Dne 21. 11. 2020 se uskutečnil výlov Krátkého rybníku po 10 letech

201121 vylovPo více než 10 letech jsme v sobotu 21. listopadu vylovili Krátký rybník. Vzhledem k velmi deštivému počasí byl rybník odpouštěn více jak 3 týdny a výlov byl oproti původnímu plánu o 14 dní posunut. S poklesem hladiny se při krajích začalo postupně objevovat velké množství škeble rybniční. Podařilo se nám posbírat a zachránit přes 6.500 kusů škeblí a převést je do povodí nad Krátkým rybníkem.

Ráno, v den výlovu, byla větší část ryb stažena na podložní síti, kterou jsme položili den předem. Ryby byly z loviště vyzvedávány pomocí jeřábu a transportovány na hráz, kde docházelo k jejich roztřídění podle druhu a velikosti. Trofejní ryby, dravé ryby a tržní kapři byli převezeni na zakomorování do Plockových rybníků a budou vráceni zpět po napuštění Krátkého rybníka. Velké množství bílé ryby, převážně cejna velkého, bylo převezeno do řeky Labe. Celkem bylo při výlovu vyloveno 6.736 kg ryb, z toho převážnou část tvořili cejni a kapři. Nejeden rybář se zapotil při manipulaci s dvoumetrovými sumci, kteří se nakonec vylovili čtyři.

Rybník zůstane vypuštěný minimálně do jara příštího roku. Bezpečnostní přeliv, který je součástí hráze rybníka by měl projít celkovou rekonstrukcí. Namísto stávajícího přelivu by zde měl vzniknout moderní přeliv kašnového typu, podobný těm, které byly v minulosti vybudovány na Dlouhém a Pšeničkovém rybníku. Po téměř sedmi letech se rybářům s podporou města, kraje a senátora Šilara podařilo získat dotaci na tuto rekonstrukci. Cena díla je stanovena na částku 14,6 mil. Kč. „Abychom byli schopni tuto akci zrealizovat, požádali jsme město o pomoc se spolufinancováním této investice a to o částku ve výši 2,5 mil. Kč. Rekonstrukcí bezpečnostního přelivu dojde k zásadnímu zlepšení situace při převádění povodňových vod přes kaskádu lanškrounských rybníků,“ dodává hospodář Josef Fuchs.

Nový bezpečnostní přeliv by měl zajistit nejen ochranu samotného rybníka v případě povodní, ale především ochranu mnohamilionových majetků občanů a firem nacházejících se v přilehlých oblastech podél Ostrovského potoka v Lanškrouně, potažmo v obci Žichlínek.

Dovolte nám závěrem popřát Vám všem hlavně hodně zdraví v novém roce a vy nám prosím držte palce, ať se nám dílo podaří :-).

 

Český rybářský svaz, z. s., místní organizace Lanškroun