadla mohou nabízet občerstvení, diváci ale nesmějí jíst a pít přímo v hledišti, kde není zajištěné zachování odstupu.

V kadeřnictvích se nemusí dodržovat odstup alespoň dva metry od ostatních.

Při zachování oddělených skupin po maximálně 500 lidech lze vpustit na hromadné akce až 2500 lidí. Účastníci akcí se nesmějí pohybovat mezi sektory a musí dodržovat odstup nejméně 1,5 metru od lidí, kteří nejsou z jejich domácnosti.

Negativní testy na nemoc covid-19 dál potřebují cizinci i čeští občané, kteří do ČR přijedou z polského Slezského vojvodství, Portugalska a Švédska. Většinu evropských zemí, včetně dalších částí Polska, vedou české úřady v kategorii s nízkým rizikem nákazy. Při cestě z nich nepotřebují testy Češi ani cizinci. Středně rizikové jsou Belgie a Velká Británie, při cestě z těchto zemí do ČR musí mít negativní testy na covid-19 cizinci. Pokud by lidé potřebný test neměli, musejí být po příjezdu 14 dní v karanténě (dosud ČR zrušila povinnost prokázat se negativním testem pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko).

 

22. červen: Uvolňují se další opatření přijatá v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vracejí k běžnému provozu.
Zvyšuje se kapacita účastníků pro konání hromadných akcí z 500 na 1 000 lidí.
Umožňuje se konání veletrhů a sportovních akcí s maximální účastí do 5 000 lidí ve stejný čas.
V lázních se ruší limit deseti lidí pro skupinové procedury a rozvolňují se pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.
České dráhy vypraví první dálkové a regionální vlaky do Polska. Jde o poslední sousední zemi, která otevřela hranice.

 

Od 1. července mohou lidé v Česku odložit roušky také ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru je dál povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních a také ve vnitřních prostorách (i v taxi) v místech s vyšším výskytem nemoci například v Praze a na Karvinsku.
Od července rovněž padá dosud platné nařízení, podle kterého musejí restaurace mezi 23. hodinou a šestou ráno zůstat zavřené.

 

18. červenec: Zhoršující se epidemiologická situace přiměla hygieniky, aby znovu nařídili nošení roušek. Povinnost nosit roušku v jednotlivých oblastech se řídí aktuální emidemiologickou situací. Platí v Praze v metru, v jiných dopravních prostředcích je doporučeno, stejně jako při akcích nad 100 lidí (kino, divadlo). V Moravskoslezském kraji je povinné nosit roušku ve všech vnitřních prostorách a v MHD, dále při všech veřejných akcích (ty jsou povoleny jen do 100 lidí). Na Karvinsku a Fýdecko-Místecku tato opatření platí již od 29. června. Ve Větrném Jeníkově, které je ohniskem nákazy, je nutné nosit roušky na veřejných místech a v autobusech. V Jihlavě a Telči je povinnost nosit roušky od 14. července v městské hromadné dopravě, v motorových vozidlech, v provozovnách jako je kadeřnictví, manikúra či pedikúra, v maloobchodních prodejnách a nákupních centrech, zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb a také na veřejných akcích konaných uvnitř i venku.

 

23. červenec: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil nová plošná omezení kvůli rostoucím počtům nákazy covid-19. Od půlnoci z pátku na sobotu (z 24. na 25. července) jsou znovu povinné roušky na akcích konaných v budovách nad 100 osob. Od pondělí 27. července se omezuje maximální počet účastníků hromadných akcí na 500.
Povinné roušky na vnitřních akcích nad 100 osob budou i v případě svateb a pohřbů.
Povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 osob se netýká MHD nebo obchodních center. Jde primárně o taneční akce, kluby, koncerty.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha koronavirus neproniká mezi zranitelné vrstvy obyvatelstva a nejsou zatíženy nemocnice. „Nemůžeme říci, že se odehrává nekontrolované šíření nákazy,“ uvedl.

 

1. srpen: Od soboty 1. srpna platí ve všech pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje povinnost nosit roušky i pro pacienty, a to jak ambulantní, tak hospitalizované! I přes červencové rozvolnění jsou nemocniční areály jedny z mála míst, kde povinnost mít zakryté dýchací cesty trvá. Tato povinnost se vztahuje opět i na hospitalizované pacienty, dovoluje-li to jejich zdravotní stav. Pacienti si musejí nasadit roušku, pokud se pohybují po oddělení mimo svůj pokoj nebo v jiných uzavřených prostorách nemocnice. Ochranu dýchacích cest musejí nasadit také klienti nemocničních lékáren.

 

Od 1. září jsou roušky povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních včetně lékáren, úřadech, prostředcích veřejné dopravy a volebních místnostech. Zůstává jejich povinné nošení na vnitřních akcích nad sto osob, např. v divadlech a kinech, ale také na svatbách a pohřbech konaných ve vnitřních prostorách. Od 1. září se také zkrátí izolace pro lidi s pozitivním testem na covid-19 a karanténa pro ty, kteří se s nimi dostali do kontaktu, ze 14 na deset dní.
Roušky nejsou povinné ve školách, v obchodech a obchodních centrech, v restauracích, barech a klubech, ve službách (kadeřnictví, manikúra atd.) a posilovnách.
Povinnost nosit roušku se nevztahuje např. na děti do dvou let, osoby s poruchou mentálních schopností, s poruchou autistického spektra atd., moderátory a redaktory, divadelníky, snoubence a hosty při sňatečním obřadu, osoby v lázeňských prostorách, řidiče veřejné hromadné dopravy, soudce a další účastníky soudních řízení, hospitalizované pacienty, uživatelé sociálních služeb.

 

10. září: Od čtvrtka 10. září platí povinnost mít zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách po celé České republice. Týká se i pohybu v chodbách činžáků a paneláků. Výjimkou jsou např. žáci, studenti a pedagogičtí pracovníci ve třídách, děti do dvou let, osoby s poruchou mentálních schopností, s poruchou autistického spektra atd., moderátoři a redaktoři, divadelníci, snoubenci a nejbližší příbuzní při sňatečním obřadu a fotografování, osoby v lázeňských prostorách, řidiči veřejné hromadné dopravy, soudci, hospitalizovaní pacienty, uživatelé sociálních služeb apod.

 

Od 11. září do odvolání opět platí na základě rozhodnutí Epidemiologické komise Nemocnice Pardubického kraje ve všech pěti zařízeních NPK (tj. Pardubické nemocnici, Chrudimské nemocnici, Svitavské nemocnici, Litomyšlské nemocnici a Orlickoústecké nemocnici) zákaz návštěv. Na doprovod u porodu se tento zákaz nevztahuje.
Výjimku z opatření mají návštěvy u dětských pacientů, osob se sníženým intelektem a doprovod u porodu. Po domluvě s ošetřujícím personálem mohou návštěvy i nadále k pacientům v terminálním stadiu nemoci. Ve všech případech je však nutné, aby návštěvy nevykazovaly známky respiračního onemocnění nebo neměly zvýšenou teplotu. Všichni musejí být vybaveni ochranou nosu a úst, případně dalšími ochrannými pomůckami.

 

18. září: Ve školách od druhého stupně základní školy se od pátku 18. 9. zavádí povinnost nosit roušky po celou dobu pobytu ve škole včetně tříd.
Otevírací doba provozoven stravovacích služeb se nově s platnotí od noci z 18. na 19. 9. plošně zakazuje od 24:00 do 6:00 hodin.

 

Od 21. září se nově otevírá odběrové místo pro pacienty s příznaky a podezřením na nákazu koronavirem v Ústí nad Orlicí. Dosavadní odběrová místa v Pardubicích a Litomyšli nestíhají, proto budou v Pardubickém kraji otevřena další, a to v Orlickoústecké nemocnici (vstup z ulice J. a J. Kovářů) a v Chrudimi. V provozu budou vždy v pondělí, středu a pátek od 8 do 12 hodin Na odběry je možné se objednat pouze prostřednictvím rezervačního formuláře, který je k dispozici na stránkách nemocnice. Krajské nemocnice mají k dispozici asi 160 lůžek pro covid pozitivní pacienty, z toho je asi 70 lůžek intenzivní péče.

Odběrová místa v Pardubickém kraji:

Pardubická nemocnice – odběrová místnost 1 – budova č. 8:
pondělí–pátek: 8.00–13.00
sobota–neděle: 7.00–9.00

Pardubická nemocnice – odběrová místnost 2 – budova č. 8:
pondělí–pátek: 8.00–11.00

Litomyšlská nemocnice – budova C (první budova vlevo za vrátnicí):
pondělí–pátek: 7.00–14.00

Chrudimská nemocnice – budova vedle vrátnice u hl. vstupu (budova bývalé zdravotnické záchranné služby)
pondělí, středa, pátek: 8.00–12.00

Orlickoústecká nemocnice – vstup z ulice J. a J. Kovářů
pondělí, středa, pátek: 8.00–12.00

 

21. září: Hejtman Martin Netolický uvedl, že v Pardubickém kraji je z vysokých škol uzavřena Univerzita v Pardubicích včetně její pobočky v Litomyšli s účinností do konce října. Uzavřeny jsou dvě střední školy, a to Gymnázium v Poličce a soukromá střední škola v Litomyšli. Uzavřeny jsou též tři základní školy v obcích na Svitavsku. Zavedena je také povinnost nosit ochranu dýchacích cest (ústenky, šátky) u veřejných akcí včetně venkovních nad 100 účastníků. Všem poskytovatelům zdravotní a sociální péče je doporučeno, aby do odvolání zakázali návštěvy v pobytových zařízeních.

 

Od 24. září vyhlásil nový ministr zdravotnictví Roman Primula další epidemiologická opatření trvající po dobu 14 dní, tj. do 7. října:
- Omezuje se shromažďování. Na venkovních sportovních akcích může být maximálně 2 tis. sedících lidí. Na vnitřních sportovních akcích může být maximálně tisíc lidí.
- Bary a restaurace mohou být otevřeny jen do 22 hodiny (dosud platilo, že musí být zavřené od půlnoci do šesti ráno).

