Lanškroun

Lanškroun: Viděli jste střet chodce s vozidlem?

Lanškroun: Viděli jste střet chodce s vozidlem?

13. 09. 2023 2518x

K dopravní nehodě mělo dojít v sobotu 9. září 2023 v Lanškrouně před 21. hodinou. V křižovatce ulic Husova a Lázeňská, poblíž domu č. p. 40, mělo dojít ke střetu chodce s neznámým černým osobním vozidlem zn. BMW. ...

Lanškrounsko

Už jste četli Lidumila?

Už jste četli Lidumila?

16. 09. 2023 650x

Lidumil je člověk, který má rád ostatní lidi a snaží se jim pomáhat. Je to také jméno, prostřední jméno, Josefa Lešikara, který stojí za jednou z vystěhovaleckých vln z Lanškrounska do Texasu. A je to také kniha, která vás vezme do Nepomuk v druhé polovin...

Orlickoústecko

Při nehodě na rovném úseku u Opatova zemřel mladý muž

Při nehodě na rovném úseku u Opatova zemřel mladý řidič

22. 08. 2023 13397x

Oznámení o havárii vozidla na silnici I. třídy č. 43 přijalo operační středisko dnes ráno ve 2:21 hodin. Dvaadvacetiletý řidič osobního vozidla zn. BMW jel ze směru od Opatovce na Svitavy a z dosud nezjištěných příčin vyjel ze silnice a narazil do stromu...

lazekOd léta 2015 je rozhledna Lázek a přilehlá Reichlova chata v katastrofálním stavu. Oba objekty jsou nezabezpečené (rozhledně chybí dveře a chata není uzamčená), takže jsou vystaveny nájezdům vandalů, zlodějů, těžařů kovů a sprejerů.


Majitel, karlovarská firma Deneta, byla v insolvenčním řízení a na výzvy objekt zabezpečit nereagovala. Na devastaci oblíbeného výletního místa upozorňovali několik měsíců občané, turisté, sdělovací prostředky, ale i Klub přátel rozhleden.


Osud Lázku nebyl lhostejný ani zdejším obcím. Proto se Dobrovolný svazek obcí Lanškrounsko v loňském roce účastnil dražby vyhlášené insolvenčním správcem. Svazek na stavbu v odhadní ceně 831 500 Kč nabídl v dražbě, konané 2. listopadu 2015, částku přes 1,6 mil. Kč. Mezi sedmi nabídkami dražbu vyhrála lanškrounská společnost OMEGA tech, která nabídla 2 112 tis. Kč a již následující den jí insolvenční správce sdělil, že s ní bude uzavřena kupní smlouva.


Podle spolumajitele společnosti Tomáše Reslera objekt kupovali proto, že k tomuto místu mají z mládí osobní vztah: „Chtěli jsme objekt opravit a otevřít pro širokou veřejnost. Také jsme uvažovali o dalším využití místa a o zatraktivnění pro případné návštěvníky,“ uvedl.


Společnost OMEGA tech okamžitě zajistila dveře do Reichlovy chaty klínem, aby nešly otevřít. Zároveň se obrátila na stavební společnost a dojednala uzavření otevřených otvorů po oknech, připojení elektrické energie a elektronické zabezpečení budovy. K tomu však již nedošlo.


Po několika dnech totiž přišla studená sprcha, kdy insolvenční správce sdělil, že zajištěná věřitelka (věřitelka, která má svoji pohledávku zajištěnu prostřednictvím věci či práva z majetku dlužníka) dražbu ruší a bude vypsána dražba nová.

Do druhé dražby, konané 24. listopadu, se přihlásili čtyři zájemci, mezi nimi i Dobrovolný svazek obcí a OMEGA tech. Tentokrát vyhrála pražská společnost PAPER BLACK s.r.o. s nabídkou kupní ceny 2,5 mil. Kč. Jednatelkou společnosti je Petra Mlčůchová z Jestřebí u Zábřeha na Moravě.


Své záměry, jak s rozhlednou naloží, firma PAPER BLACK nezveřejnila. Na internetu nelze dohledat kontaktní údaje ani případné další obchodní aktivity této společnosti.


