Vypuštěný rybník přilákal ptačí obyvatele

Vypuštěný rybník přilákal ptačí obyvatele

Nové hnízdící ptačí druhy přilákal Krátký rybník, protože zůstal letos vypuštěný kvůli opravě hráze. Mezi jeho nové obyvatele patří kulík říční. Už v poslední březnový den mohli lidé vidět první tři jedince.

Počet se pak různě obměňoval, až se ustálil na dva páry. Během dubna a května bylo slyšet jejich výrazné pískání a kolemjdoucí je mohli pozorovat na bahnech rybníka. Ten pak začal pomalu zarůstat rostlinami a mezi nimi se začátkem června objevila první dvě mláďata, která rychle pobíhala a sháněla něco, čím by zahnala hlad.


Kulíci mívají obvykle čtyři vejce a patří mezi ptáky nekrmivé. Jejich mláďata jsou tedy hned od vylíhnutí samostatná. Někdy v polovině června mohli lidé vidět šest odrostlých mláďat a jeden pár znovu zasedl na snůšku čtyř vajec. Tito ptáci mohou hnízdit i dvakrát ročně. Na konci června už měli čtyři čerstvě vylíhlá mláďata. Měsíc poté už se kulíci samostatně pohybovali bujným porostem rybničního dna, pak se vydali na migraci na jih.


Dá se říct, že hnízdní sezona byla pro kulíky říční na Krátkém rybníce úspěšná, protože se jim podařilo zdárně vyvést deset mláďat. Snad se jim ještě někdy na našich Lanškrounských rybnících naskytne příležitost vhodného hnízdního prostředí v podobě po delší dobu vypuštěného rybníka, aby nebyli ohroženi jeho napuštěním.


Vypuštěné a spuštěné rybníky totiž celkově přitahují velkou řadu ptačích druhů, jako jsou například bahňáci. Mezi ně patří vodouši kropenatí, bahenní nebo šedí, jespáci bojovní či kulík říční. Takové prostředí láká také volavky bílé a popelavé, racky chechtavé, bělohlavé a mnoho dalších. Ti zde mají snadný přístup k potravě ve formě drobných rybek, odumřelých částí rostlin, různých měkkýšů nebo larev hmyzu, které žijí v bahně rybníků. Pokud rybník zůstane vypuštěný i přes léto, může některým ptačím druhům, v tomto případě kulíkům, nabídnout vhodné prostředí k hnízdění.

Jan Hajzler