 

25. září: Ministr zdravotnictví Roman Prymula po svém jmenování vyzval ředitele škol, aby na pátek 25. září vyhlásili ředitelské volno, čímž by vzniklo čtyřdenní volno a podle Prymuly i čas na útlum epidemie. Společný postup v podobě nevyhlášení ředitelského volna zvolily všechny lanškrounské základní školy. „Za zřizovatele nic nenařizujeme, je to v kompetenci ředitelů, jednotný názor je: ředitelské volno nenařizovat a v pátek učit,“ řekl starosta Radim Vetchý. 25. září se tedy učilo na všech lanškrounských základních školách, tj. ZŠ A. Jiráska, ZŠ Dobrovského, ZŠ B. Smetany a ZŠ Dolní Třešňovec. Celkově v ČR ředitelské volno vyhlásilo přibližně 15 % základních a středních škol.

 

Od 26. září je omezena možnost návštěv v lanškrounském Domě pro seniory. Návštěvy jsou možné od 8 do 11 hodin a od 13:30 do 16:30 hodin, musí mít ochranné prostředky dýchacích cest, při příchodu i odchodu si dezinfikovat ruce, je jim změřena teplota, musí vyplnit dotazník o bezinfekčnosti a respektovat ještě další dílčí opatření.

 

28. září: Ředitel Sociálních služeb Lanškroun Ing. Milan Minář oznámil, že u jedné z klientek byla zjištěna pozitivita na Covid-19, a proto vyhlašuje zákaz vstupu všech cizích osob do prvního až čtvrtého nadzemního podlaží budovy.
Sociální služby Lanškroun mají celkovou kapacitu 82 lůžek. Z toho je 46 lůžek určeno pro Domov pro seniory, kde je průměrný věk klientů 85,4 let. 31 lůžek je využíváno klienty Domova se zvláštním režimem, kde je průměrný věk 84,9 let. Pro odlehčovací službu slouží 5 lůžek (přechodný pobyt max. na dobu 3 měsíců), průměrný věk klientů je 85 let. (Data platná ke konci roku 2019)

 

30. září - Volby v mimořádné době. V krajských volbách mohou hlasovat i lidé s nařízenou karanténou nebo izolací. Odvolit mohou tzv. drive-in, tedy z auta, ve středu 30. září v čase od 7 do 15 hodin. V Pardubickém kraji se takto bude hlasovat ve všech okresních městech. Pro občany Lanškrouna a okolí tedy budou nejbližší drive-in volební stanoviště v Ústí nad Orlicí (parkoviště Aquaparku – letního koupaliště, ulice V Lukách) a ve Svitavách (parkoviště u sportovního stadionu, ulice U Stadionu).
Druhou možností hlasování jsou pro voliče v karanténě přenosné schránky. Tu je potřeba si objednat nejpozději do čtvrtka do 20:00 na telefonním čísle 702 127 641 nebo 702 126 717.
Všichni ostatní mohou hlasovat ve volebních místnostech na běžných adresách v pátek 2. října od 14 do 22 hodin nebo v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin. I ve volebních místnostech ale bude režim jiný než dříve. Při vstupu do budovy je nezbytné nasadit si ochranu úst a nosu. Při identifikaci a na vyzvání komise je ale volič povinen si roušku na okamžik sundat. Před vstupem do místnosti je povinná dezinfekce rukou, všichni by pak měli dodržovat dvoumetrové rozestupy.

 

2. a 3. říjen: Volby do zastupitelstva Pardubického kraje probíhaly kvůli pandemii Covid-19 ve znamení bezpečnostních opatření. Před vstupem do místnosti byla povinná dezinfekce rukou, všichni pak měli dodržovat dvoumetrové rozestupy. Při vstupu do volební místnosti museli mít voliči nasazenou ochranu úst a nosu. Při identifikaci byl ale volič povinen na vyzvání komise odstoupit dva metry a na okamžik roušku sundat.
Hlasovat mohli i lidé s nařízenou karanténou nebo v izolaci, a to s dvoudenním předstihem formou drive-in. Stanoviště byla ve všech okresních městech, pro občany Lanškrouna a okolí bylo nejbližší drive-in volební stanoviště v Ústí nad Orlicí na parkovišti Aquaparku - letního koupaliště a v ulici V Lukách. Lidé v karanténě mohli též hlasovat do přenosné urny.

 

5. říjen: Vláda vyhlásila od pondělí 5. října nouzový stav, který potrvá 30 dní.

Opatření přijatá v rámci nouzového stavu mají zabránit šíření epidemie Covidu-19. V platnost vstupuje od 5. října zákaz hromadných akcí, ve vnitřních prostorách se může účastnit maximálně 10 osob a ve vnějších 20 osob. Výjimou jsou soudní procesy, jednání zastupitelstev, pracovní kolektivy, členové jedné rodiny. Nadále fungují bazény, akvaparky, posilovny. Bohoslužeb se může účastnit maximálně 100 lidí a nesmí se na nich zpívat.
V restauracích může být u jednoho stolu max. šest osob.
Sportovní utkání mohou probíhat, ale bez diváků. Na utkání může být max. 130 osob. Zájmová sportovní činnost je omezena na 20 lidí. Počet diváků v divadlech a kinech je omezen na 500 lidí, zrušeny jsou přestávky na občerstvení. Zakázána jsou operní a muzikálová představební a další pěvecké akce. Na základních školách je zrušena hudební a tělesná výchova.
Na 14 dní jsou uzavřeny školy v regionech označených červenou či oranžovou barvou, mezi takové patří i všechny čtyři okresy Pardubického kraje včetně Orlickoústeckého.

Od 5. října je zavedena distanční výuka vyššího gymnázia v Lanškrouně. Z rozhodnutí Krajské hygienické stanice přechází ročníky vyššího gymnázia (1. - 4. ročník, kvinta - oktáva) od pondělí 5. 10. 2020 na distanční výuku, která bude probíhat dle pravidelného rozvrhu (v systému Bakaláři).

Na SOŠ a SOU Lanškroun přechází teoretická výuka na distanční. Bude probíhat dle pravidelného rozvrhu ve školním systému Bakalář. Odborný výcvik probíhá i nadále dle platného rozvrhu v budovách školy a je stejně jako distanční výuka povinný.

 

7. říjen:  Respirátory pro pedagogické i nepedagogické pracovníky škol v úterý 6. října opustily centrální sklad v Opočínku u Pardubic a jsou distribuovány po celé České republice. Každý zaměstnanec na základních, středních i mateřských školách by měl dostat 10 respirátorů. Celkem stát uvolní 2,9 milionů respirátorů. Rozvoz zajišťují hasiči. 7. října byly respirátory distribuovány i v Pardubickém kraji na jednotlivé stanice v kraji, kde si je přebírají dobrovolní hasiči a ti je dále převáží do příslušných škol.

 

9. říjen: Na dva týdny byla přijata další opatření, která mají zbrzdit šíření koronaviru a zabránit kolapsu zdravotnictví. Zkracuje se provozní doba v restauracích, hospodách a barech, zavíračka je ve 20 hodin. U stolu mohou sedět pouze čtyři osoby. Do obchodů a provozoven mohou vstupovat lidé ve skupinkách maximálně po dvou, toto omezení se nevztahuje na mladší 15 let, které doprovází jiný zletilý člověk ze stejné domácnosti. Uzavírají se posilovny a vnitřní koupaliště.

 

12. říjen: Na distanční výuku nastupují žáci druhého stupně základních škol. Učí se po týdnu tzv. „na střídačku", aby ve škole bylo přítomna vždy jen polovina žáků. Družiny, mateřské školy a první stupeň základních škol zůstávají v provozu. Omezuje se provoz školních klubů, zavírají se základní umělecké školy, výjimku má v liduškách jen individuální výuka.
Na distanční výuku přecházejí všechny střední školy. Rovněž vysoké školy s výjimkou praxí ve zdravotnických studijních programech.
Zakázány jsou návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče (výjimkou jsou návštěvy nezletilých pacientů a otcové u porodu).
V obchodních centrech mohou sedět v tzv. „gastropatrech" u stolu jen dva lidé, v ostatních restauracích čtyři hosté. Nákupní centra musí mít vypnuté v gastropatrech wi-fi, aby se tam neshlukovali mladiství a děti.

Provoz úřadů se omezuje na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na 5 hodin. V Lanškrouně je městský úřad veřejnosti otevřen v pondělí od 8 do 13 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin. Podatelna městského úřadu zůstává veřejnosti otevřena ve standardních hodinách. Infocentrum (ul. B. němcové 124) bude veřejnosti k dispozici po - pá 8 - 17, v sobotu a v neděli zavřeno.

 Dochází k utlumení kulturního života, sportu a volnočasových aktivit. Uzavírají se kina, divadla, zoologické zahrady apod. Ve vnitřních prostorách mohou probíhat jen akce za účasti maximálně 10 lidí.
Pro profesionály i amatéry se omezuje sportování. Otevřená zůstávají jen venkovní sportoviště, kde může být najednou maximálně 20 lidí. Povoleny zůstávají mezistátní zápasy, ale bez diváků.
Všechna opatření se po 14 dnech vyhodnotí a pokud se situace neuzlepší, hrozí totální karanténa.