„Mrzí mě, že Lázek je v tak žalostném stavu. Město Lanškroun společně s obcemi svazku Lanškrounska udělaly pro záchranu rozhledny maximum. Nyní je osud Lázku v rukou nového majitele. Doufám, že se mu podaří rozhlednu co nejdříve zabezpečit proti rabování a následně zpřístupnit veřejnosti,“ shrnul situaci okolo Lázku starosta Radim Vetchý.


12. ledna 2016, tedy měsíc a půl po druhé dražbě, jsme rozhlednu navštívili. Ta je sice obehnaná páskou VSTUP ZAKÁZÁN, avšak přístup do obou objektů je stále otevřený a devastace, nyní už nikoliv jen vnitřního zařízení, nýbrž celé stavby, pokračuje.


Marie Hrynečková

Zdroj: tisková konference MÚ

 

 

 

Dopis od Klubu přátel rozhleden:

Vážení zastupitelé Lanškrouna,

děkujeme za to, že jste se pokusili koupit rozhlednu Lázek.

Bohužel hamižnost některých Čechů (...) zvítězila nad dobrou věcí. Když si čtu níže vyjádření pana Mlčůcha, ..., je mi velmi špatně.

Pokud ta osoba je schopna na dotaz ČTK říct "Pokud nám nikdo nic nedá, nevím, proč bych měl dělat něco pro občany" radíme jediné - žádné dotace mu nedávejte. To nemá smysl.

Osud Lázku už je zpečetěn. ...

Na shledanou v lepších časech...

Mgr. Pavel Gejdoš
Klub přátel rozhleden, z. s.

 

 

 

Lanškroun se bojí o rozhlednu Lázek, koupila ji soukromá firma

Lanškroun (Orlickoústecko) 13. ledna (ČTK) - Lanškroun a okolní obce se obávají o další osud rozhledny na blízkém vrchu Lázek. Ta se prodávala v dražbě poté, co její vlastník, společnost Deneta, skončila v konkurzu. Obce sdružené v Dobrovolném svazku obcí Lanškrounsko ji chtěly koupit, nakonec však neuspěly stejně jako místní firma, informovala ČTK Petra Brejšová z lanškrounské radnice. Turistům je nyní vyhlídka nepřístupná a chátrá.

Svazek obcí za rozhlednu a rekreační chatu včetně pozemků v odhadní ceně 831.500 korun nabízel více než 1,6 milionu korun. V prvním kole dražbu vyhrála lanškrounská firma Omega, která chtěla vyhlídkový objekt opravit a otevřít pro veřejnost. Insolvenční správce však na pokyn věřitele vypsal novou dražbu, v níž koncem listopadu uspěla společnost Paper Black s cenou 2,5 milionu korun a ta byla akceptována, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku.

Záměry firmy Paper Black radnice nezná a nepodařilo se jí zjistit nic bližšího ani o společnosti. Podle informací ČTK chce i nový vlastník rozhlednu opravit a zpřístupnit, a to i s původním prodejem občerstvení. Vše však podmiňuje získáním dotací. "Pokud nám nikdo nic nedá, nevím, proč bych měl dělat něco pro občany," řekl ČTK Stanislav Mlčůch, manžel Petry Mlčůchové, jíž patří firma Paper Black.

Na vrchu Lázek byla v roce 1912 vedle mohyly zasvěcené Svatopluku Čechovi původně postavena dřevěná věž se zastřešením vysoká 15 metrů. V roce 1918 byla stržena, současná rozhledna byla vybudována ze sbírky Klubu českých turistů v roce 1933. Dřevěná konstrukce je vysoká 20 metrů, vyhlídková plošina je 17 metrů nad zemí a vede k ní 87 schodů. Současně byla postavena i chata pojmenovaná po berním úředníkovi Františku Reichlovi ze Zábřehu. Po listopadu 1989 se rozhledna vrátila klubu turistů, v roce 1995 přešla do soukromých rukou.

dos dvd

 

 

http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5203-na-lazku-je-rusno

http://rozhledny.webzdarma.cz/lazek.htm