Takový byl rok 2021 na Lanškrounsku

Takový byl rok 2021 na Lanškrounsku

Končí rok starostí i radostí. Rok, kdy pokračovala covidová epidemie, ale život se (alespoň na čas) vrátil téměř do normálu. A to i v Lanškrouně, kde se po roční pauze mohla uskutečnit třeba tradiční Kopa. Možná nejlépe rok 2021 vystihuje využití multifunkčního centra L´Art, kam se postupně vracely kulturní akce, které ale na stejném místě střídalo očkování proti covidu. Vybrali jsme pro vás dvanáct událostí našeho regionu.

Spuštění vleku v Čenkovicích vyústilo v napadení novinářů
Ke konci ledna policie řešila porušení vládního nařízení v podobě spuštěného vleku ve Výprachticích. O týden později se pozornost přesunula do Čenkovic. Situaci ohledně vleku v provozu zjišťoval na místě štáb televize Nova. Novináře ale napadl provozovatel, později se přidali i přihlížející lyžaři.

LOCKDOWN: Lanškrouňáci nemohli na Zámeček, na Mariánskou horu ani do Čenkovic
Na základě vládních opatření se zančně zmenšil prostor, po kterém jsme se mohli svobodně pohybovat. Ve většině případů na oblast okresu, v případě procházek nebo sportu jen na katastr obce.

Na náměstí se otevřely dva obchody. Pekařství a řeznictví
10. března se na lanškrounském náměstí znovuotevřela zrekonstruovaná prodejna Pekařství Sázava a shodou okolností i zbrusu nová prodejna Řeznictví Sloupnice.

Tajně postavená, zbořená komunisty, obnovená a teď znovu zničená. Kaple u Petrovic
Neznámý vandal zdevastoval kapli v Hůře u Petrovic. Na odlehlé místo pověsil před asi 150 lety obrázek Panny Marie mlynář Vencl, který se tam ukrýval před pruskými vojáky. Během 20. století lokalita zarůstala a postupně se na ni zapomnělo.

Lanškrouňáci společně vysadili novou ovocnou alej
Jedním ze tří úspěšných projektů loňského ročníku participativního rozpočtu byla příprava pozemku podél polní cesty, kde by lidé mohli sázet stromy. Během deseti dnů bylo zamluveno všech padesát stromů.

První část polikliniky je dokončena
Místo plánovaných čtrnácti měsíců trvala demolice a následná výstavba zadní části polikliniky jen třináct. Prvního června město převzalo dokončenou stavbu k předčasnému užívání a mohlo ji, jak řekl starosta Radim Vetchý, symbolicky předat nájemcům (lékařům) a především obyvatelům města.

Anonym vyhrožoval bombou. Šlo o planý poplach
Kvůli výhrůžce, že v supermarketu Albert v Lanškrouně je uložena výbušnina, byla prodejna uzavřena. Policie místo evakuovala a za pomoci speciálně vycvičených psů prohledala.

Na rybníku Dlouhý byl zaznamenán úhyn ryb
„Příčinou úhynu na rybníku je poškození a rozpad žaberního aparátu ryb. Proč k tomu dochází není vždy úplně jednoznačné, ale hlavním faktorem je nestabilita počasí, časté průplachy rybníka, silné splachy z okolních polí či průplachy kanalizačních systémů,“ sdělil vedoucí výroby RYBÁŘSTVÍ LITOMYŠL s.r.o. Michal Brychta.

Lanškrounská Kopa měla 6 120 účastníků
Letošního 52. ročníku pochodu Lanškrounská Kopa se zúčastnilo 6 120 dětí a dospělých, jejich průměrný věk byl 27,9 let. Pěší trasy šlo 4 545 účastníků, cyklo absolvovalo 1 433, Kros 41. Pořadatelů bylo 101.

Na Lanškrounsku vyhrála koalice Spolu před hnutím ANO
Ve sněmovních volbách na Lanškrounsku zvítězila koalice Spolu (26,9 %) před hnutím ANO (25,2 %), koalicí PirSTAN (12,8 %), SPD (11,2 %) a Přísahou (6,6 %). Stejné pořadí na předních místech bylo i v Lanškrouně, kde pětiprocentní hranici těsně překročila i ČSSD.

Lanškrounské náměstí v městečku severně od Říma
Ve střední Itálii, konkrétně v Castiglione in Teverina, nově najdeme „piazza Lanškroun“. Bylo tak pojmenováno náměstíčko na počest čtvrt století trvající spolupráce mezi oběma městy.

Očkovací tým musel v Lanškrouně 50 lidí odmítnout. Zájem byl obrovský
O očkování bez registrace proti covidu-19 byl v prosinci v Lanškrouně velký zájem. Naočkovat se za čtyři a půl hodiny podařilo 262 lidí. V 95 % se jednalo o třetí posilující dávku.

Související články