 

14. říjen: Nová opatření začínají platit ve středu 14. října. Většina z nich, pokud není uvedeno jinak, platí do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu.
Restaurace, bary, hospody, kluby
Až do konce nouzového stavu se uzavírají. Povoleno je pouze výdejní okénko s provozem do 20 hodin. Platí zákaz sdružování více než šesti osob a zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.
Výjimku mají hotelové restaurace, které však musí mít za dodržení hygienických opatření otevřeno jen pro své hosty a jen do 20 hodin.
Sdružování osob
Uvnitř i venku se v jednu chvíli může shlukovat maximálně šest lidí. Výjimky mají rodiny či různá zasedání, například politických stran, zastupitelstev a podobně. Výjimku naopak nemají ani sportovci.
Roušky
Nově se budou roušky - už od úterý 13. října - nosit nejen ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě, ale také na venkovních zastávkách a nástupištích hromadné dopravy.
Školy
Od středy se budou na dálku učit už všichni žáci a studenti, tedy jak na základních, tak středních, vyšších odborných i vysokých školách. Pouze mateřské školy zůstanou v běžném provozu. Státem bude zajištěna péče o děti pracovníků integrovaného záchranného systému a zdravotních sester, lékařů a sociálních pracovníků. Do lavic se žáci - minimálně ti na prvním stupni - vrátí v pondělí 2. listopadu po podzimních prázdninách, které jsou letos prodlouženy na celý týden od 26. do 30. října. Ošetřovné mohou pobírat rodiče dětí do 10 let včetně, a to ve výši 60 procent z denního vyměřovacího základu, přičemž minimálně se bude jednat o 400 korun. Zavřené budou i školní družiny, zakazují se školy v přírodě a zakazuje se i výuka na základních uměleckých školách v podobě jeden na jednoho. Zakazuje se praktická výuka na středních školách, která měla dosud výjimku. Změna se týká také ubytování žáků a studentů. Zakazuje se pobyt žáků a studentů na internátech, v domovech mládeže i pobyt vysokoškoláků na kolejích, pokud mají jiné bydliště v ČR. Výjimku mají např. studenti s nařízenou pracovní povinností. Zakazuje se osobní přítomnost vysokoškolských studentů s výjimkou zkoušek do 10 osob. Zákaz se ale nevztahuje na studenty všeobecného lékařství, zubního lékařství a farmacie.

Vedení Pardubického kraje vybralo školy a v případě, že by došlo k uzavření MŠ i školky, jejichž pracovníci se postarají o děti zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách či bezpečnostních sborech. Zařízení mohou využívat děti od 3 do 10 let (vždy maximulně 30 dětí).
V Lanškrouně byly pro tyto účely vybrány ZŠ B. Smetany a MŠ Wolkerova. Péče o děti v ZŠ Smetanova je poskytována v budově školy na Palackého ulici 204, a to od 14. října do 1. listopadu 2020 v době od 6.15 do 16.00 mimo soboty, neděle a státní svátky (podle zájmu rodičů tedy i v době podzimních prázdnin v posledním říjnovém týdnu).

 

 


Od 19. října platí pro účast na svatbách a pohřbech limit 30 osob.

Od 19. října až do odvolání zrušily ČD po dohodě s Pk 14 spojů mezi Lanškrounem a Českou Třebovou. Důvodem je přerušení výuky ve školách a menší zájem o železniční dopravu kvůli pandemii koronaviru. Ze 16 dosavadních spojů zůstávají pouze dva, a to ve 4:11 Česká Třebová-Lanškroun a ve 4:32 Lanškroun-Česká Třebová. Tyto spoje jezdí pouze v pracovní dny.

19. říjen: Orlickoústecká nemocnice přistoupila k zastavení veškerých neakutních výkonů a operací. Důvodem je zvyšující se počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 a složitá personální situace. Kvůli přesunu personálu musela být některá oddělení zcela uzavřena.

 

20. říjen : Sociální služby Lanškroun zřizují v návaznosti na zákaz návštěv Skype profil a WhatsApp. Telefonicky je možné sjednat videohovor se svým rodinným příslušníkem. V souvislosti se zákazem návštěv a vycházení klientů Domova pro seniory jsou umožněny ve výjimečných případech výjimky. Návštěvy lze povolit tam, kde to vyžaduje psychický stav či sociální situace a u klinetů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění

 

21. říjen: V platnost vstupují nová opatření proti šíření koronaviru. Nově je rouška nutná ve venkovních prostorách na veřejně přístupních místech v zastavěném území. Není nutná pokud jsou lidé od sebe dál než dva metry, sportují nebo jsou se členy rodiny. Rouška je též povinná v automobilech, výjimka platí cestují-li spolu členové rodiny anebo je-li řidič ve voze sám.

 

22. říjen: Protože Kulturní centrum Lanškroun muselo zrušit veškeré kulturní pořady, rozhodlo se přinášet kulturu občanům až do jejich obýváků. Začalo vysílat online pořady - VoiLa z L´Artu (páteční rozhovory se zajímavými lidmi), koncerty a sobotní live streamy s DJ.

 

Od 22. října do 3. listopadu (zatím) platí další opatření proti šíření koronaviru:
- Uzavření maloobchodu a služeb s výjimkou prodejen se základním sortimentem (potraviny, drogerie a lékárny, optiky, květinářství - v prodejně mohou být pouze 2 zákazníci, apod.).
- Omezení pohybu s výjimkou cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou.
- Pohyb v přírodě je možný pouze ve dvojici s výjimkou lidí z jedné domácnosti.
- Povoleny jsou pobyty v přírodě nebo na chatách.

22. říjen: V Lanškrouně je uzavřeno Městské muzeum a Městská knihovna. Všechny výpůjčky, které mají být vráceny v období nouzového stavu, budou prodlouženy. Knížky lze vracet do biblioboxu před knihovnou.
Jsou uzavřena sportoviště - skatepark, lehkoatletický stadion i sportovní hala SOŠ a SOU Na Střelnici.

 

 

26. říjen: Podzimní prázdniny se prodlužují na celý týden, žáci mají volno už od pondělí 26. října.

 

28. říjen: V platnost vstupují nová opatření proti šíření koronaviru:
- Zákaz volného pohybu od 21:00 do 4:59 hodin s výjimkou cesty do zaměstnání a zpět, cesty k výkonu povolání, cesty k zajištění bezpečnosti a pořádku, ochrany zdraví, veřejné hromadné dopravy, zásobování a rozvážkové služby, neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví či majetku, venčení psa do 500 metrů od bydliště.
- Uzavření obchodů od 20:00 do 5:00 od pondělí do soboty.
- Kompletní uzavření obchodů v neděli.
- Neplatí pro čerpací stanice, lékárny a prodejny v místech koncentrace cestujících jako jsou letiště, nádraží a prodejny v místech zdravotnických zařízení.

 

29. říjen: Město Lanškroun nabídlo od 29. října doručení nákupu domů občanům, kteří jsou covid–19 pozitivní, jsou v karanténě nebo spadají do rizikové skupiny a nemají možnost obrátit se na někoho, kdo by jim pomohl. Zaměstnanci města v pracovní dny, v dopoledních hodinách přijímají hovory a zaznamenávají objednávky. Ty by se měly omezit na základní potraviny, hygienické potřeby a léky.

 

30. říjen: Nouzový stav byl prodloužen do 20. listopadu 2020.

 

2. listopad: Nemocnice v našem okolí - Orlickoústecká, Svitavská i Litomyšlská - shánějí na méně kvalifikované práce dobrovolníky ochotné pomoci zdravotníkům, a tím jim alespoň trochu odlehčit při náročných směnách. Pracovní náplň dobrovolníků bude přizpůsobena jejich zkušenostem a vzdělání. Není nutné docházet každý den, u dobrovolníků se zdravotnickým vzděláním je vítána pomoc i na zkrácenou pracovní dobu nebo jen pár hodin denně.

Od 2. listopadu byl uzavřen provoz ZŠ na nám. A. Jiráska č. 140 a žáci přešli na distanční formu výuky. Speciální základní školy dosud jako jediné mohly fungovat.

 

3. listopad: Školní jídelna MADORET oznámila, že je z důvodu karantény nařízené KHS ÚP Ústí nad Orlicí dočasně uzavřena jídelna B. Smetany, a to od úterý 3. listopadu do pátku 6. listopadu.
Objednávky strávníků na tyto dny budou automaticky odhlášeny. Obnovení provozu se předpokládá od pondělí 9. listopadu 2020. Jídelna Dobrovského z důvodu plné provozní kapacity nepřijímá nové strávníky z řad žáků ani veřejnosti.

 

Od 9. listopadu: otevírá Městská knihovna Lanškroun tzv. vypůjční okénko. Čtenáři si mohou na základě předběžné objednávky vyzvednout dvakrát v týdnu objednané knihy.

 

Od 10. listopadu: zavedla Městská knihovna Lanškroun jednou týdně bezkontaktní donášku knih seniorům až do domu.

 

Od 16. listopadu: přebírá v Lanškrouně péči o děti od 3 do 10 let zaměstnanců vybraných profesí Dům dětí a mládeže Damián, ul. Vančurova 46. Původně, od 14. října, byla k této činnosti určena ZŠ na ul. B. Smetany. Jedná se o děti zaměstnanců: bezpečnostních sborů, městské policie, zdravotníků, v sociálních službách, ozbrojených silách, ve školství a školních jídelnách, ústavní a ochranné výchovy a České pošty.

 

Od 18. listopadu: platí v Česku nová pravidla. Do základních škol se po měsíční pauze vrací první a druhé ročníky, po dvou týdnech se otevírají také speciální školy. Děti musí mít ve třídách roušky. Platí zákaz zpěvu a tělocviku, má se často větrat. Obchody musí omezit počet nakupujících. Každý zákazník musí mít pro sebe plochu 15 m2. Prodlužuje se zavírací čas z dosavadních 19:59 na 21 hodin, odkdy začíná platit zákaz vycházení. Také výdejní okénka ve stravovacích zaříuzeních mohou být otevřena od 5 do 21 hodin. Ve stejné době mohou ve svých restauracích hotely obsluhovat ubytované hosty. Svateb, pohřbů a bohoslužeb se namísto deseti může účastnit 15 hostů. Povoleno je fungování provozovny pro stříhání psů a koček.

 

19. listopad: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince 2020.

