Snažme se k šíření nákazy nepřispívat

Snažme se k šíření nákazy nepřispívat

Počet aktuálně nakažených covidem-19 v lanškrounském regionu den ode dne roste a nyní se dokonce přehoupl přes pět set. Setkávají se městští strážníci při svých pochůzkách s rizikovým chováním, které by mohlo k šíření nákazy přispívat? Na to jsme se zeptali velitele městských strážníků Stanislava Popeláře:

 

Strážníci se při svých kontrolách denně setkávají s porušením krizových a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s výskytem koronaviru SARS Co V-2. Porušení těchto opatření řeší strážníci vždy podle nebezpečnosti jednání osoby, která se přestupku dopouští.

 

Jaké mají městští strážníci při zjištění porušení vládních nařízení pravomoci?
Po zjištění totožnosti osoby, u které byl přestupek zjištěn, mohou strážníci uložit na místě sankci až do výše 10 000 Kč, případně přestupce oznámit správnímu orgánu, kde hrozí uložení ještě vyšší sankce.

 

Podle komentářů na Facebooku městská policie přihlížela nedělnímu shromáždění lidí, kteří zapalovali svíčky „za všechny oběti vládních restrikcí" - tak alespoň zní text u svíček na náměstí u morového sloupu. Konalo se den před vzpomínkou na oběti koronaviru, kdy se rozezněly v celé republice zvony a lidé minutou ticha uctili památku téměř 25 tisíc obětí koronaviru. Porušovali účastníci tohoto shromáždění nějaká pravidla?
Celá akce byla monitorována ze strany městské policie a Policie ČR. Nedělní protest byl zaznamenán městským kamerovým dohlížecím systémem a případné přestupky, kterých se jednotliví účastníci dopustili, budou předány k dořešení správnímu orgánu.

 

Myslíte si, že lidé, kteří se protestu zúčastnili, skutečně uctili památku obětí koronaviru?
Lidé sice zapálili svíčky za oběti koronaviru (ne, vládních restrikcí) a vyjadřovali nesouhlas vládě a policejním restrikcím, ale z mého pohledu to bylo spíše pohrdání a výsměch obětem, než uctění jejich památky.

 

To mě opravdu mrzí, protože i v našem regionu covidu podlehly už desítky nemocných. Jsou to obrovské rodinné tragédie. Nerozumím, proč na Lanškrounsku v poslední době roste den ode dne počet nakažených? To je otázka za milion. A protože odpověď nikdo z nás nezná, snažme se alespoň v rámci svých osobních možností a schopností chovat tak, abychom k šíření nákazy nepřispívali. A pomáhat těm, kteří naši pomoc právě teď nutně potřebují. Je jich hodně.

Marie Hrynečková