Covid-19 mění život v Lanškrouně: Jak to vidí záchranář Pavel Zeman?

Ptáme se vedoucího záchranáře RZP Lanškroun Bc. Pavla Zemana:

Jak se projevil COVID-19 na chodu záchranky?
Rok 2020 byl pro záchranáře výjezdové základny Lanškroun rokem plným změn. Změn, které hýbaly celou společností. Záchranáři, řidiči, sestry, všichni se museli učit novým, neobvyklým a neznámým věcem.

Naučit se pracovat v mnohonásobně obtížnějších podmínkách při vyšetřování pacienta, zajišťování základních životních funkcí, nebo resuscitaci. Již samotná jízda v uzavřených kombinézách s respirátorem a brýlemi je fyzicky velice náročná, o to více, když máte zodpovědnost nejen za kolegu, ale i za převáženého pacienta. Se všemi náročnými situacemi jsme se však vždy dokázali poprat a naučili se zvládat daleko složitější situace. Také jsme se naučili žít s vědomím, že jsme v každé službě vystaveni potencionálnímu riziku nákazy. Většina z nás nemá strach o sebe, ale spíše o naše partnery, rodiče a další blízké. Bohužel v souvislosti s COVIDem naši základnu zasáhla ztráta blízké osoby jednoho z nás.

V kolektivu je nás 10 zaměstnanců. Pracujeme v nepřetržitém provozu v dvoučlenné posádce zdravotnický záchranář a řidič záchranář ve 12-ti hodinových směnách. Se začátkem „první vlny" v březnu byla zrušena všechna školení a setkání většího počtu zaměstnanců. Naštěstí nikdo z výjezdové základny Lanškroun neonemocněl a nemuseli jsme tak povolávat posily z jiných základen.

Od počátku „druhé vlny" přibylo více „COVID" výjezdů. Stále je znát obrovský tlak na zdravotnický systém, zejména pak nemocnice a jejich personál. Záchranáři výjezdové skupiny Lanškroun při „první jarní vlně" (březen - červen) ošetřili 19 pacientů s příznaky covid onemocnění z 510 výjezdů. V „druhé vlně" (od 1. 9. 2020 do 30. 12. 2020) pak 81 pacientů z celkových 518 výjezdů.

Jak to vypadá, pokud jedete na „COVID výjezd"?
Pokud Zdravotnické operační středisko podle přesně daných kritérií vyhodnotí volajícího pacienta jako potencionálně COVID pozitivního, celý výjezd posádka absolvuje ve třech vrstvách rukavic, neprodyšných oblecích, respirátorech, návlecích na boty a štítech. Rádi bychom proto apelovali na všechny, kteří volají Zdravotnickou záchrannou službu, aby své obtíže jakkoli nezkreslovali a naše posádky tak měly šanci chránit svoje zdraví. Po předání pacienta ve zdravotnickém zařízení se posádka vrací na základnu. V tuto chvíli může posádka vyjet opět pouze k potencionálně COVID pozitivnímu pacientovi. V případě zásahu jiné povahy vyjíždí posádka z jiné základny.

Na základně pak probíhá dekontaminace obleků a následné uložení do speciálních pytlů, prostorová desinfekce sanity přístrojem, která musí působit cca 60 min. Během této doby je posádka připravena na výjezd s plně vybaveným záložním vozem.

Vnímáte, že by se v tomto roce změnil přístup obyvatel k záchranářům?
Na jaře byl z obyvatel více cítit strach z neznámého, také vděk a respekt. Mnoho lidí nás také podporovalo, jak materiálně, tak psychicky. Pro místní restaurace, které nám vozily stravu zdarma, jsme se proto rozhodli následně podpořit společnou večeří ZZS PAK, Policie ČR, HZS a městské policie. Bohužel, k tomu již nedošlo z důvodu opětovného zhoršení epidemiologické situace. Nedávno nás navštívily i děti z dětského domova z Dolní Čermné se zákusky a novoročním přáním. Děkujeme všem, kteří stojí v této nelehké době při nás. Prosíme noste roušky a dodržujte hygienická pravidla, spolu to zvládneme.

Jsem ráda, že jste nám pomohl pochopit jak v dnešní složité situaci záchranka funguje. Práce záchranářů si nesmírně vážíme... a myslím, že teď mluvím za většinu obyvatel Lanškrouna. Děkujeme!

Marie Hrynečková