 

23. listopad: Vláda zmírnila část opatření proti šíření koronaviru, v protiepidemickém systému PES Česko kleslo z pátého na čtvrtý stupeň. Čtvrtý stupeň je označován jako „vážný stav“. Počet nakažených v populaci je vysoký, je významné bezprostřední riziko dalšího zhoršování situace, trasování kontaktů je omezeno, probíhá komunitní šíření nákazy.
Stále ale platí povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, zavřená zůstavájí divadla, kina, muzea a galerie, bazény a vnitřní sportoviště. Až na výjimky dál platí zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních a věznicích a zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Prodlužuje se otevírací doba obchodů a výdejních okének z 20 na 23 hodinu. Zůstává omezení počtu lidí na 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. V neděli zůstávají obchody zavřené. Posouvá se zákaz nočního vycházení, a to z 21 hodiny na 23 hodinu.

 

Od 25. listopadu: Návrat žáků závěrečných ročníků středních škol k prezenční výuce. ZUŠ a jazykové školy v režimu l žák:1 učitel. Poslední ročníky VŠ se vrací k praktické, experimentální i umělecké výuce ve skupinách do 20 osob.

Od středy 25. listopadu je v Lanškrouně otevřen lehkoatletický stadion bez vnitřního zázemí a skate park. Provozní doba je od 8 do 20 hodin. Amatérští sportovci (organizovaní i neorganizovaní) mohou na sportovišti sportovat, a to maximálně v počtu 6 osob.

 

Od 30. listopadu: Návrat celého prvního stupně ZŠ, a žáků 9. tříd k prezenční výuce. Střídání druhého stupně ZŠ a nižších stupňů víceletých gymnázií v turnusech po týdnu.

Od 30. listopadu bude v souvislosti s návratem žák do školních lavic v Pardubickém kraji obnoven plný provoz v regionální železniční dopravě.

 

Od 3. prosince: Končí zákaz nočního vycházení a je možné konzumovat alkohol na veřejnosti.
Stravovací zařízení mohou otevřít. U stolu mohou být nejvýše 4 osoby a kapacita je snížena na 50 procent. Podniky musí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou.
Venku se může shromáždit nejvýše 50 osob, uvnitř 10.
Ubytovací služby mohou fungovat bez omezení.
Amatérské i profesionální sportovní soutěže se mohou konat bez účasti diváků, amatérští sportovci musí mít ve vnitřních prostorech roušky.
Muzea či galerie mohou využívat kapacitu na 25 procent.
V památkových objektech mohou být skupiny nejvýše 10 osob.
V knihovnách může být 1 osoba na 15 metrů čtverečních.
Kasina a sázkové kanceláře musí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou. Kapacita se snižuje na 50 procent.
V nákupních centrech musí být 1 osoba na 15 metrů čtverečních plochy a musí být dodrženy dvoumetrové rozestupy.
Maloobchodní prodejny musí dodržet dvoumetrové rozestupy zákazníků. Na 15 metrů čtverečních může být 1 nakupující.
Obchody budou moci být otevřeny i v neděli.
Personál služeb bude muset používat roušku či respirátor. Nebude tak povinná dvojitá ochrana například obličejovým štítem.
Svateb a pohřbů se může zúčastnit nejvýše 30 osob.
Zákaz návštěv platí i nadále až na výjimky v zařízeních sociálních služeb
Kulturní představení mají i nadále zákaz diváků.
Školství bude fungovat podle 4. stupně. Školy se do 3. stupně přesunou až od 7. prosince. Bude to znamenat zavedení rotace prezenční a distanční výuky na středních školách a pokračování tohoto systému výuky na 2. stupni základních škol. Do učeben se budou moci vrátit i 1. ročníky vysokých škol.

 

Od 5. prosince: Jsou možné návštěvy sociálních služeb jen s negativním testem na covid-19, případně s dokladem o prodělání infekce.

 

Od 7. prosince: Do třetího stupně PES přecházejí i střední a vysoké školy. Nově tak mohou na prezenční výuku (střídání týden distanční a týden prezenční) středoškoláci a studenti prvních ročníků vysokých škol. Druhý stupeň ZŠ pokračuje ve střídání prezenční a distanční výuky po týdnech.

 

Od 9. prosince: Vláda zavádí další dílčí opatření proti šíření koronaviru. Restaurace i jejich výdejní okénka mohou mít otevřeno jen do 20 hodin. Je také zakázáno prodávat a konzumovat alkohol na ulici.

 

9. prosinec: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila prodloužení nouzového stavu do 23. prosince 2020.

 

16. prosinec: Od 16. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá v celé republice zdarma dobrovolné antigenní testování obyvatel. Pro občany je spuštěn Centrální rezervační systém https://crs.uzis.cz/antigen. V Pardubickém kraji lze testy podstoupit zdarma v Pardubické nemocnici, Chrudimské nemocnici, Litomyšlské nemocnici a Orlickoústecké nemocnici. Dále také v zařízeních Medila Pardubice (www.medila.cz) a Scimed Pardubice (www.scimed.cz). Ministerstvo zdravotnictví doporučuje využití antigenních testů zejména lidem, kteří se o svátcích chtějí setkat s příbuznými, zejména z ohrožených skupin. V první den byl o testování velký zájem. Podle dat Chytré karantény přišlo 15 499 osob.


 

Od 18. prosince: začíná opět platit čtvrtý stupeň PES, tentokrát s řadou výjimek.

Omezení pohybu osob
Platí zákaz shromažďování více než 6 lidí ve vnitřních i venkovních prostorech. Platí zákaz pohybu od 23 do 5 hodin. Je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.

Obchody a služby
Všechny obchody zůstávají otevřené bez ohledu na velikost a sortiment.Musí se dodržovat hygienická opatření, tedy rozestupy a maximálně 1 zákazník na 15 metrů čtverečních.
Otevřeno může být i v neděli.
O Vánocích bude zavřeno ve státní svátky, na Štědrý den budou mít supermarkety otevřeno do 12 hodin.
Je povolen prodej vánočních kaprů a vánočních stromků v rámci opatření o konání venkovních trhů. Na nich se mohou prodávat pouze potraviny, je zakázána jejich konzumace na místě. Je omezen počet stánků.
Otevřena jsou kadeřnictví a kosmetické služby či solária, pokud nejsou součástí provozovny, která je zavřená, například bazén. Zavřeny jsou bazény, fitness centra či wellness centra.

Restaurace a ubytovací služby
Restaurace a jiná stravovací zařízení jsou uzavřeny. Otevřeno může být pouze výdejové okénko a to do 23 hodin. Z okénka se nemohou prodávat alkoholické nápoje k okamžité konzumaci na ulici.
Ubytovací služby jsou uzavřeny pro turistické pobyty. Povoleno je ubytovávat lidi na služebních cestách. Hotelové restaurace zůstávají otevřeny pouze pro hotelové hosty, otevírací doba se řídí otevírací dobou okének běžných restaurací.
Herny a kasina jsou uzavřeny.

Školy
Dětem se prodlouží vánoční prázdniny. Do školy půjdou naposled 18. prosince. Původně měla škola trvat až do úterý 22. prosince. Dva dny prázdnin navíc nazvalo Ministerstvo školství jako „Dny boje proti covidu“. Rodiče si na tyto dva dny budou moci vzít ošetřovné. Prakticky i teoreticky včetně požádání zkoušek mohou i autoškoly.

Sociální zařízení
V původním 4. stupni byl zákaz návštěv v domovech seniorů a dalších pobytových sociálních zařízeních. Vzhledem k tomu, že se ministerstvu zdravotnictví osvědčily antigenní testy, bude možné lidi v sociálních zařízeních dále navštěvovat. Podmínkou stále bude čerstvý negativní výsledek antigenního či PCR testu a nasazený respirátor třídy FFP2. Jednotlivá sociální zařízení si návštěvy organizují dle vlastních kapacit a možností.

Svatby pohřby
Svateb a pohřbů se může účastnit maximálně 20 lidí, dosud to bylo 30. Kostely mohou být zaplněny pouze do 20 procent kapacity.

Sport
Zavřou se vnitřní sportoviště pro amatérský sport. Venku mohou trénovat skupiny maximálně o šesti lidech. Mohou být otevřeny lyžařské areály bez ubytování.

Kultura
Nehrají divadla ani kina. Knihovny mohou fungovat pouze pro výdej předem objednaných výpůjček předávaných skrze výdejní okénko.

Muzea, galerie
Muzea, galerie, výstavy, veletrhy či hrady a zámky musí být zavřeny, stejně jako zoologické a botanické zahrady.

 

22. prosinec: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 22. ledna 2021.

 

Od 27. prosince: Česko přechází na nejvyšší, pátý stupeň rizika v rámci systému PES a začnou platit přísnější mimořádná opatření.
- Otevřené zůstávají pouze obchody potravin, drogerie, lékárny, optiky, trafiky, květinářství, zámečnictví, automobilové myčky a výdejny zásilek. Nově platí, že supermarkety již nemohou nabízet jiný sortiment, nežli povolený i v malých obchodech.
- Restaurace zůstávají nadále uzavřené a mohou nabízet jídlo přes okénko v čase od 5 do 21 hodin.
- Platí zákaz nočního vycházení od 21 do 5 hodin, výjimkou není ani Silvestr. Na veřejně přístupných místech se mohou setkávat maximálně dva lidé (s výjimkou členů jedné domácnosti).
- Uzavřeny jsou služby typu kadeřnictví, pedikúra, manikúra, posilovny, wellness centra, bazény.
- Od 4. ledna se počítá s distanční výukou, do škol se vrátí jen žáci prvních a druhých ročníků ZŠ a další, pro které platí výjimka z distanční výuky. Nadále fungují speciální mateřské školy.
- Provozovatelé lyžařských vleků musí ukončit provoz 27. prosince.
- V domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních platí stávající podmínky pro vstup, tj. maximulně 48 hodin starý negativní test na covid.

 

Rok 2021

5. leden: Kvůli opětovného výskytu koronaviru vyhlásil ředitel Sociálních služeb Lanškroun Ing. Milan Minář zákaz návštěv pro osoby, které neprodělaly C-19. Tento zákaz platí do 17. ledna 2021.

 

7. leden: S příchodem sněhu po Třech králích roste na sociálních sítích poptávka hlavně po dětských zimních kombinézách, oteplovačkách, bundách, rukavicích, botách, ale i např. sáňkách a bobech. Tento sortiment nelze koupit v obchodech, kvůli vládním opatřením jsou uzavřeny. Teplé ošacení se na sociálních sítích prodává za peníze, ale také vyměňuje např. za pomeranče, vitamíny, čokolády apod.

 

11. leden: Krajská hygienická stanice Pardubického kraje rozhodla, z důvodu vysokého rizika nákazy infekčního onemocnění covid-19, o uzavření mateřské školy v Lukové, a to od 11. ledna 2021. Od stejného data je kvůli nařízené karanténě uzavřen také obecní úřad.

 

Od 18. ledna jsou návštěvy klientů v Domově pro seniory možné pouze s platným negativním testem na covid-19 ne starším 48 hodin nebo po prodělání onemocnění v době do 90 dnů před návštěvou. Návštěvy se mohou nechat bezplatně otestovat přímo v domově, po celou dobu návštěvy jsou povinny nosit respirátor FFP2, který lze rovněž zakoupit v recepci domova. U pozitivních pacientů a pacientů v karanténě jsou návštěvy zakázány.

 

Od 19. ledna se otevírají obchody s dětským oblečením a dětskou obuví, a také prodejny papírnictví.

 

20. leden: Hasiči pomáhají ve zdravotnictví. Aktuálně je do pomoci zdravotníkům zapojeno 951 hasičů, což je téměř 10% hasičského sboru ČR. Nejvíce hasičů je zapojeno v odběrových týmech (295). Přímo v nemocnicích pracuje dalších 107. Ostatní pomáhají v zařízeních sociálních služeb, domovech důchodců a při dalších činnostech.

 

21. leden: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila prodloužení nouzového stavu o dalších 23 dní, tj. do 14. února 2021.

 

Od 30. ledna platí zpřísňující vládní opatření:
- Testovat zdarma pomocí antigenních testů je možné jednou za tři dny (dosud to bylo jednou za pět dní)
- Nově je možné ubytování pouze pro služební cesty, host se musí prokázat potvrzením od zaměstnavatele nebo objednatele služby (tzn. bez rodinných příslušníků). Lze cestovat na vlastní chalupy nebo je možné si chalupu pronajmout.
- Je zakázán vstup cizincům, výjimku mají ti, co v ČR studují nebo pracují.
- Je zakázán prodej na trzích, v tržnicích a ve stáncích. Nadále zůstávají otevřené pouze obchody zabezpečující životně nezbytné zboží, tj. obchody s potravinami, drogerií, krmivy, dětskou obuví a oblečením, květinami atd.
- Uzavřeny zůstávají služby jako kadeřnictví, pedikúry, fitness a wellness centra.
- Vleky v horských střediscích se nespustí, lanovky nesmí převážet ani pěší turisty a sáňkaře. Výjimka platí pro lanovky sloužící záchranným složkám.
- Opět platí zákaz návštěv v nemocnicích, povolena je návštěva pacienta v terminálním stadiu nemoci, dětské pacienty a je povolena účast otce u porodu.
- Navštěvovat seniory v domovech důchodců či v LDN je stále možné za dodržení podmínek: negativní test ne starší 48 hodin, respirátor FFP2.
- Autoškoly mohou fungovat pouze s použitím respirátoru FFP2.
- Nadále chodí do školy jen první a druhé třídy a také děti MŠ a speciálních škol.

 

15. únor: Poté, co Poslanecká sněmovna neschválila prodloužení nouzového stavu, ho vyhlásila vláda na základě žádosti 13 hejtmanů a primátora Prahy na 14 dní v celé České republice. Nouzový stav potrvá do 28. února. Začne o půlnoci 15. února a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí. Na trvání nouzového stavu je navázána většina opatření vlády proti covidu-19, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví.

Od 15. února: Vláda u příležitosti vyhlášení nového nouzového stavu některá opatření upravila:
- Úřady budou nově fungovat podle normálních úředních hodin. Důvodem je zamezit vytváření front a hromadění velkého množství lidí na jednom místě. O tuto úpravu žádali hejtmani i zástupci sněmovní opozice.
- Otevřou se výdejová okénka knihoven.
- Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky.
- Jednání orgánů firem, například představenstva, dozorčí rady, volba členů na valné hromadě. V případě, že se zasedání bude účastnit více než deset lidí, je nutné, aby měli účastníci minimálně antigenní test, dodržovali rozestupy dva metry a používali respirátory nebo chirurgické roušky. Maximální počet osob je stanoven na 50, pokud nejde o zasedání nezbytné pro splnění zákonných povinností.
- Ubytovacích služeb mohou kromě lidí na služební cestě využít lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimka platí i pro jejich blízké, kteří je na cestě doprovázejí.
- Ostatní opatření zůstávají v dosavadní podobě v platnosti až do 28. února.

 

Od 25. února platí povinnost nosit respirátory FFP2, nanoroušky či dvě chirurgické roušky na sobě v místech s vysokou koncentrací lidí, a to v obchodech a provozovnách služeb, zastávkách a v hromadné dopravě, ve zdravotnických zařízeních, v pobytových zařízeních sociálních služeb a v autech pokud nejde o členy jedné domácnosti.

 

26. únor: Poslanecká sněmovna odmítla prodloužit stávající nouzový stav. Vláda ale obratem vyhlásila zcela nový, který platí od soboty do 28. března 2021.

 

Od 1. března kvůli zhoršující se epidemiologické situaci přistoupila vláda na tři týdny k přísnějším opatřením, která platí do 21. března. Výrazně se omezuje pohyb, zavírají se školy a školky. Ubylo výjimek pro obchody a služby. Zpřísnila se pravidla pro nošení roušek.

Roušky a respirátory:
Od 1. března platí povinnost nosit všude na zastavěném území obce chirurgickou roušku. Výjimka platí jen případě, že je člověk sám v přírodě.
Ochrana dýchacích cest je povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
Na místech, kde je větší koncentrace lidí jako v prodejnách, provozovnách a dopravě, je povinný respirátor.

Školy, školky, dětské skupiny
Od pondělí 1. března se zavřou školy, školky i dětské skupiny, a to s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních. Zavřená budou také zařízení pro menší děti, než jsou ve školkách, dříve známých jako jesle. Výjimkou jsou zařízení, která fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál.

Obchody a služby
Zavřeny jsou všechny obchody a služby s výjimkou: prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékárny, prodejny krmiva a potřeb pro zvířata, prodejny brýlí a kontaktních čoček, provozovny poskytující odtah a opravy vozidel, obchody s tiskem a tabákem, provozovny určené k vyzvednutí zboží a zásilek, prodejny osiva a zahrádkářských potřeb, pokladny jízdenek, květinářství, servisy elektroniky a výpočetní techniky, pohřební služby, myčky bez obsluhy, domácí potřeby, sběr surovin a kompostárny, taxislužby a firmy poskytující psychodiagnostická vyšetření.

Znovu uzavřené budou obchody s dětskou obuví, dětskými oděvy, papírnictví, obchodů se zbraněmi a střelivem, galanterie, prodejny malých domácích zvířat, provozovny pro sjednání provádění staveb, zámečnictví, provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost, provozovny zabývající se zpracováním kamene a provozovny poskytující službu úpravy a stříhání psů a koček.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okénka. Ta mohou být otevřená do 21. hodiny.

Omezení pohybu v rámci okresu
Opustit bydliště za jiným účelem, například na vycházku či si zaběhat, bude možné přes den od 5:00 do 21:00, a to pouze po území obce, nikoli okresu.
Venčení psů v noci je možné pouze do 500 metrů od bydliště.
Při pobytu venku by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.
Návštěvy příbuzných (rodiče, prarodiče), kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

Omezení pohybu mezi okresy
Cesty mezi okresy jsou až na výjimky zakázány.
Při cestách mimo obec bydliště do zaměstnání je třeba potvrzení zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. V potvrzení zaměstnavatel uvede místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz a podobně, pokud je z nich jasné, že potřebujete cestovat do jiného okresu.
Při cestách mimo obec například k lékaři či na úřady stačí zaškrtnutý formulář nebo čestné prohlášení, kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Dobré je mít i potvrzení, které dokazuje nezbytnost cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.).
Nákupy mimo okres bydliště nejsou možné. Nakupovat lze pouze v rámci okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.
Je možné pobývat na vlastní chatě, chalupě či jiné rekreační nemovitosti mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, pokud tam občan bude v den účinnosti nového omezení. Pak se bude považovat za jeho bydliště. Je tedy nutné na této rekreační nemovitosti zůstat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Vláda doporučuje takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem.
Pokud lidé pravidelně pobývají na dvou či více místech, musí si vybrat jedno z nich, kde chtějí po dobu tří týdnů pobývat. To platí například i pro partnery, kteří žijí na dvou místech a jen občas spolu.
Pro rozvedené rodiče, kteří mají děti ve střídavé péči a pravidelně si je předávají, platí výjimka ze zákazu pohybu pro zajištění péče o děti. Doporučeno je mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči.
Návštěvu rodičů za účelem obstarání životních potřeb, (nákupy, lékař apod.) je možné prokázat čestným prohlášením.
Pokud chce někdo dát děti na hlídání prarodičům, kteří bydlí v jiném okresu, je to možné, ale mělo by se jednat o pobyt dětí po celou dobu trvání tohoto opatření. Kontakt dětí a prarodičů (riziková skupina) se nedoporučuje.
Pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

 

Od 2. března: Školní jídelna Madoret vydává obědy i v době lockdownu, kdy jsou zavřené všechny školy včetně mateřských. Žáci si mohou vyzvedávat obědy pouze do přinesených jídlonosičů nebo do jednorázových plastových krabiček (5 Kč). Výdej je prováděn v době od 10.15 do 13 hodin v jídelnách na ul. B. Smetany a Dobrovského a ve výdejně na nám. J. M. Marků (zde pouze do jídlonosičů) v době od 10.30 do 13 hodin.

2. březen: V Pardubickém kraji je zcela zaplněno všech pět nemocnic (Pardubická, Chrudimská, Litomyšlská, Svitavská a Orlickoústecká). Kvůli zcela vyčerpané kapacitě lůžek, ale také personálu, vyhlásilo představenstvo Nemocnice Pardubického kraje 2. března v 16 hodin stav hromadného postižení osob.
Ten se obvykle vyhlašuje po hromadném neštěstí. Při stavu hromadného postižení osob se zdravotnické zařízení dostává do režimu, kdy úroveň poskytované péče neodpovídá běžnému standardu a nelze garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.
„V posledních dnech je do Nemocnice Pardubického kraje přijímáno denně přibližně 50 covidových pacientů, dnes dokonce 70. Celkem je hospitalizováno ve všech pěti nemocnicích akutní péče 501 pacientů Covid-19 většinou se středně těžkým či těžkým průběhem onemocnění," uvedl hejtman Martin Netolický. Šedesát devět pacientů vyžaduje intenzivní péči. Je pravděpodobné, že o pomoc budou požádány okolní kraje.
Za běžné situace je v kraji 48 infekčních lůžek, a to v Pardubické krajské nemocnici. Nyní standardní i přeměněná lůžka pro infekční pacienty čítají více jak 500.

 

4. březen: Hejtman Pardubického kraje určil školy a školská zařízení k vykonávání péče o děti zdravotníků, všech složek IZIS a dalších vyjmenovaných profesí. V Lanškrouně jsou k nezbytné péči o děti ve věku od 2 do 10 let určeny DDM Damián a MŠ Wolkerova (předškolní děti).

 

9. březen: Vláda schválila posunutí lhůty podání daňového přiznání o 1 měsíc. Papírové přiznání lze tedy podat do 3. května 2021, elektronická do 1. června 2021.

 

Od 22. března mohou lidé sportovat a vyrážet do přírody v celém svém domovském okrese, dosud tak mohli pouze na území obce. Omezení pohybu mezi okresy, které je nařízeno od začátku března, zůstává dál v platnosti.

 

26. březen: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna 2021.

 

11. duben: Po 188 dnech skončil nejdelší nouzový stav v historii země. A po šesti týdnech také lockdown.

 

12. duben: Nová opatření se místo krizového zákona opírají o čerstvě schválený pandemický zákon.
Omezení pohybu - Končí zákaz cestování mezi okresy, noční zákaz vycházení a také zákaz návštěv ve věznicích.
Setkávání - Má platit pravidlo maximálně 20 lidí pod širým nebem nebo 10 lidí uvnitř. Za dodržení tohoto pravidla vláda hodlala povolit spolkové, taneční, tradiční a další podobné akce, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky a oslavy (12. dubna má vláda o tomto bodu ještě jednat). Pro svatby či pohřby platí omezení do 15 lidí. Shromažďovací právo (demonstrace) je omezeno na 100 lidí.
Školy a školky - Do škol a školek se vrací první děti a to děti z posledního ročníku předškolního vzdělávání, v přípravných třídách, žáci na 1. stupni ZŠ a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá Podmínkou je provedení 2x týdně neinvazivního antigenního testu u dětí i personálu. Testovat se nemusejí plně naočkované osoby a ti, kdo v předchozích 90 dnech prodělali covid-19.
Žáci 2. stupně, kteří mají problémy s prospěchem, a žáci 9. tříd, kteří se učí na přijímací zkoušky, smějí na skupinové konzultační hodiny. Limit je 6 žáků v jedné skupině. Individuálně se může vyučovat na základních uměleckých školách, vrací se i praktická výuka řízení motorových vozidel, pokud je to součást vzdělávání.
Maloobchod a služby - Otevírají se prodejny dětského oblečení a obuvi, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti a prodej náhradních dílů pro auta a stroje a prodej pietního zboží. Venkovní stánky a trhy mohou prodávat jen jídlo.
Provoz výdejních okének a restaurací pro ubytované hosty se protáhne o hodinu,tj. do 22 hodin.
Otevírají se venkovní prostory zoologických a botanických zahrady, do areálů je možné najednou vpustit nanejvýš pětinu maximálního počtu lidí.

 

Od 3. května se vracejí do lavic žáci druhého stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií v sedmi regionech, a to včetně Pardubického kraje. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. V těchto regionech mohou chodit děti do školek, dosud to bylo možné jen v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji.
Otevírají se kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže nebo kosmetické služby a péče pro zvířata. Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.
Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení: PCR testem nebo antigenním testem provedeným na certifikovaném místě, použitelné budou i testy z práce či školy. Jednorázově si také člověk bude moci udělat test sám přímo v provozovně před využitím služby.

 

 

Od 10. května:
Obchody
Otevírá se zbytek maloobchodu. Povinné jsou v provozovnách respirátory či nanoroušky, platí pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Služby
Obnovuje se provoz - opravny obuvi, hodinářství, autobazary, autosalony, fotografické služby, střelnice, solária, hodinářství, zlatnictví, truhlářství či služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu.
Své pobočky otevírají cestovní kanceláře a agentury, kopírovací centra, zastavárny i opravny hudebních nástrojů.
Rozjíždějí se lanovky a vleky.
Umožňuje se konání veletrhů a výstav, přičemž budou povinné dvoumetrové rozestupy a 15 metrů čtverečních na osoby.
Venkovní trhy mohou prodávat veškerý sortiment.
Otevřeny jsou galerie, památky a muzea, avšak nemohou probíhat skupinové prohlídky.
Lázně se otevírají i samoplátcům se zdravotní indikací – vyjma wellness pobytů.
Svatby a pohřby se mohou konat v maximálním počtu 30 osob venku.
Zavřené stále zůstávají bazény, fitness centra, dále pak restaurace, bary či ubytovací služby.

Školy
Otevírá se 2. stupeň základních škol navíc také v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském. Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Na základních školách tak bude ve všech krajích a v obou stupních probíhat rotační výuka (týden ve škole, týden doma).
Mateřské školy čeká v celé ČR plný provoz.
Vysoké školy, VOŠ a střední školy mohou mít pro všechny ročníky praktickou výuku.
Pro nižší ročníky víceletých gymnázií, které odpovídají 2. stupni ZŠ, platí rotační výuka.
Ve školách děti musí mít roušky a nadále se testovat, ve školkách nikoli.

Amatérský sport
Venku může sportovat maximálně 30 osob, uvnitř přitom max. 2 osoby do 18 let.

Roušky
Nutná je ochrana dýchacích cest ve venkovních prostorách již jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Není povinná na ulici, pokud jde po ní člověk sám.

 

Od 17. května 2021:
- Na prvním i druhém stupni ZŠ skončí rotační výuka, bude pouze prezenční.
- Otevřít mohou zahrádky restaurací. Zákazníci musí mít buď negativní antigenní nebo PCR test, potvrzení, že prodělali covid anebo, že jsou očkovaní. U stolu mohou sedět jen čtyři lidé.
- Lze pořádat venkovní kulturní akce až pro 700 lidí. Podmínkou je negativní test, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-l9.
- V nemocnicích jsou povoleny návštěvy.
- Zoologické a botanické zahrady mohou naplnit kapacitu na 50 procent.

 

Od 24. května:
Školy
Obnovuje se výuka na středních školách, dosud mohli studenti docházet jen na praktickou výuku. Návrat se týká asi 390 tisíc studentů středních odborných škol a vyšších ročníků gymnázií. Výuka nebude rotační.
Do škol se vracejí i vysokoškoláci, mnohde je to ale pouze teoreticky, protože na vysokých školách už končí semestr a začíná zkouškové období.
Běžný provoz začíná v základních uměleckých školách. Ve skupině více než 10 dětí je podmínkou test. Uznává se i test ze školy.

Ubytovací zařízení
Hotely, penziony a jiná zařízení mohou začít ubytovávat všechny hosty. Kapacita není nijak omezena. Hosté musejí mít PCR nebo antigenní test, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech. Pokud budou ubytováni déle než týden, budou musí podstoupit během pobytu další test. Otevřeny mohou být pro hosty hotelové restaurace v čase 6 až 22 hodin. Zakázáno je podávání jídla formou švédských stolů.

Sport
Počet lidí sportujících v jedné skupině se zvýšuje na 12. Na celém sportovišti pak může být maximálně 30 lidí.

ZOO
Zoologické a botanické zahrady mohou návštěvníkům zpřístupnit i vnitřní pavilony, bude v nich platit omezení počtu lidí na jednu osobu na 15 metrů čtverečních. Kapacita zahrad je zpřístupněna na 50 procent.

Kulturní akce
Je možné pořádat kulturní akce venku, účastnit se jich může polovina kapacity areálu, maximálně ale 1000 lidí. Vevnitř platí limit 500 lidí. Podmínkou je test, očkování či prodělání nemoci. Diváci mohou pouze sedět a musí mít nasazený respirátor.

 

Od 31. května 2021
Restaurace
Obnovuje se provoz restaurací ve vnitřních prostorách za dodržení podmínek: hostů může být tolik, kolik je míst k sezení, nejvýše však čtyři u stolu. Více hostů může být usazeno u stolu s 10 a více místy (mezi skupinami čtyř zákazníků, kromě členů jedné domácnosti, musí být odstupy 1,5 metru). V podnicích není povolena živá hudba či tanec. Hosté musejí dodržovat rozestupy a nosit ochranu dýchacích cest mimo konzumaci. Musí se prokázat negativními testy (v restauraci jako v jediném zařízení ze všech nově otevíraných je možný i samotest), potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.
Ubytovací zařízení mohou provozovat samoobslužný bufet s balenými potravinami či s potravinami určenými k přímé konzumaci nebo bufet s obsluhou.

Bazény, koupaliště, wellness, sauny
Ve znovuotevřených bazénech a koupalištích platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její blízkosti. Nutná je ochrana dýchacích cest při vstupu či v odpočinkových zónách, ne však ve vodě.
V saunách či solných jeskyních může být kapacita naplněna pouze do 30 procent.
Při vstupu se lidé musí prokázat negativním testem z oficiálního odběrového místa, potvrzením o očkování či o prodělané nemoci v posledních 180 dnech.

Herny a kasina
Vedle otevření kasin a heren se zvyšuje limit počtu účastníků na kongresech a konferencích na 250 osob uvnitř i venku.

Kluby a diskotéky
Otevírají se hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky, nesmí se v nich však tancovat. Lidé musejí mít negativní test z oficiálního odběrového místa.

Sportoviště
Ve vnitřních sportovištích platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních (dosud platilo i omezení maximálně 30 návštěvníků, toto už nyní neplatí). Lze užívat šatny.

 

 Od 8. června - Ve většině krajů včetně Pardubického končí povinnost dětí nosit roušky ve třídách. Povinné zůstávají pouze v Jihočeském, Libereckém a Zlínském kraji. Ve všech krajích zůstává povinnost nosit roušky o přestávách a ve společných prostorách. Zkoušky se mohou konat bez roušek po celé republice, je nutné dodržet dvoumetrové rozestupy.

 

Od 1. a 9. července 2021 - S prvním dnem prázdnin přišla vláda se zpřísněním některých protiepidemických opatření. Reaguje tak na pozvolný nárůst počtu nakažených a také na variantu delta, která se už v České republice začíná šířit.

Ochrana dýchacích cest
Respirátor, nanoroušku nebo šátek z nanomateriálu je nyní povinné nosit pouze ve veřejných vnitřních prostorách (obchody apod.) a v MHD. Venku už povinnost nosit ochranu dýchacích cest odpadla.

Služby a kultura
Od 9. července - Do restaurace, kina či na koncert je možné jít při prokázání bezinfekčnosti. Bez testu mohou nově za kulturou či gastronomií, ale také na návštěvu do nemocnice či domova důchodců, vyrazit lidé, kteří jsou minimálně 14 dnů po kompletním ukončení očkování. Doposud byl jako bezinfekční brán i člověk, který je 22 dnů po dávce první.
Kdo se nemůže prokázat kompletním očkováním, musí buď prokázat, že je maximálně 180 dnů po nákaze koronavirem, nebo musí předložit platný test. U antigenních testů platí, že nesmí být starší 72 hodin, u PCR testů je platnost 7 dnů.

Návrat z dovolené
Od 9. července - Nově je potřeba absolvovat test při návratu z jakékoliv země světa. U zelených a oranžových zemí platí, že cestovatel musí vyplnit příjezdový formulář a mít buď maximálně 48 hodin starý antigenní test, či maximálně 72 hodin starý PCR test. Test může proběhnout před příjezdem nebo nejpozději 5 dnů po příjezdu. Osvobozeni od testu jsou lidé s více jak 14 dnů starým plným očkováním či lidé, kteří v uplynulých 180 dnech covid-19 prodělali. Příjezdový formulář vyplnit musí.
U červených a tmavě červených zemí platí i 5 dnů samoizolace následovaných PCR testem.
Novinkou je, že každý, kdo se vrátí ze zahraniční dovolené, se bude moci vrátit do práce pouze v případě, že zaměstnavateli předloží negativní test. Bez něj ho zaměstnavatel nesmí vpustit na pracoviště. V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem bude možné do doby prokázání se negativním testem docházet, avšak pouze v respirátoru.

Obchody
Do obchodu je stále nutné vstupovat v respirátoru třídy minimálně FFP2 nebo obdobné ochraně dýchacích cest (nanorouška, nanošátek). V obchodě může být maximálně jeden zákazník na 10 metrů čtverečních.

 

Od 31. července platí pravidla, která ulehčí lidem se zdravotními problémy a rodinám vracejícím se z dovolené.
Respirátor nemusí nosit lidé, kteří jej nemohou mít ze zdravotních důvodů, dokládají to potvrzením od lékaře - pacienti trpící i v klidovém stavu dušností,  tj. s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi vyvolávajícími otok plic.
Nošení ochrany nosu a úst je nyní nutné ve veřejných budovách a v MHD.
Děti od 6 do 12 let nemusí mít test na koronavirus před návratem z dovolených ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. PCR test mohou podstoupit hned po návratu a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace.
Při návratu ze zemí s vysokým rizikem či velmi vysokým rizikem nákazy musí cestující vyplnit příjezdový formulář. Pokud cestují veřejnou dopravou, musí před tím podstoupit antigenní nebo PCR test. Po příjezdu se pak mají mezi pátým a 14. dnem dostavit na PCR test. Dokud nemají výsledek, je nutná samoizolace. Pokud přijedou svým autem, nemusí mít test předem, ale podmínky po příjezdu jsou stejné jako u veřejné dopravy.
Výjimku mají plně očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Stejně tak výjimka platí pro děti do šesti let. Pokud jsou rodiče očkovaní, ale děti jsou ve věku od šesti do 12 let, na rodiče se příjezdová opatření nevztahují, na děti ale ano.
Opatření se netýká návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy, které jsou označené černou barvou. Tam je nadále povinná desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Mezi tyto země patří nyní například Indie, Tunisko či Rusko.

 

Od 1. srpna může do obchodů, galerií a do bazénu víc lidí, v klubech se bude opět legálně tancovat. Většímu počtu diváků se otevřou kulturní a sportovní akce venku i uvnitř, volnější jsou pravidla pro návštěvy památek a zoo. Bazény a sauny budou moci fungovat na plnou kapacitu.

Volný čas
U volnočasových aktivit se může setkat až 1000 osob ve vnitřních prostorech a 2000 osob ve venkovních prostorech. Nesplňuje-li někdo podmínky, tj. očkování, test nebo prodělaná nemoc (tzv. OTN), smí být nově součástí skupiny max. 20 osob. Dosud to bylo 10 lidí.

Obchody
Minimální rozestupy zákazníků se zkrátí ze 2 metrů na 1,5 metru. Rozestupy neplatí u členů jedné domácnosti. Platí omezení kapacity na jednoho zákazníka na každých 10 metrů čtverečních plochy prodejny. Nevztahuje se to na dítě v doprovodu dospělého.

Služby
Kadeřnictví, holičství apod. musí zajistit rozestupy křesel nejméně 1,5 metru. Provozovatel musí nadále kontrolovat bezinfekčnost klientů (OTN). Pokud ji nedoloží, službu nesmí poskytnout.

Bary a diskotéky
Povoluje se tanec na diskotékách a v klubech, pouze ale lidem s očkováním, potvrzením o prodělání covidu v uplynulých 180 dnech nebo s negativním testem z odběrného místa starým do 24 hodin.

Bazény a sauny, wellness
Ruší se omezení kapacity na 75 procent, provozovatelé budou moci využít plnou kapacitu.

Hrady a zámky
Organizované skupiny do dvaceti osob, například při prohlídkách, se nemusí prokazovat certifikáty o bezinfekčnosti.

Zoo a botanické zahrady
Prohlídky se může účastnit až 20 osob bez omezení (tedy bez povinnosti prokazovat OTN). Dále bude platit omezení nejvýše 75 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků.

Kultura a sport
Místo 5000 může být na venkovních akcích nově 7000 osob. U stojících diváků se zmenší povinné rozestupy ze 4 na 2 metry čtvereční plochy. Od jeviště musí být odstup 2 metry. Na vnitřních akcích se počet mění z 2000 na max. 3000, všichni diváci musí být usazeni a všichni musí mít očkování, test nebo prodělanou nemoc.
Je možné hostit i víc diváků nad uvedené limity až do naplnění plné kapacity míst k sezení. K tomu ale musí být všichni očkovaní nebo po prodělané nemoci, přičemž potvrzení se má doložit už při koupi vstupenky. Test v tomto případě stačit nebude.

Dětské akce
Navyšuje se počet účastníků dětských akcí z 500 na 1000 uvnitř, ve venkovních prostorách se počty mění z 1000 na 2000.

Galerie a výstavy
U výstavních prostor bude možné využít 75 procent plochy. Zůstává ale omezení na 10 m2 na osobu.

 

25. říjen: Nově se rozšiřuje výčet míst, kde je nutné nosit ochranu nosu a úst. Respirátory jsou nutné na pracovišti pokud od sebe zaměstnanci nejsou vzdáleni více jak 1,5 metru a na všech hromadných vnitřních akcích. Zkracuje se také doba, kterou člověk musí strávit v karanténě. Místo dosavadních 14 dní lze strávit v karanténě jen 7 dní od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou na covid-19, pokud člověk podstoupí mezi pátým až sedmým dnem PCR test s negativním výsledkem.

 

Od 1. listopadu 2021
Lidé, kteří nemají výjimku nebo jim to neurčí lékař, za PCR i antigenní testy na koronavirus platí. Bezplatné testování mají jen děti do 18 let a lidé, kteří se očkovat nemohou, případně ti, jimž test indikuje lékař či krajská hygiena. Maximální cena za testy pro samoplátce je za PCR test 814 Kč a za antigenní test 201 Kč. Testy mají kratší platnost. PCR test platí místo sedmi dnů jen 72 hodin, antigenní test 24 hodin.

Personál hospod a restaurací musí kontrolovat u příchozích zákazníků bezinfekčnost. Certifikáty o očkování, prodělaném onemocnění nebo platném testu se už kontrolují u vstupů do divadel, kin a bazénů. Na restaurace a jiná stravovací zařízení se tato povinnost zatím nevztahovala.

Testem se nově nemusí prokazovat děti do 12 let. Doposud to platilo jen pro děti do 6 let.

 

Od 22. listopadu 2021
Zákaz vstupu bez očkování nebo prodělání nemoci ve službách (např. kadeřnictví, manikúra, tetování, sauny, solária,bazény), gastronomii, ubytovacích zařízeních, kulturních a sportovních akcích (neuznávají se antigenní, ani PCR test). Výjimka platí pro děti do 12 let. Negativním PCR testem se mohou prokazovat děti od 12 let, lidé s kontraindikací k očkování a ti, kteří očkování právě podstupují.
Neočkovaní zaměstnanci se musí jednou týdně povinně testovat.
Plošné testování antigenními testy ve školách proběhne 22. a 29. listopadu a bude i nadále pokračovat každé pondělí až do konce února 2022. 
Vysokoškolští studenti se nemohou testovat samotesty, ale jednou týdne testem z laboratoře.
Zdravotní pojišťovny nebudou proplácet antigenní testy. Očkovaní mají možnost nechat se otestovat PCR testem dvakrát za měsíc. Děti od 12 let, lidé se započatým očkováním a lidé s kontraindikací budou mít hrazeno 5 PCR testů měsíčně.
Návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních se mohou nově prokázat PCR testem nebo profesionálně udělanými antigenními testy. Ruší se možnost samotestu. Na návštěvu může pouze osoba, která nevykazuje klinické příznaky onemocnění covid-19, byla kompletně naočkovaná, nebo prodělala nemoc, nebo má nejdéle 72 hodin platný negativní výsledek PCR testu.

 

26. listopad 2021 Vláda vyhlásila nouzový stav po dobu 30 dnů.

Od 26. listopadu 18 hodin
Do restaurací nemohou od 22:00 do 4:59 zákazníci. Přes den platí nadále nutnost potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování či prodělání covidu. Nelze konzumovat jídlo a pití v restauracích, které jsou umístěné v nákupních centrech.
Zakazuje se konzumace alkoholu na veřejných místech.

Platí i zákaz konání vánočních trhů. Výjimkou je prodej stromků a kaprů.
Celoroční tržiště mohou zůstat otevřená. Jde například o farmářské trhy. Nelze tam ale jíst ani pít.

Nově se může hromadných kulturních a sportovních akcí účastnit pouze 1000 lidí. Limit se týká divadel, kin, koncertů nebo počtu diváků na sportovním utkání. Společenských akcí, jako jsou večírky či plesy, se může zúčastnit pouze 100 osob.

 

Od 29. prosince 2021 se kvůli blížícímu se Silvestru zpřísňují protikoronavirová pravidla pro restaurace a kulturní akce. Do 2. ledna 2022 se snížuje nejvyšší povolený počet osob u jednoho stolu (dosud 6) na 4. Pro vstup do restaurace je potřeba mít nadále potvrzení o očkování či prodělání covidu-19, antigenní ani PCR test nestačí.
Večírků či oslav se může účastnit maximálně 50 osob.
Na kulturních a jiných akcích může být maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, jsou omezeny na 100 osob.
I zde nadále platí nutnost potvrzení o bezinfekčnosti. Opět se uznává pouze očkování či prodělání koronaviru.
Provozovatelé a organizátoři musí ve všech případech kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů.

 

Od úterý 11. ledna do neděle 16. ledna 2022:
Zkracuje se izolace nakaženého po pozitivním PCR či antigenním testu provedeným poskytovatelem zdravotnických služeb na pět dní.
Lidé s pozitivním antigenním testem musí na konfirmační PCR test. Pokud je negativní, izolace končí.
Pětidenní je nově i karanténa osoby, která byla s pozitivně testovaným v rizikovém kontaktu. Zatím se to nevztahuje na očkované a ty, kteří covid prodělali v posledních šesti měsících.
Po skončení pětidenní izolace i karantény je těmto lidem doporučeno dalších pět dní nosit respirátor i tam, kde to opatření nevyžadují. Podobně jim je doporučeno, aby více sledovali svůj zdravotní stav. Pokud se příznaky objeví do 14 dní, měli by absolvovat PCR test.
Pokud má nakažený příznaky, trvá karanténa po dobu příznaků a ukončuje se nejdříve dva dny po jejich odeznění.
Lidem, kteří už mají karanténu a izolaci nařízenou, se od úterý její délka nemění a trvá dva týdny.

 

Od 17. ledna 2022 dochází k následujícím změnám:
Testování ve školách
Ve školách se zaměstnanci i studenti testují jednou týdně antigenním testem (v lednu to bylo 2x týdně). V případě pozitivity následuje ověření PCR testem. Povinnost testování se netýká vysokoškoláků.
Testování v práci
Zaměstnanci jsou testováni antigenním testem dvakrát týdně či jednou za tři až pět dní. Po pozitivním výsledku jdou do pětidenní karantény a další PCR test už podstoupit nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve. Pokud zaměstnanec test odmítne, zaměstnavatel má povinnost jej ohlásit hygieně. Neotestovaný zaměstnanec musí následně dodržovat ochranná opatření: nosit respirátor, dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru, pokud je to možné, a také se stravovat odděleně od ostatních osob.
Testování zdravotníků
Všichni neočkovaní zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se testují 1x týdně profesionálně odebraným antigenním testem, případně 2x týdně samotestem (dosud musela testovat neočkované zaměstnance jen lůžková zařízení). Podle mimořádného opatření bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledním půl roce.
Pracovní karanténa
Od 17. ledna mohou ve výjimečných případech nastoupit zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociální péči, kteří měli pozitivní antigenní test, do takzvané pracovní karantény. Do práce tak tito zaměstnanci mohou přijít i s pozitivním testem, musí ale omezit pohyb po pracovišti a kontakt s ostatními, mít neustále nasazený respirátor a také se stravovat odděleně od ostatních. Podmínkou je, že pozitivně testovaní nemají příznaky nemoci covid-19 a že zaměstnavatel bez těchto zaměstnanců není schopen dál zajišťovat péči o pacienty či klienty. O pracovní karanténě bude rozhodovat příslušná hygienická stanice.
Proplácení testů
Ze zdravotního pojištění je hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc lidem, kteří mají dokončenou vakcinaci (dosud měli nárok na dva testy měsíčně, rozočkovaní a lidé s kontraindikacemi na pět testů). Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění, za PCR test zaplatí zhruba 800 korun.
Lyžařské výcvikové kurzy
Lyžařské výcvikové kurzy mohou organizovat pro děti a mladistvé od 6 do 18 let například zájmové organizace či pořadatelé rekreačních, sportovních a zotavovacích akcí. Dosud se tato pravidla vztahovala jen na pořádání školních lyžařských kurzů. Pravidla testování na lyžařských kurzech jsou stejná jako ve školách.

 

Od 9. února 2022 končí povinnost prokázat se v restauracích, službách, na kultuře i sportu potvrzením o očkování, či prodělání nemoci. Tuto podmínku zrušil soud. Povinné zůstávají respirátory ve vnitřních prostorách i omezení počtu účastníků hromadných akcí.

 

18. února 2022 končí povinné testování ve firmách i ve školách.

 

19. únor 2022 Platná opatření:
Hromadné kulturní, sportovní a vzdělávací akce může navštívit nejvýše 500 diváků, pokud nejsou usazeni. Sedících diváků může být 1000. U svateb a pohřbů počet návštěvníků není omezen.
Respirátory jsou povinné ve veřejné dopravě, ve vnitřních prostorách staveb např. prodejna, provozovny služeb a socální zařízení. Pracoviště pokud jsou zaměstnanci blíž než 1,5 metru, diváci na vnitřních kulturních a sportovních akcích a na vnějších akcích nad 30 osob. Ve školách ve společných prostorách, v lavicích povinné nejsou. Neočkovaní učitelé musí nosit respirátor po celou dobu výuky.
Personál v sociálních a zdravotních službách je jednou týdne testován antigenními testy. Pro návštěvníky sociálních zařízení platí podmínky očkování-test-prodělání nemoci v posledních 180 dnech.
Ve zdravotnických zařízeních jsou povinně testováni klienti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid-19 v posledních 180 dnech.

 

Od 1. března 2022 má každý občan jeden preventivní PCR test zdarma hrazen ze zdravotního pojištění - očkovaný i neočkovaný. Není omezen počet lidí na hromadných akcích.

 

Od 4. března 2022 je vyhlášen nouzový stav na dobu 30 dnů
V důsledku migrační krize způsobené ruskou invazí na Ukrajinu rozhodla vláda České republiky o vyhlášení nouzového stavu po dobu 30 dnů. Vyhlášení nouzového stavu má vládě, krajům, obcím a dalším spolupracujícím subjektům umožnit flexibilnější a rychlejší zajištění pomoci ukrajinským občanům přicházejícím z oblastí zasažených válkou.
Vyhlášení nouzového stavu by se nemělo nijak dotknout občanů České republiky. Má pomoci především válečným uprchlíkům a těm, kteří se o ně bezprostředně starají. Mimo jiné se tak zjednoduší přijímací proces po vstupu na české území, umožní zapojení Armády ČR nebo přednostní zásobování dětských, zdravotnických či sociálních zařízení. Vláda již také přijala první krizové opatření, které umožní příslušníkům Policie ČR vypomoci s vyřizováním žádostí o udělení zvláštních pobytových víz. Do Česka už podle posledních informací před hrůzami války na Ukrajině uprchlo 20 až 30 tisíc Ukrajinců.

 

Od 14. března 2022 platí povinnost nosit respirátor pouze ve zdravotnických zařízeních, sociálních zařízeních a v prostředcích veřejné dopravy (včetně taxislužby).

 

Od 4. dubna 2022 byl nouzový stav prodloužen do 28. května 2022.

 

Od 5. května 2022 v České republice skončil stav pandemické pohotovosti a s ním všechna plošná koronavirová opatření včetně nošení roušek i respirátorů. Bez omezení fungují školy, obchody, služby, kultura, sport, sociální a zdravotnická zařízení. Bez jakýchkoliv omezení je i příjezd do ČR ze zahraničí.

Skončila možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.